1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. CTP ADA GENELİNDE BROŞÜR DAĞITTI
CTP ADA GENELİNDE BROŞÜR DAĞITTI

CTP ADA GENELİNDE BROŞÜR DAĞITTI

Meclis Genel Kurulu’nda yeni yasama dönemi hazırlıkları başlarken, anamuhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) bu sabah kavşaklarda pankart tutup el broşürleri dağıtarak, pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi Genel KuruluR

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda yeni yasama dönemi hazırlıkları başlarken, anamuhalefet partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) bu sabah kavşaklarda pankart tutup el broşürleri dağıtarak, pazartesi günü Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yerlerini alacaklarını açıkladı.

Broşürlerde, meclisin yeni yasama yılında vatandaşlık, sosyal güvenlik ve özelleştirme gibi yasa tasarılarının görüşüleceğine dikkat çeken CTP-BG, “Biz halkımızın çıkarlarını koruma kararlılığıyla orada görevimizin başında olacağız” dedi.

"Değerli Kıbrıs Türk Halkı,

12 Eylül Pazartesi günü KKTC Cumhuriyet Meclisi yeni yasama yılına başlıyor. Gündeminde hepimizi çok derinden etkileyecek vatandaşlık, sosyal güvenlik ve özelleştirme gibi yasalar var. Geleceğimizi ve gelecek nesillerin Kıbrıs'taki varlığını tehdit altına alan birçok konuda hükümet, yasa tasarılarını meclis gündemine taşıyor.

Halktan görev talep ederken yaptığı vaatlerin tam tersini, hükümet olduktan sonraki icraatlarıyla gerçekleştirmeye çalışan UBP, hem demokrasi hem de Kıbrıs Türk kimliğine dair kaygı taşımamaktadır. Devleti partileştiren, halkın çıkarını gözetmek yerine, en iyi partililerini seçerek devlet olanaklarından yararlandırma derdine düşenler, istihdamda da, atama, terfi ve kredi dağıtımında da yurttaşlarımız arasında sürekli ayırım gözetmektedir.

CTP-BG, kurulduğu günden beridir, Kıbrıs Türk halkının ülkemizde hak ettiği refah düzeyini yakalayarak, kendi kendine yeterli ve kendi kendini yöneterek varlığını sürdürmesi için mücadele vermektedir. Bu mücadeleyi bugün daha da yükseltme gereği açıkça ortadadır. Hükümet makamını işgal eden, ama gereğini yerine getirme basiretine sahip olmayanların halkımıza daha fazla kötülük etmesine fırsat tanımayacağız. Kendi iktidarları sürsün diye, halkımızın öz varlıklarının peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Siyasi irademizi değiştirmek için, ülkeye giriş çıkışlar kontrol dışı biçimde sürerken, bir yandan vatandaşlık dağıtmaya devam edilmesini, diğer taraftan da değişik manevralarla buna zemin yaratılmasını kabullenmeyeceğiz. Çalışanların geleceğiyle oynamanın ne yasal, ne de vicdani bir dayanağı yokken, ısrarla çalışma barışını bozacak girişimlerine devam etmesine geçit vermeyeceğiz.

Kıbrıs Sorunu bağlamında da kritik bir dönemde bulunmaktayız. Müzakereler arzulanan biçimde ve hızda devam etmemektedir. Son dönemde münhasır ekonomik alanlara ve bunlar üzerindeki petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine ilişkin olarak başlayan ve giderek gerilimi artarak devam eden tartışma, Kıbrıs Sorunu sürdükçe yaşanması muhtemel gelişmelere iyi bir göstergedir. Adanın tümünde eşit söz sahibi olmak varken, bir yandan herhangi bir yarısında egemenlik iddiasında olup, öte yandan da diğer yarısına hükmetmeye çalışmak yaşanan anormalliğin somut bir göstergesidir. Bu durumun normalleşmesinin yegâne yolu adaya kalıcı barışı getirecek olan Kıbrıs Sorununun çözümlenmesidir.  Özellikle 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmalarıyla çok net olarak ifade edilen "iki bölgeli, iki toplumlu, toplumların siyasi eşitliğine dayalı, tek uluslararası kimlikli, tek vatandaşlıklı ve tek egemenliğe dayalı iki oluşturucu devletin ortaklığında Birleşik Federal Kıbrıs'ı kurmak mümkündür ve bu bir zorunluluktur. İşte bunun için, görüşmeleri sürdüren liderlerin, zamana oynamaktan ve suçlanan taraf olmamak için yaptıkları manevralardan derhal vazgeçerek çözüme odaklanmaları ve sonuç alıcı bir yaratıcılık sergilemeleri şarttır.

Meclis pazartesi günü açılıyor. Biz halkımızın çıkarlarını koruma kararlılığıyla orada, görevimizin başında olacağız. Demokratik ve yasal mücadelemizi her zeminde sürdürecek ve halkımızı her aşamada açıklıkla haberdar edeceğiz. Siyaseten var olabilmek için Kıbrıs Türk halkının yok olmasını umursamayanlar, meydanın boş olmadığını asıl şimdi görecekler. Kıbrıs Türk Halkı yüzyıllardır tırnaklarını geçirerek tutunduğu bu adada var olmaya devam edecek ve CTP - BG de, bu uğurda hedef ve amaç birlikteliği sağlayacağı bütün unsurlarla sorumluluk üstlenerek gerekli çabayı ortaya koyacaktır.

En derin saygı ve sevgilerimizle,

 

CUMHURİYETÇİ TÜRK PARTİSİ - BİRLEŞİK GÜÇLER"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1206 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler