1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. AŞÇILIK EĞİTİMİ verilecek!
AŞÇILIK EĞİTİMİ verilecek!

AŞÇILIK EĞİTİMİ verilecek!

AŞÇILIK ÖNLİSANS PROGRAMINA 40 ÖĞRENCİ DAHA ALINACAK. İLGİLİ ÖĞRENCİLERE HER AY 550 TL DEVLET DESTEĞİ VE İŞ GARANTİSİ

A+A-

ÇALIŞMA BAKANLIĞI İLE DAÜ ARASINDA EK PROTOKOL İMZALANDI…
AŞÇILIK ÖNLİSANS PROGRAMINA 40 ÖĞRENCİ DAHA ALINACAK

İLGİLİ ÖĞRENCİLERE HER AY 550 TL DEVLET DESTEĞİ VE İŞ GARANTİSİ

Gazimağusa, 11 Ağustos 11 (T.A.K.): Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)  ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) arasında Yerli İstihdamı Destekleme Projesi kapsamında geçen yıl imzalanan protokol yenilendi.

Geçen yıl eylül ayında imzalanan protokol çerçevesinde  turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu ara eleman ihtiyacını karşılamak, yerli istihdamı teşvik ve gençlere iş imkanları yaratmak amacıyla DAÜ’de 2 yıllık aşçılık ön lisans programı açılarak 40 öğrenci alınmıştı.

Bugün, söz konusu protokole ilişkin ek protokol imzalanarak, 2011-2012 akademik yılında  projeye 40 öğrencinin daha dahil  edilmesi kabul edildi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Rektörlük Ofisi’nde ek protokole imza attılar. Ek protokole, KITOB da imza koyacak.

Ek protokol imza töreninde Çalışma Dairesi Müdürü Yusuf Önderol ile  DAÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü (TOYO)  Prof. Dr. Mehmet Altınay da hazır bulundu.

ARA ELEMAN SORUNU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi imza töreninde, ülkenin lokomotif sektörü olan turizmde  yaşanan ara eleman sıkıntısını azaltmak ve sektöre yerli işgücünü dahil etmek amacıyla  geçen yıl imzalanan protokolün kapsamının genişletilerek 40 kişinin daha aşçılık eğitimi alması için ek protokol imzalanmasının kararlaştırıldığını ifade etti.

Bir çok turistik tesisin yeterli bilgi ve eğitime sahip özellikleri olan ara eleman kadroları için personel ve işgücünü bulamadığı için yabancı iş gücüne yöneldiğini kaydeden Ünverdi, bu yönde  yeni iş imkanları yaratmak ve  gençlere yeni fırsatlar ve teşvikler sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

HER AY 550 TL DESTEK

Ünverdi, söz konusu projenin turizm sektörünün ara eleman ihtiyacına katkı sağlayacağını,  yerli iş gücü istihdamını teşvik edeceğini ve gençlere iş imkanı sağlayacağını belirtti.

Ünverdi, Bakanlığın yerli iş gücünü teşvik etmek için programa başvuran öğrencilere eğitimleri boyunca her ay 550 TL destek sağladığını da belirtti.

Ünverdi,  Bakanlık olarak turizm sektörüne  nitelikli, eğitimli ve donanımlı ara elemanı kazandırmak için  üniversitelerle birlikte  sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda işbirliği yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

TOPLUMA HİZMET

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak da,  üniversitenin hedeflerinden birinin de topluma hizmet olduğunu vurgulayarak, projeye bu açıdan baktıklarını kaydetti.

Bakan Ünverdi’ye DAÜ’ye gösterdiği güvenden ötürü teşekkür eden Öztoprak, topluma hizmet çerçevesinde diğer alanlarda da yeni anlaşmalar yaparak katkı koymak istediklerini ifade etti.

DAÜ’nün deneyimli ve sürekli bir kadrosu bulunduğunu kaydeden Öztoprak, bunu bir devlet üniversitesi olarak toplumun hizmetine sunmanın görevleri olduğunu kaydetti.

İŞ GARANTİ

DAÜ TOYO Müdürü Mehmet Altınay ise, yerli istihdamı teşviğe katkılarından ötürü Bakan Ünverdi’ye teşekkür etti.

Projeye büyük ilgi olduğunu ifade eden Altınay, programın iş garantili olduğunu kaydetti.

Altınay, programa dahil öğrencilerin haftada iki gün otellerde uygulamalı olarak eğitim aldıklarını da söyledi.

Bugün dünyada aşçılık konusunda büyük boşluk olduğunu söyleyen Altınay, programdan mezun olacakların yurt dışında çalışma imkanları da olacağını kaydetti.

Altınay, okul bünyesinde 4 yıllık gastronomi bölümü açmayı hedeflediklerini ekledi.

Bu haber toplam 1411 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler