1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Juncker Kıbrıs’a geliyor
Juncker Kıbrıs’a geliyor

Juncker Kıbrıs’a geliyor

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker 16-17 Temmuz tarihlerinde Kıbrıs’a iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

A+A-

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Juncker ziyaretinin ilk gününde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiades ile ikili toplantılar yapacak.

Bu toplantıların ardından Başkan Juncker ve iki lider Lefkoşa’da Ara Bölgede öğle yemeğinde bir araya gelecek. Başkan Juncker Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile de bir araya gelecek.
Başkan Juncker “Ziyaretim, Kıbrıs sorununa kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması için eşsiz bir fırsatın söz konusu olduğu bir döneme denk geliyor. Mevcut durum kabul edilebilir değildir ve kimseye fayda sağlamamaktadır. Ülkelerinin yeniden birleşmesi için müthiş bir kararlılık gösteren iki lider Anastasiades ve Akıncı’yı cesaret ve vizyonlarından dolayı kutluyorum. Hem onları hem de Kıbrıs halkını temin ederim ki ortaya koydukları bu çabalarda Avrupa Komisyonu’nun tam ve sarsılmaz desteği onlarla birliktedir” dedi.
Başkan Juncker ziyaretinin ikinci gününde ise Rum Yönetimi Temsilciler Meclisi Başkanı Yiannakis Omirou ve Rum Yönetimi Meclisinde temsil edilen siyasi parti liderleriyle görüşecek. Başkan Juncker, günün ilerleyen saatlerinde Meclis genel oturumunda bir konuşma yapacak.
YD

Bu haber toplam 1148 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler