1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ANLAŞMA' ULAŞTI... AMA
ANLAŞMA ULAŞTI... AMA

'ANLAŞMA' ULAŞTI... AMA

Bakanlar Kurulu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’ya KKTC deniz yetki alanlarında petrol ve doğal gaz arama ruhsatı verdi. Başbakan İrsen Küçük, New York’ta dün yapılan anlaşmanın kendilerine ulaştığını ve Meclis’te temsil ed

A+A-

 Bakanlar Kurulu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’ya KKTC deniz yetki alanlarında petrol ve doğal gaz arama ruhsatı verdi.

Başbakan İrsen Küçük, New York’ta dün yapılan anlaşmanın kendilerine ulaştığını ve Meclis’te temsil edilen partilere de dağıtıldığını belirtirken, TPAO’nun hangi bölgede ve ne zaman arama çalışmalarına başlayacağının ise görüşülmeye devam edildiğini, henüz kendilerine bilgi ulaşmadığını söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun yaklaşık 1.5 saatlik olağanüstü toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün New York’ta imzaladıkları Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’nın her iki ülkenin meclislerinde en kısa sürede onaylanmasının beklendiğini söyledi.

Başbakan Küçük, toplantıda alınan kararı yazılı metinden basına açıkladı ve soruları yanıtladı.

“KKTC ve TC teknik heyetlerinin Ankara ve Lefkoşa’daki ortak çalışmalarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs adası çevresinde petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlaması halinde, Türkiye-KKTC Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması imzalanması ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ada etrafındaki deniz alanlarında petrol ve doğal gaz arama ruhsatı verilmesi hususlarında ilke mutabakatına vardıklarını” hatırlatan Başbakan Küçük, şöyle konuştu:

“Bu çerçevede, dün (21 Eylül 2011) Sayın Cumhurbaşkanımız ve Anavatan Türkiye’nin Sayın Başbakanı arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması New York’ta imzalanmıştır. Söz konusu anlaşmanın her iki ülke Meclislerinde en kısa sürede onaylanması beklenmektedir.

Bu vesileyle Türkiye ve KKTC tarafları arasında yapılan temas ve görüşmelerde Ada ve çevresindeki tüm doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarımızın korunması yönündeki kararlılığımız bir kez daha vurgulanmış ve bu amaçla gerekli olan tüm adımların süratle atılacağı yinelenmiştir.”

TPAO’YA RUHSAT

Başbakan Küçük, bugünkü olağanüstü toplantıda, taraflar arasındaki mutabakat ve yapılan teknik çalışmaları da dikkate alarak, mevcut mevzuat muvacehesinde TPAO’ya Ada’nın etrafındaki deniz sahalarında arama ruhsatı verilmesi konusunu ele aldıklarını anlattı.

“Bakanlar Kurulu’nun KKTC tarafınca deniz yetki alanlarında TPAO’ya karar ekinde tarif edilen alanlarda petrol ve doğalgaz araması hususunda ruhsat verilmesini karara bağladığını” ifade eden Küçük, kararın ekleriyle birlikte süratle Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi.

TC MAKAMLARIYLA KOORDİNASYON

TPAO’nun kararda tarif edilen sahalarda arama faaliyetlerine başlayabilmesi amacıyla gerekli koordinasyonun ilgili Türkiye makamlarıyla yapıldığını belirten Başbakan İrsen Küçük, şunları dile getirdi:

“MÜZAKERELERDE OLUMLU NETİCE ÇABAMIZ KARARLILIKLA SÜRECEK”

“KKTC bu sürecin başından itibaren vurgulandığı gibi adanın kıta sahanlığının tümü üzerindeki meşru haklarını korumakta kararlıdır.

Adamızın ve içinde bulunduğumuz Doğu Akdeniz bölgesinin bir barış, istikrar ve işbirliği alanı haline gelmesini öncelikli hedef olarak benimseyen Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla BM Genel Sekreteri’nin gözetiminde devam eden kapsamlı müzakere sürecinin en kısa sürede olumlu bir neticeye varması hususundaki çabalarını sürdürmeye kararlılıkla devam edecektir.

Rum tarafının da gerginlik yaratmaktan medet ummak yerine, barış ve uzlaşı yönünde benzer bir irade ortaya koyabilmesi halinde bu hedefe kolaylıkla ulaşabileceğimize inandığımızı da vurgulamak isterim.

Anavatan Türkiye ile birlikte petrol ve doğal gaz arama konusunda atmış olduğumuz bu adımın ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”

“ANLAŞMA ELİMİZE ULAŞTI… PARTİLERE DE VERDİK”

Başbakan İrsen Küçük, bir soru üzerine, dün New York’ta imzalanan anlaşmanın ellerine ulaştığını söyledi. Bugün Meclis Başkanı ve siyasi parti başkanlarıyla toplantı yaptıklarını hatırlatarak, kararın ellerine ulaşmasıyla partilere bilgi verecekleri sözü verdiklerini ve saat 17.00 itibarıyla 5 parti liderine anlaşmayı ilettiklerini, ilgili bürokratların da anlaşma üzerinde çalıştığını açıkladı.

“ARAMA SINIRLARI GÖRÜŞÜLÜYOR… HENÜZ ULAŞMADI”

TPAO’nun petrol ve doğalgaz arama işlemlerini hangi bölgelerde ve ne zaman yapacağı sorusuna karşılık ise Başbakan, “Onlar görüşülecektir, görüşülmeye devam ediyor. O nedenle sınırlar konusunda henüz daha bize bilgiler ulaşmamıştır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1637 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler