1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KİM NE SÖYLEDİ?
KİM NE SÖYLEDİ?

KİM NE SÖYLEDİ?

UBP’nin grup toplantısı yüzünden bu sabah geç başlayan Meclis Genel Kurulu’nda, New York’ta imzalanan Kıta sahanlığıyla ilgili anlaşma eleştirildi. Kim ne söyledi? CTP BG MİLLETVEKİLİ FERDİ SABİT SOYER; • “New York’ta

A+A-

 

 

UBP’nin grup toplantısı yüzünden bu sabah geç başlayan Meclis Genel Kurulu’nda, New York’ta imzalanan Kıta sahanlığıyla ilgili anlaşma eleştirildi.

 

Kim ne söyledi?

 

CTP BG MİLLETVEKİLİ FERDİ SABİT SOYER;

·        “New York’ta imzalanan anlaşmanın meclisin gündemine hala gelmedi. Böylesi önemli ve ciddi bir konunun bu meclisin iradesi ile şekillenmesi gerekirdi”

·        “Kıbrıs Türk halkının nereye gitmesi gerektiğini belirleyecek fikrin şekillenme sürecinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun siyasi parti başkanlarını çağırmaması yanlıştır.”

·        “Cumhurbaşkanının anlaşma imzalayabilir, ancak tartışılmayan, somutlaştırılmayan halka mal olmayan böyle bir şeyi ortaya koymaya hakkı var mı”

·        “Meclisin, partilerin hükümetin bütünüyle devrede olması lazım”

·        “Cumhurbaşkanının artık meclise gelmesi lazım. Meclis artık devreye girmelidir”

TDP BAŞKANI MEHMET ÇAKICI;

·        “Hükümetin haberi olmaksızın Cumhurbaşkanının bir anlaşmayı imzalamakla yetkili değildir”

·        “Bir meclisin çalışma yönetimi başka bir meclisle birlikte olamaz, TBMM’yle eş zamanlı karar geçirilme gerekçesi nedir?”

·        “Garantör ülke” ve “haklar” konularında hükümet “işine geldiği gibi davranmakla”

DP GENEL BAŞKANI SERDAR DENKTAŞ;

·        “Kıta sahanlığıyla ilgili anlaşmanın bugün ivedilikle meclise gelmesini bekliyoruz”

·        “Cumhurbaşkanını halk seçti ama Cumhurbaşkanına yetkilerini meclis verdi, meclisin iradesine aykırı hareket edilemez”.

·        “Meclis aldığı bir kararla konfederasyon dışında herhangi bir anlaşmayı yasaklamıştır. Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi yoktur. Meclis böyle bir yetki vermemiştir”

·        “Cumhurbaşkanı’nın yetki almadan imzaladığı bir anlaşmaya meclisin onay vermemesi durumunda Cumhurbaşkanı’na istifa etmek düşer”

ÖRP GENEL BAŞKANI TURGAY AVCI

·        “Kıta sahanlığı anlaşması, New York’ta, o zeminde imzalanması gerektiği için orada imzalandı, meclisin de bilgilendirilmesi ve onaylaması gerekiyor”

·        “O anlaşma Lefkoşa’da yapılması halinde aynı etkiyi yapamayacaktı”

 

BAŞBAKAN VE UBP GENEL BAŞKANI İRSEN KÜÇÜK

·        “Cumhurbaşkanı Eroğlu New York ziyareti öncesi Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi ve Meclisi de bilgilendireceğini söyledi, bugünlerde gelip bilgilendirmesi gerekir kendisiyle görüşeceğim. Bu bilgilendirmeyi hep beraber sağlayacağız”

·        “New York’ta imzalar atıldıktan sonra Meclis Başkanı’nı arayarak siyasi parti başkanları ile görüşme gerçekleştirdik ve ardından da Bakanlar Kurulu toplayarak gerekli kararı aldık”

·        “Anlaşmanın Mecliste onaylanmasının TBMM’yle eş zamanlı yapılması için makul bir süre bekledik, Ankara’da bunun gecikecek olması durumunda konuyu yeniden değerlendirip meclise getireceğiz”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1013 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler