1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 3 sendikadan tam gün grev uyarısı
3 sendikadan tam gün grev uyarısı

3 sendikadan tam gün grev uyarısı

KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş'de örgütlü çalışanlar elektrik ve akaryakıta yapılan zamları protesto etmek amacıyla cuma günü ada genelinde tam gün grev yapacak.

A+A-

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) ve Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası’nda  (Kamu-İş) örgütlü çalışanlar elektrik ve akaryakıta yapılan zamları protesto etmek amacıyla cuma günü ada genelinde tam gün grev yapacak.

Sendikalar bunun ilk adım olduğunu, hükümetin ekonomi politikaları ve zamları sürdürmesi halinde eylemlerine devam edeceklerini açıklayan sendikalar, kendilerine destek verenlere cuma günü saat 10.30’da Başbakanlık önünde toplanma çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) ve Kıbrıs Türk Kamu İşçileri Sendikası  (Kamu-İş) zamları protesto etmek ve grev kararlarını duyurmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi.

“Memur İşçi El Ele, Haydi Genel Greve” yazılı bir pankartın açıldığı eylemde Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu ile KTAMS Başkanı Güven Bengihan birer konuşma yaptı.

ATAN: “4 BAŞLI CANAVAR YARATTIK”

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, “Biz dört başlı hükümet dedik ama 4 başlı canavar yarattık” sözleriyle başladığı konuşmasında, zamlar nedeniyle halkın perişan halde olduğunu ve ülkede yaşamaya yönelik umutların yitirildiğini kaydetti.

Ham petrol fiyatının düşmesine rağmen KKTC’de petrolün zamlandığını belirten Atan, bunun açıklanmasını istedi.

İcraatlarının tümünün sıkıntılı olduğunu ileri sürdüğü hükümetin 4 temsilcisinin de bir birinden farklı konuştuğunu kaydeden Atan, bu nedenle Cuma günü tam gün greve gidileceğini belirtti ve tüm vatandaşları başbakanlık önüne davet etti.

SERDAROĞLU: “ACABA ŞU ANDA ELEKTRİĞİ ÖDEMEYELİM SN ÖZERSAY?”

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da hükümet edenleri muhalefet yaparken konuştuklarını hükümete geldiklerinde uygulamamakla eleştirdi ve daha önce yaptıkları konuşmalarla ilgili hatırlatmalarda bulundu.

Başbakan Tufan Erhürman’a “Şu anda da bir muhasebeciye ihtiyaç var mı?” sorusunu soran Serdaroğlu,  Mili Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’i  sessizliğe bürünme eleştirisinde bulundu ve 3’lü tarifenin halk düşmanlığı olup olmadığını açıklamasını istedi .

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’a da muhalefetteyken elektriği ödememe çağrısında bulunduğunu hatırlatan Serdaroğlu, “Acaba şu anda da ödemeyelim mi?” diye sordu.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın adres olarak TC Büyükelçisi’ni göstermesini de eleştiren Serdaroğlu, “Eğer memleketi elçilik idare edecekse biz bütün sorularımızı sıkıntılarımızı elçiliğe soracaksak hükümete ne gerek var” diye sordu.

BENGİHAN: “HÜKÜMET HALKIN BEKLENTİLERİNE CEVAP VERSİN”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan da ülkede ekonomik sıkıntılar devam ederken, akaryakıta ve elektriğe yapılan zamlarla iğneden ipliğe her şeyin zamlandığına dikkat çekti ve ülkede  hayatın çekilmez duruma geldiğini söyledi.

Ülkede yaşanan güvenlik sorunlarının  boyutuna işaret eden Bengihan, giriş kapılarının kontrolsüz olması nedeniyle ülkenin “sorma gir hanına”  geldiğini kaydetti. Bengihan, bu boyuttaki kriminal olaylara ülkenin ne hastanesi, ne de hapishanesinin yettiğini de söyledi.

“Hayat pahalılığı reel anlamda verilmemeliydi, hata yaptık” şeklindeki açıklaması yüzünden Başbakan Yardımcısı Özersay’ı eleştiren Bengihan, “Esas hata bu toplumun size güvenmesi, umut bağlamasıydı. Önce siz hayatı ucuzlatın, zam yapmayın, böylelikle hayat pahalılaşmaz, hayat pahalılığı ödeneği de ortaya çıkmaz” diye konuştu. 

Hükümete, işverenlerden fedakarlık istememe ve teşvik yasasıyla ilgili düzenleme yapmama eleştirisinde bulunan Bengihan, “Bu ülkede üniversite patronları dünya zenginler listesine giriyor ancak bir kuruş vergi ödenmiyor. Bu kişilerle ilgili bir düzenleme yok. Emekçilerden kesinti, temel tüketim maddelerine zam devam ediyor. Vergi reformuyla ilgili adım atılmıyor” diye konuştu ve hükümetin halkın beklentilerine karşılık vermesini istedi.


GÜÇ-SEN EYLEMELERE DESTEK VERECEKLERİNİ BELİRTTİ

Gümrük Çalışanları Sendikası (GÜÇ-SEN) Genel Başkanı Derviş Dağman, kamu reformu ve zamlar konusunda sendikaların ve toplumun yapacağı eylemlere güçleri oranında destek vereceklerini belirtti.
Yazılı açıklama yapan Dağman, hükümet değişikliğinde toplumun beklediğinin hakların iyileştirilmesi olduğunu, beklentinin özel sektör çalışanlarının haklarının iyileştirilmesi, kamu çalışanlarının haklarının ise aşağıya çekilmesi olmadığını ifade etti.
Dağman, “Daha adaletli bir vergi sisteminin getirilmesi, vatandaş sayısını bilen bir hükümetin olması, 47/10 Göç Yasasının kaldırılması, vatandaşa daha ucuz elektrik sağlanması, limanların çalışabilir, yaşanabilir yerler olması, asgari ücretin geçinilebilir bir ücret olması, eğitimin, sanatın, sporun daha iyi olması, hayvancının ve tarımın desteklenmesini beklemek her vatandaşın beklentisi olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Dağman şunları kaydetti:
“Halbuki hükümet ne yapıyor? Özel sektörü daha iyi çalışabilir bir sektör yapma yerine ‘kamuda çok hak var onu aşağıya çekelim’ diyerek 7/79 Kamu Görevlileri Yasası birçok ülkeden daha iyi pozisyonda iken 47/10 Göç Yasasını kaldırmak yerine ondan daha kötü bir yasaya Kamu Reformu diyor. Her sıkıştığında tüm sektörleri perişan edecek şekilde zam yapmaya devam ediyor. Gümrük Çalışanları Sendikası GÜÇ-SEN olarak, bu konularla ilgili öneriler sunduk fakat her zaman olduğu gibi ben yaparım olur mantığı devam etmektedir. GÜÇ-SEN olarak bu konulara duyarsız kalmayacağımızı, sendikaların ve toplumun bu konularda yapacağı eylemlere gücümüz oranında destek vereceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Bu haber toplam 953 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler