1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Döviz cinsinden tahsilatın önüne geçilmelidir”
“Döviz cinsinden tahsilatın önüne geçilmelidir”

“Döviz cinsinden tahsilatın önüne geçilmelidir”

GİAD, dövizdeki artışın ekonomiye olumsuz etkilerini önleme konusunda önerilerini açıkladı

A+A-

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD), Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi sonucu alım gücünün her geçen gün eridiğini belirterek, alınması gereken önlemlerle ilgili önerilerde bulundu.
Dernekten yapılan yazılı açıklamada, hükümetin ivedilikle sivil toplum örgütleri, sendikalar ve ilgili her kurumla istişare içinde yapılması gerekenlerle ilgili bir yol haritası belirleyerek, ülkede ekonominin durmaması için adımlar atması gerektiği ifade edildi.

GİAD’ın önerileri şöyle:

“1-Devlet kurum ve kuruluşlarının döviz cinsinden tahsilat yapmasının ivedilikle önüne geçilmelidir. (KIB-TEK, tapu harç ve vergileri gibi)2-İleri dönem için düşünülen devlet yatırımlarının ivedilikle öne çekilmesi ve piyasanın fonlanması3-Hali hazırda TC kaynaklı projeler için ayrılmış paranın TC Elçiliği ve TC Hükümeti ile görüşülüp piyasaya aktarılmasının önünün açılması4-Hükümet yetkililerinin Merkez Bankası ile istişare içinde döviz borçlanmış vatandaşın borçlarını revize ve birlikte belirlenecek bir kurda sabitlenmesi için bankalarla anlaşma yolu aranması5-Harç, pul v.b. gibi kalemlerin öngörülebilecek bir zamana kadar sıfırlanması6-Ülkenin başta gelen önemli sektörlerinden olan eğitim sektöründe döviz kuru sabitleme politikalarının görüşülmesi7-İthal edilen ürünlerde, gümrük kapılarında uygulanan gümrük bedeli hesaplamalarında sabitlenmiş döviz kurlarının uygulanması için çalışmalar yapılması.”

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler