1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. DAÜ’lü öğrenciler Newroz’u kutladı…
DAÜ’lü öğrenciler Newroz’u kutladı…

DAÜ’lü öğrenciler Newroz’u kutladı…

“Newroz Ateşi, hala direnen halklar için alevlenmektedir…”

A+A-

 

 

Gamze BAYKUR

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) eğitim gören Doğulu öğrenciler Newroz Bayramını coşkulu bir şekilde kutladı. Doğulu öğrencilerin önceki gün düzenledikleri organizasyonda, öğrenciler halay çekip şarkılar söylediler ve DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam’ın yaktığı ateşin üzerinden atladılar.

Newroz Bayramı kutlamasında konuşma yapan öğrenciler, Ortadoğu halklarının zulüm ve baskıya karşı başkaldırının ve direnişin sembolü olarak anlam yükledikleri Newroz ateşinin gün geçtikçe büyüdüğünü ve hala direnen halklar için alevlendiğini dile getirdiler. Öğrenciler, Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı başlattığı direnişin ezilen halklara başkaldırı ve mücadelenin önemini gösterdiğini belirtti. Newroz Bayramının bazıları için baharı karşılama, bazıları için barış, bazıları için de direniş demek olduğunu ifade eden öğrenciler, hepsinin ortak noktasının yeni bir başlangıcı ve güzel olana doğru yürüyüşü ifade edişi olduğunu söylediler. Öğrenciler “Bugün bile dünyada sömürünün ve katliamların şiddetli bir şekilde sürüyor olması bizlere Demirci Kawa’dan devraldığımız bayrakla çağdaş Kawa’lar yaratma ve bu mirasa sahip çıkma gerekliliğini yakıcı bir biçimde göstermektedir” şeklinde konuştular. Doğulu öğrenciler, Kıbrıs konusuna da değinerek, Kıbrıs’ta 1974 yılı ile başlayan işgal sonrası çözümsüzlük politikalarının Kıbrıs’taki halkın iradesine ve birlikte yaşam duygusuna karşı sürdürülmek istenen bir oyun olduğunu savundular.

Osam: “Bizler ayni coğrafyada ayni kültürü birlikte paylaşmış önemli bir topluluğuz”

Newroz Bayramı kutlamalarında kısa bir konuşma yapan DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Necdet Osam, Newroz’un bir başlangıcın mihenk taşı olduğunu ve bunun değerini iyi bilmek gerektiğini belirtti. “Bizler ayni coğrafyanın insanıyız. Bizler ayni coğrafyada ayni kültürü birlikte paylaşmış önemli bir topluluğuz” şeklinde konuşan Osam, zaman zaman yanlış anlaşılmaların olmasına rağmen insanlığımızdan, sevgimizden ve kardeşliğimizden asla ödün vermememiz gerektiğini dile getirdi.

Bu haber toplam 921 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler