1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “2674 TL’den 1500 TL’ye!”
“2674 TL’den 1500 TL’ye!”

“2674 TL’den 1500 TL’ye!”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sigortalar’a her ay işsizlik primi ödeyen çalışanların yasal ödeneğinin, kararname ile 2674 TL’den 1500 TL’ye düşürüldüğünü ve bunun haksızlık olduğunu açıkladı.

A+A-

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Sigortalar’a her ay işsizlik primi ödeyen çalışanların yasal ödeneğinin, kararname ile 2674 TL’den 1500 TL’ye düşürüldüğünü ve bunun haksızlık olduğunu açıkladı.

KTAMS’tan yapılan yazılı açıklamada, UBP-HP hükümetinin ‘emek düşmanı’ olduğunu bir kez daha gösterdiği kaydedilirken, salgın nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomik kriz yaşanırken; bu genel krizin yanında TL’nin döviz karşısında hızla değer kaybetmesi ülkemizde krizin katmerlisinin yaşandığını ifade edildi.

Hükümetten, alınan karardan derhal dönülmesi çağrısı yapıldı.

KTAMS’tan yapılan açıklama şu yönde:

“Krizin başlaması ile birlikte hükümetin ilk yaptığı iş kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarından kesinti yapmak olmuştur. Bunun yanı sıra özellikle dar ve sabit gelirli çalışanların alım gücü sıfırlanmak üzeredir.

Devletin kendilerine uyguladığı teşvikler ve muafiyetlerle devletten daha zengin duruma gelenlere bu kriz döneminde hiçbir ek mükellefiyet getirmeyen Hükümet, bu kesimden alması gereken vergileri dahi almıyor. Ülkemizde uygulanan vergi sistemi maalesef muhasiplerin insafına bırakılmıştır. Dünya zenginleri standardında lüks hayat yaşayanlar muhasebe oyunları ile zararda gösterilerek vergi ödememekte veya komik diye nitelendirilebilecek oranda ödemektedirler. Vergi toplama devletin en önemli görevlerinden biridir. İşini layığı ile yapan muhasipler ve vergisini layıkıyla ödeyen işadamlarını tenzih ederken; bu konunun kötü niyetli bazı muhasiplerin eline bırakılmaması ve devlet denetimi altına alınması gerektiğini vurgularız.

Bu kriz döneminde özel sektör çalışanlarının devlet tarafından desteklenmesi gerekirken, ülkemizi yönetenler maalesef tam tersi bir tutum içerisindedirler. Özel sektör çalışanları yapılacak olan 1500 TL’lik desteği hala alamamışken, Hükümet şimdi de bu kesimin işsizlik ödeneğine el uzatmıştır. Yıllarca her ay Sosyal Sigortalar Dairesi’ne işsizlik primi ödeyen çalışanların yasal güvence altında olan işsizlik ödeneği; kanun hükmünde kararname gibi anti-demokratik bir yöntemle “uyumlaştırma” adı altında uyduruk bir gerekçe ile 2674 TL’den 1500 TL’ye düşürülmüştür.

Emeğinden başka hiçbir şeyi olmayan, alın teri ile yaşamını sürdürmeye çalışan insanlara daha çok destek verilmesi gereken, böylesi bir dönemde onların mevcut yasal haklarına el uzatmak ne akılla ne de vicdanla bağdaşmıyor.

Yaşanan ekonomik krizin bedelini dar ve sabit gelirlilere ödetmekte ısrar eden UBP-HP Hükümetine bu karardan derhal vazgeçmeleri için çağrı yapıyoruz.”

Bu haber toplam 1190 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler