1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. FAZLA PRİMLER NE OLACAK?
FAZLA PRİMLER NE OLACAK?

FAZLA PRİMLER NE OLACAK?

Usta sendikacı Lütfi Özter YENİDÜZEN’e konuştu. Özter’e göre Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki değişiklik: “Dolandırıcılık” “PRİMLER İADE EDİLMEZSE MEVCUT HÜKÜMET DOLANDIRICI OLUR” Özter 1985 yılında prim

A+A-

Usta sendikacı Lütfi Özter YENİDÜZEN’e konuştu. Özter’e  göre Sosyal Sigortalar Yasası’ndaki değişiklik: “Dolandırıcılık”

 

 

“PRİMLER İADE EDİLMEZSE MEVCUT HÜKÜMET DOLANDIRICI OLUR”

 

Lütfi Özter 1985 yılında primlerde yüzde 30 artış yaparak emeklilik yaşını 50’ye çektiklerini belirtirken o yıldan bu yana alınan fazla primlerin değişiklik ile birlikte geri iade edilmesi gerektiğini vurguladı. Bu primlerin geri iade edilmemesi sonrasında mevcut hükümetin nitelendirici dolandırıcılık yapmaktan mahkum olmaktan kaçınamayacağını savunan Özter, eskiden yatırım yapanların haklarının ellerinden alınacağını savundu.

O dönemde yapılan hesaplar doğrultusunda gerçekleşen artışın 50 yaşında emekli olmaya uygun olduğunu dile getiren Özter, CTP ve TKP’nin Türkiye’de hala daha devam eden kadınlarda 20 erkeklerde 25 yılda emekli olma düşüncesine destek verdiğini belirtti. Halen Türkiye’de bunun devam ettiğini söyleyen Özter eski yatırım yapanların haklarına Türkiye’nin dokunmadığı ve değişikliğe gitmediğini belirtti. Kuzey Kıbrıs’ta bunun tam tersinin yapıldığını ve eski yatırım yapanların haklarının kaldırıldığı gün bunun dolandırıcılık olacağını sözlerine ekledi.

 
“TÜRKİYE’DE YAŞ HADDİ YOK, 65 YAŞ 2042’DE”

Deneyimli sendikacı Lütfi Özter, Türkiye’de yaş haddinin olmadığını, kadınların 20 erkeklerin 25 yıl üzerinden emekli olduğunu söyledi.

Özter “Türkiye’de halen daha kadın 20 erkek 25 yıl üzerinden emekli olabiliyor ve yaş haddi yoktur. Bizde yaş haddi vardır. Türkiye’de 18 yaşında çalışmaya başlayan bir insan 20 yıl sonra 38 yaşında emekli oluyor. 1998 yılı öncesi veya sonrası bu aynıdır, hiçbir değişiklik yapılmamıştır” diye konuştu.

Türkiye’nin eski yatırım yapanların haklarına dokunmadığını belirten Özter Türkiye’de emeklilik yaşının 2042 yılında 65’e çekileceğini, yaşlı nüfusun o yıllarda daha fazla olacağından bunun böyle hesaplandığını sözlerine ekledi.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1386 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler