1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KAPLUMBAĞALAR YAŞAMA ADIM ATTI
KAPLUMBAĞALAR YAŞAMA ADIM ATTI

KAPLUMBAĞALAR YAŞAMA ADIM ATTI

Kuzey Kıbrıs Turkcell çalışanları Alagadi’de deniz kaplumbağalarını gözlemledi. Etkinliğe Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesi ve bir grup basın mensubu katıldı. Alagadi bölgesindeki koruma çalışmalarını yürüten Deniz Kaplumbağalarını Koruma Cemiyeti’

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesi Alagadi’de deniz kaplumbağalarını gözlemledi

 

 

KAPLUMBAĞALAR YAŞAMA ADIM ATTI

 

Kuzey Kıbrıs Turkcell çalışanları Alagadi’de deniz kaplumbağalarını gözlemledi. Etkinliğe Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesi ve bir grup basın mensubu katıldı. Alagadi bölgesindeki koruma çalışmalarını yürüten Deniz Kaplumbağalarını Koruma Cemiyeti’nin desteği ile gerçekleşen etkinlikte hem gözlem yapıldı hem de birçok bilgi verildi. Etkinlik organizasyonu Deniz Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Alagadi Bölgesi Proje Koordinatörü olan Exeter Üniversitesi’nden Robin Snape tarafından yürütüldü.

Saat 18.00’de Deniz Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Binası’nda başlayan etkinlikte Alagadi sahiline yürüyüş ile devam etti. Sahilde denize bırakılmak için açılan yuvalarda gözlem yapıldı. Havanın kararmasından sonra yuvadan çıkan deniz kaplumbağaları sahile bırakıldı.  

Açılan yuva gözlemi çalışmasına Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesi yanında çok sayıda turistin de katıldığı gözlemlendi. Yuva açılması gözleminden sonra deniz kaplumbağalarının yaşam döngüsü ve koruma çalışmaları ile ilgili Çevre Koruma Dairesi Doğal Hayat Birimi Sorumlusu Hasibe Kusetoğluları, Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesine ve basına bilgi verdi. 

KKTC’de 85 farklı sahilde iki farklı tür kaplumbağanın yumurtalarını bıraktığını belirten Kusetoğluları, Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü kaplumbağaların bu yıl sahillerde rekor sayıda yuvasının bulunduğunu” belirtti. Deniz Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti ve Exeter Üniversitesi’nin Alagadi, Tatlısu ve Akdeniz sahillerini, Çevre Koruma Dairesi ve Gönüllü Alman öğrencilerin Karpaz sahillerini, Su Altı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi’nin ise İskele ve Mağusa sahillerinde koruma çalışması yaptığını vurgulayan Kusetoğluları, Alagadi sahilinin Caretta Carettalar için  Akdeniz’de 5’inci, Karpaz sahillerinin ise yeşil kaplumbağalar için 3’üncü en önemli sahiller olduğunu söyledi.  “Karpaz bölgesinde 17 sahilde toplam 365 yuva tespit edildi” diyen Kusetoğluları özellikle Karpaz Kuzey sahillerinin yeşil kaplumbağalar için hayatı önem taşıdığını belirtti.

 

FELLAHOĞLU: “DENİZ KAPLUMBAĞALARI PROJELERİNE KATKILARIMIZ SÜRECEK”

Etkinlik ile ilgili konuşan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu Kuzey Kıbrıs Turkcell’in çevre koruma alanında ağaç dikme, plaj temizliği gibi önemli sosyal sorumluluk çalışmaları olduğunu ve bu çalışmalara Kuzey Kıbrıs Turkcell ailesini de dahil ederek bilinci artırmayı hedeflediklerini belirtti. “Kuzey Kıbrıs’ın eşsiz güzellikleri var ve deniz kaplumbağaları ise en önemli doğal değerlerimizden biri” diyen Fellahoğlu, bu nedenle gerek Kıbrıs içinde gerekse yurt dışında deniz kaplumbağaları ile ilgili çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Fellahoğlu Kuzey Kıbrıs Turkcell’in kurulduğu günden bu yana deniz kaplumbağaları koruma çalışmalarına destek verdiğini ve vermeye de devam edeceğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1397 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler