1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Bosna Kasabı" Mladic'e MÜEBBET
"Bosna Kasabı" Mladic'e MÜEBBET

"Bosna Kasabı" Mladic'e MÜEBBET

NATO ve Avrupa Birliği, "Bosna Kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Ratko Mladic'e müebbet hapis cezası verilmesini memnuniyetle karşıladı.

A+A-

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'i soykırımdan, insanlığa karşı suç işlemekten ve Srebrenitsa katliamından suçlu buldu.

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Mladiç'in oğlu, babasının temyize başvuracağını açıkladı. Darko Mladic, kararın adil olmadığını söyleyerek, "Bugün adaletin yerini savaş propagandası almıştır" dedi.

Hollanda'nın Lahey kentinde görülen davada mahkeme, Saraybosna'nın bombalanması emrini doğrudan Mladiç'in verdiği ve Srebrenitsa'da soykırıma ve savaş suçlarının işlenmesine, 'önemli katkıları' olduğu hükmüne vardı.

Hâkim, Maliç'in 'soykırım yaptığını, cinayet işlediğini ve ırk katliamı yaptığını', Srebrenitsa'daki tüm Bosnalı Müslüman nüfusu yok etmeye kast ettiğini söyledi.

Bosnalı Sırp eski General Mladiç, eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde, 1995'te Srebrenitsa'da 8 binden fazla Müslüman erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutuldu.

Bosna Savaşı'nda işlediği suçlarla ilgili hükmünü açıklarken, hâkimlere bağırması üzerine Mladiç mahkeme salonundan çıkarıldı. Mladiç salondan çıkarılırken, "Yazıklar olsun!" diye bağırdığı belirtildi.

'Bosna Kasabı' olarak bilinen 74 yaşındaki Mladiç, aralarında soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçlarının da bulunduğu 11 farklı suçtan yargılanıyordu.

Mladiç hakkındaki suçlamaları reddediyordu.

MEMNUNİYETLE KARŞILANDI

NATO ve Avrupa Birliği, "Bosna Kasabı" olarak bilenen eski Sırp komutan Ratko Mladic'e müebbet hapis cezası verilmesini memnuniyetle karşıladı.
      
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yazılı açıklamasında, Mladic'in, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce Boşnak'ın öldürülmesinden sorumlu olduğunu belirtti.      

NATO'nun "Avrupa tarihinin bu karanlık dönemini" sona erdirmeye yardım ettiğini vurgulayan Stoltenberg, "BM ceza mahkemesinin Ratko Mladic aleyhindeki kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu, hukukun üstünlüğü ilkesinin işlediği ve savaş suçları sorumlularından hesap sorulduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı.      

NATO Genel Sekreteri, bugünkü kararın, bölgeyi daha fazla barış ve uzlaşma yoluna taşımasını umduğunu da belirtti.      

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcülüğünden yapılan açıklamada da Mladic hakkındaki kararın, "Srebrenitsa Soykırımı dahil Bosna Hersek, Batı Balkanlar ve Avrupa'nın yakın tarihinin en karanlık, en trajik olaylarına değindiği" ifadesine yer verildi.      

AB'nin hayatta kalanlar ve yakınlarını kaybedenlerle dayanışma içinde olduğu vurgulanan açıklamada, "En korkunç suçlarda adaleti sağlama ve dokunulmazlıkla mücadele insani bir mecburiyettir." denildi.      
 

Bu haber toplam 1424 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler