1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Başbakan Ersin Tatar: KKTC’nin tanınması için temas ve girişimler sürüyor
Başbakan Ersin Tatar: KKTC’nin tanınması için temas ve girişimler sürüyor

Başbakan Ersin Tatar: KKTC’nin tanınması için temas ve girişimler sürüyor

Başbakan Tatar, İstanbul’de CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu” Programına katılarak açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başbakan Ersin Tatar: KKTC’nin tanınması için temas ve girişimler sürüyor


Başbakan Ersin Tatar, CNN Türk’te “KKTC’nin tanınması noktasında yapılan temaslar ve girişimlerin devam ettiğini” açıkladı.

Kıbrıs sorunun çözümünün esasında çok derin farklılıklar ve ayrılıklar bulunduğunu da savunan Tatar, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendisini adanın tek sahibi olarak görüyor, Kıbrıs’ta iki eşit halk var” dedi.

Başbakan Tatar, İstanbul’de CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu “Hafta Sonu” Programına katılarak açıklamalarda bulundu.

KIBRIS’TA AYRILIK

 “Kıbrıs’ta nihai bir çözüme yönelik girişimlerin netice vermemesi bizi ayrılığa götürebilir” diyen Başbakan Tatar, müzakerelerin iki halkın egemenlik ve eşitliği temelinde bir ortaklık cumhuriyeti için yapıldığını, ancak Kıbrıslı Rum liderliğinin her seferinde masaya tuzaklarla dolu bir anlaşma getirdiğini savundu.

Tatar “Bir ortaklık cumhuriyeti için görüşmeler yapılıyor. Egemen eşitlik temelinde. Ama karşı tarafın niyeti tuzaklarla dolu bir anlaşma metni geliyor masaya…..” dedi.

Başbakan Tatar, Kıbrıs’ta yakın bir zamanda anlaşma olmasını beklemediğini de aktardı.

Tatar, “Benim şahsen öyle bir beklentim yok. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yapılan değerlendirmelerde de karşı tarafın düşüncesine bakılırsa bir anlaşma mümkün değil. Kendi haklarımızı korumamız için masada iyice tartışmamız gerekir” dedi.

KKTC’NİN TANINMASI

Başbakan Tatar, KKTC’nin tanınması noktasında yapılan temaslar ve girişimlerin devam ettiğini de vurgulayarak, tüm ambargolara rağmen Türkiye’nin de desteği ile KKTC’nin önemli başarılara imza attığını iddia etti.

Tatar, dünyanın en önemli ülkelerinin bile KKTC gerçeğini kabul ettiklerini kaydetti.

GÖRÜŞ FARKLILIĞI

Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile kendilerinin Kıbrıs konusunda görüş farklılığı olup olmadığının sorulması üzerine şu yanıtı verdi:

“Ben aynı zamanda UBP’nin Genel başkanıyım bizim için vazgeçilmez unsur Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğüdür. Çünkü ne olacağı hiç belli olmaz. Ancak Cumhurbaşkanı Akıncı ve arkadaşları garantörlük noktasının bir tabu olmadığını, başka bir mekanizma ile değiştirilebilineceği görüşündedir. Bize göre karşı tarafın ortaklıktan anlayışı eşitlik temelinde değil. Bu konuda ısrarcı olmamız gerek. Bana göre kalıcı çözüm adı ne olursa olsun iki devlet egemen eşitlik temelinde ve Türkiye’nin garantörlüğünde olmalı. Kimseyi zorla evlendiremezsiniz. Kıbrıs ta 50 senedir görüşmeler var ama Rum tarafının düşüncesi hala değişmedi. Şu anda bir evlilik göremiyorum ben.”

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Türkiye’nin Libya ile yaptığı anlaşma ile yeni bir harita ortaya çıktığını vurgulayarak, Doğu Akdeniz’de 2 bin kilometreye yakın sahil şeridi olan tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Tatar şöyle konuştu:

“Türkiye Libya ile yaptığı anlaşma ile yeni bir harita belirledi. Bu harita ile Rum Yunan ikilisinin Mısır hatta İsrail’e bile haksızlık yaptığı görülüyor. Deniz hukukuna göre küçücük bir ada ülkesinin böyle talepleri olamaz. Doğu Akdeniz de bin 800 -2 bin kilometreye yakın en uzun sahil şeridi olan ülke Türkiye’dir.1960 anlaşmaları da ortadadır. Rumlar kadar Türklerinde hakları vardır. Türkiye’nin işi çokiyi yönetmesi ile KKTC’nin hak ve çıkarları korunacaktır. Türkiye’nin girişimleri ile Libya’nın da hakları korunacak.”

Kapalı Maraş’ın konusunda da değerlendirmelerde bulunan Tatar, Maraş’ın tamamen vakıf malı olduğunu iddia etti.

Başbakan Ersin Tatar, vatandaşlık konusuna da mesajlar verdi, “1974 ten sonra KKTC’ye gelip yerleşen, çocuğunu burada doğuran ve okutan insanların vatandaş yapılması gerektiğini” söyledi.

 

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler