1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 68 CAS çalışanına da DEVLETTE İSTİHDAM
68 CAS çalışanına da  DEVLETTE İSTİHDAM

68 CAS çalışanına da DEVLETTE İSTİHDAM

KTHY ve CAS çalışanlarının istihdamıyla ilgili düzenlemeler içeren Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi, Pazartesi Genel Kurul’un gündemine gelecek…

A+A-

YENİDÜZEN (Özel)

Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi, 30 Aralık günü KTHY ve CAS çalışanlarının istihdamıyla ilgili düzenlemeler içeren Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşerek oy birliğiyle kabul etti.
KTHY ve CAS çalışanlarının istihdamıyla ilgili düzenlemeler içeren Özelleştirme (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin komitede oybirliği onaylanmasının ardından gözler Meclis Genel Kurulu’na çevrildi.

Birleştirilmiş Yasa Önerisi Pazartesi Genel Kurul’da
CTP-BG Milletvekili Birikim Özgür başkanlığındaki komite, gündemindeki Özelleştirme Yasa Önerilerini birleştirerek görüştü.
Komite Başkanı Birikim Özgür’den aldığı bilgiye göre, komite, TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın ve Komite Başkanı Birikim Özgür’ün önerilerini birleştirerek görüştü.
Komite’de oybirliği ile onaylanan ve 68 kişinin yararlanabileceğini ve bu kişilere başvuru için 5 iş günü tanınacağını Yasa Önerisi, Pazartesi Genel Kurul’un gündemine gelecek.

Devlete istihdam için başvuru hakkı
Birikim Özgür öneriyle, Özelleştirme Yasası’nın geçici 1. maddesinde değişiklik yapılarak 30 Haziran 2014’te işine son verilen eski KTHY ve CAS çalışanlarının Özelleştirme Yasası kapsamında devlete istihdam edilmek için başvuru yapabilmesine olanak sağlandığını açıkladı.

68 kişi yararlanabilecek
Özgür, yasa yürürlüğe girince, eylem yapan 69 eski KTHY-CAS çalışanından biri emekli olduğu için 68 kişinin yararlanabileceğini ve bu kişilere başvuru için 5 iş günü tanınacağını da belirtti.

‘Haklarına halel gelmeksizin istihdamları amaçlanıyor’
CAS’ta görevlendirilen ve işsiz kalan eski KTHY çalışanları geçtiğimiz aylarda çadır eylemi ve açlık grevi yaparak bu hakkı talep etmişlerdi.
Öte yandan Meclis’ten verilen bilgiye göre, yasa önerisinin genel gerekçesi şöyle:
“KTHY çalışanı olup da CAS Ltd.’e aktarılan ve önce şirketin KKTC sınırları dahilindeki şubelerinde KTHY çalışanı statüsünde olup, CAS (Cyprus Airport Services) Ltd.’de görevlendirilen KTHY çalışanlarının bu yasadan yararlanabilmeleri ve Özelleştirme Yasası’na bağlı olarak devlete haklarına halel gelmeksizin istihdamlarını amaçlamaktadır.”

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler