1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÇİLEDEN ÇIKTI
ÇİLEDEN ÇIKTI

ÇİLEDEN ÇIKTI

Hristofyas, kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında çileden çıkarak, muhalefete şu yanıtı verdi: “YETER ARTIK !” AKEL dışındaki siyasi partilerin, Polis Poliviu’nun RMMO deniz üssündeki patlamayla ilgili raporunu açıklamasının ard

A+A-

 

 

Hristofyas, kendisine yöneltilen suçlamalar karşısında çileden çıkarak, muhalefete şu yanıtı verdi:

 

 

“YETER ARTIK !”

 

AKEL dışındaki siyasi partilerin, Polis Poliviu’nun RMMO deniz üssündeki patlamayla ilgili raporunu açıklamasının ardından istifasını talep ettiği ve dün de, Kıbrıs müzakerelerinde pazarlık (al-ver) prosedürüne başlamayı kabul etmemeye ve Ekim sonunda New York’ta yapılacak üçlü görüşmenin ertelenmesini istemeye çağırdığı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas çileden çıktı, sinirli bir şekilde “Yeter artık, partilerin saldırılarından usandım” dedi.

Haravgi “Görevimi Yapacağım... Başkan Hristofyas: ‘Herhangi Bir Başkanın Görev Süresi Dolmadan Hiç kimsenin Halkın Verdiği Yetkiyi Sorgulama Hakkı Yoktur” başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Rum muhalefet partilerinin kendisine yönelik eleştiri ve istifa çağrılarına yanıt verdiğini yazdı.

Habere göre muhalefet partilerinin; Kıbrıs sorununda al-ver sürecine girilmesini reddetmesi ve üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi çağrılarının hatırlatıldığı Hristofyas “Kimsenin, halkın verdiği yetkiyi sorgulama hakkı yoktur. Anayasa’nın verdiği ve halktan aldığım yetkiyi kullanacağım. İstifamı talep eden siyasi partiler ne istiyor? Bugünkü görüşmede hiçbir al-ver olmadı” dedi.

 

HRİSTOFYAS NE DEDİ ?

“Müzakere yapıyoruz demek, biz gidip kendi tezlerimizi ortaya koyuyoruz, onlar da gelip kendi tezlerini ortaya koyuyor ve kalkıp gidiyoruz demek değil” diyen Hristofyas muhalefet partilerini yorumlamaktan kaçınarak şunları söyledi:

“Yeter artık! Ben partilerin saldırılarından usandım. Her biri olguların olgunlaşmasını beklesin. Bana, olguları neden olgunlaştırmıyorsun mu diyorlar? Ben Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’ndan kaynaklanan ve halkın bana verdiği yetkiyi kullanıyorum. Kimsenin de bir başkanın görev süresi dolmadan önce bu yetkiyi sorgulama hakkı yoktur.”

Fileleftheros haberi “(Partilere) Kapıyı Kapattı... Başkan Hristofyas Sinirli ve Baskı Altında, Tavsiyelere Sert Tepki Gösterdi... Hükümet Cephesinden İnisiyatifler... Muhalefetten İlk İstişareler” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Rum iç cephesindeki olumsuz ortamın, iktidar ve muhalefet arasındaki sürekli çatışmaların “kırmızıya vurduğunu” yazan gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, neredeyse her yönden gördüğü baskılardan rahatsız olarak dün, muhalefet partilerine tepki gösterdiğini yazdı.

Gazete Hristofyas’ın eski ortakları DİKO ve EDEK’in 30-31 Ekim’de New York’ta yapılacak üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi tavsiyeleri üzerine dün “patladığını” ve dünkü görüşme sonrasında Köşk’e dönüşünde muhalefet kanadının tamamını ima ederek; “partilerden usandım” dediğini kaydetti.

 

MUHALEFETİN MECLİS KARARINA KARŞILIK “BAŞKANLIK AÇIKLAMASI”

 

Hafta itibarıyla hem hükümet hem de muhalefet kanadından çeşitli hareket ve inisiyatifler alınacağının aşikâr olduğu belirtilen habere göre hükümet cephesinin, Rum meclisindeki görüşmenin ardından yapılması beklenen Başkanlık açıklamasının ötesinde bazı hareketler kotarması bekleniyor. Sorumluluklarını üstlenip istifa etmedikçe Hristofyas’la uzlaşı zemini olmadığı sonucuna varan muhalefet cephesi, bundan sonra atılacak adımları tartışmaya başlayacak.

Muhalefet kanadı, Perşembe gününe kadar, kritik konulardaki zafiyetlerine vurgu yaparak Hristofyas’ın istifa etmesi talebinde diretecek, Perşembe günü ise Polis Poliviu’nun raporunun ele alınacağı Rum Meclisi Genel Kurulu’ndan Hristofyas’a sorumluluklarını üstlenerek Rum Yönetimi Başkanlığı’ndan istifa çağrısı yapılacak bir karar çıkarılacak.

 

MUHALEFET, HRİSTOFYAS’IN ZAFİYETLERİNİ ÖNE ÇIKARMAYA BAŞLADI

DİSİ ise Hristofyas’ın istifası talebinde önceki gün de devam etti. Parti Başkanı Nikos Anastasiadis son olguların, bir liderin zafiyetlerini ortaya koyduğuna işaret ederek “en kötüsü de Cumhurbaşkanlığı kurumunun yıkılmasıdır” derken parti başkan yardımcısı Averof Neofitu ise şu soruları yöneltti:

“Başkan, barut dolu 98 konteyner meselesini yönetemezken büyük konuları nasıl yönetebilir? Beşar Esad’a, barutları geri göndereceği sözünü veren Hristofyas AB’ye hangi itibarla başkanlık edecek? Hristofyas’ın istifasını talep eden siyasi partiler halkın yüzde 70’ini temsil ediyorken AKEL hangi siyasi darbeden söz ediyor?”

DİKO Hristofyas’ın yalnız Poliviu’nun raporundan dolayı değil Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularında izlediği politikalardan dolayı da istifa etmesi gereğine vurgu yaptı. DİKO Hristofyas’a; üçlü görüşmenin ertelenmesini istemesi çağrısını da yeniledi.

EURO.KO Hristofyas’a ve AKEL’e partinin değil ülkenin çıkarına hizmet etmeleri çağrısında bulundu. Basın Sözcüsü Mihalis Yorgallas “Hristofyas’ın önünde iki yol var: birincisi vatansever şekilde davranıp istifa etmek; ikincisi de bugünkü yıkıcı sürece devam etmek” dedi.

EDEK ülkede siyasi kriz devam ederken BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın New York’taki üçlü görüşmeyi yapmasının “çok tehlikeli olduğunu” vurguladı.

Parti Sözcüsü Dimitris Papadakis “Başkan Dimitris Hristofyas’ın Poliviu’nun, kendisine çok ciddi kişisel ve kurumsal sorumluluk yüklediği raporuna itiraz etmesinin sonucu olarak ülkede siyasi kriz yaşanıyor” dedi. Rum Ulusal Konseyi’nin atıl bırakılması dolayısıyla bir görüş birliği oluşturulamadığına işaret eden Papadakis müzakerelerde de hiçbir özlü ilerleme kaydedilemediğine bunun Kıbrıs Rum tarafının tezlerinin daha da gerilemesi tehlikesini doğurduğuna dikkat çekti.

 

 

Bu haber toplam 1639 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler