1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'İmzaladığınız metne sahip çıkın Sayın Bakan'
'İmzaladığınız metne sahip çıkın Sayın Bakan'

'İmzaladığınız metne sahip çıkın Sayın Bakan'

Akansoy, imar planında önceliğin kamu yararı olduğunu vurguladı, Başbakan’ın ‘ben böyle düşünürüm, İçişleri Bakanı böyle düşünür’ demesinin ‘sorumsuzluk’ olduğunu söyledi, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı İmar Planı’na sahip çıkmaya çağırdı.

A+A-

CTP Milletvekili Asım Akansoy, imar planında önceliğin kamu yararı olduğunu vurguladı, Lefkoşa’daki rant grubunun İskele için bir şey söylemesinin kabul edilmez olduğunu söyledi.

Akansoy, “Planlama esastır. Bunu dikkate almalıyız.  Hükümet de bir bütündür. Başbakan ‘ben böyle düşünürüm,  İçişleri Bakanı böyle düşünür’ diyemez. Bu sorumsuzluktur.  İçişleri Bakanı sesini çıkarmalı. Biz imar planı konusunda  Sayın Baybars’ı takdir ettik.  Altında imzanız olan metne sahip çıkın Sayın Bakan... Eğer bunu yapamayacaksanız af dileyin” şeklinde konuştu.

Akansoy, siyaset kurumunun yıpratılmaması gerektiğini de belirtti.

CTP Milletvekili Asım Akansoy “İdari ve Ekonomik Sorunlar” 2014’te Anayasa değişikliği konusunda yürütülen çalışmalara işaret etti,  “Anayasa değişikliği insan onuruna yakışır bir yaşamın tesisi içindi. Bunun hayat bulmaması bizim için kayıptı” dedi.

CTP’nin en azından 2014’te yapılan çalışmaların dikkate alınmasını talep ettiğini anımsatan Akansoy, yerel seçimle birlikte yapılan Anayasa değişikliğinin halka iyi anlatılmadığını belirtti.

“Anayasa değişikliğinin herhangi bir seçimle yapılması düşünülmemeli” diyen Akansoy, “Tüm partilerin görüşleri dikkate alınmalı, çalışmalar ad-hoc komitede ele alınmalı ve 2014’teki çalışmaları dikkate alınmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet milletvekillerinin 2 Ocak tarihinde Anayasa değişikliği önergesi sunduğunu, bu değişikliğin Cumhurbaşkanlığı seçimi ile yapılmasının istediğini belirten Akansoy, “Yüksek Mahkeme’nin ve Baro’nun girişimi yeterli değil, yasamanın sorumluluğu var. Siyasi partilerin görüşleri dikkate alınmalı ve ortak yol haritası çizilmeli. Hükümetin çalışmasından tatmin olmadık, mutlu değiliz” dedi.

“Bu ülkede bir Anayasa değişikliğine ihtiyaç var ama bizi yarım yamalak bir işin işine soktular” şeklinde konuşan Akansoy, “Eğer ‘ben yaptım’ olur mantığı ile hareket ederseniz, anayasayı değil hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Hükümeti ciddiyet ve sorumlu davranmaya davet ediyorum.  Ciddi yasal düzenlemeler politik konular haline getirilmemeli” dedi.

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler