1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 1 milyon yurttaş
1 milyon yurttaş

1 milyon yurttaş

Soru: Beyaz Kimlik uygulaması yeni midir? Cevap: Hayır. 1974’te Otonom Kıbrıs Türk Devleti döneminden beri ‘beyaz kimlik’ var. Daha çok üçüncü ülkeden gelenlere verilen, daimi ikamet belgesi gibiydi. 2005’te CTP hükümeti döneminde

A+A-

 

 

Soru: Beyaz Kimlik uygulaması yeni midir?
Cevap: Hayır. 1974’te Otonom Kıbrıs Türk Devleti döneminden beri ‘beyaz kimlik’ var. Daha çok üçüncü ülkeden gelenlere verilen, daimi ikamet belgesi gibiydi. 2005’te CTP hükümeti döneminde Türkiye’den çalışmak için gelenlere de uygulanmaya başlandı.

Soru: Bu uygulama ile hem kayıt dışılığın önüne daha kolay geçilebilir, hem de yurttaşlık baskısı önlenebilirdi diyebilir miyiz?

Cevap: Kesinlikle... Ama UBP iktidarları döneminde yurttaşlık dağıtımı o kadar hoyratça yapıldı ki, beyaz kimlik kartı akıllara bile gelmedi. Başından itibaren yurttaşlık yerine beyaz kimlik verilmesi ve elbette denetim yapılması halinde kaçak yaşam sorunu böyle içinden çıkılmaz hale gelmezdi.

Soru:Hükümetin hazırladığı yeni tüzük ne getirir?

Cevap: Tüzük tek başına değil. Af kararnamesi ve Yurttaşlık Yasası ile birlikte değerlendirmek gerekir. Çünkü birbiriyle bağlantılı... Beyaz kimlik kartı ve yeşil kimlik kartı ile ilgili tüzüğün en tehlikeli tarafı 29’uncu maddesi... Henüz çıkmamış bir kanun gücünde kararnameye dayanarak bütün kaçakların affını öngörüyor. 15 sene hiçbir kaydı-kuydu olmadan KKTC’de yaşamış olanları bile legalize ediyor.

Soru: Bu işin ceremesi ne? Kaç para ödeyecek kaçaklar?

Cevap: Eğer yurtdışına hiç çıkmayacaksa kaçak olan, bir asgari ücret tutarında para ödeyerek affını sağlayacak. Yani bin 300 TL’ye kurtulacak. Yurtdışına gitmeyi tercih ederse eğer, bu rakam yarım asgari ücrete, yani 650 TL’ye düşüyor.

Soru: Uçak bileti de bedavaya geliyor yani...

Cevap: Aynen öyle!.. Ülkede yasal yaşayan, çalışma izni alan, yatırımlarını yapan diğer yabancılara karşı da ciddi bir haksızlık yapılmış oluyor böylelikle... Ayrıca işverenlere de... Çünkü kaçak işçi çalıştıran işveren de böylelikle affedilmiş oluyor. Kayıtlı çalıştıranlar bir kez daha, üstelik devlet eliyle haksızlığa uğratılmış oluyor. Af kararnamesinin bir de böyle yan etkisi var.

Soru: Kararname ile birlikte kaç kişi aftan yararlanabilecek?

Cevap: İşin en bilinmeyen tarafı bu... Ortada bazı rakamlar var, ama hiçbiri resmi değil. Ancak KKTC’de en az 20-30 bin kayıt dışı insan olduğu tahmin ediliyor. İlk etapta bu insanların tümü ‘legallik’ elde edecek. Sonra eşleri ve çocukları legalize olacak. Ortalama ikişer çocuk koysak, eşleri de beraber, af kararnamesi ile KKTC’de yasallık elde edeceklerin sayısı 60 bin ile 90 bine çıkıyor.

Soru: 250 bin nüfuslu bir ülke için ciddi bir rakam...

Cevap: Ama hepsi bu kadar da değil!.. Af işin birinci bacağı... İkinci bacak, beyaz kimlik kartı ile atılacak. Beyaz kimlik KKTC’de bugüne kadar yasal, yani izinli çalışan ve yaşayanlara da verilecek. Kamuoyu sadece kaçakların rakamını tartışıyor. Oysa izinliler de hesaba katılmalı... Ve elbette eşleri, çocukları da...

Soru: Yani?

Cevap: En iyimser hesapla ilk etapta 150 bin ila 200 bin kişiye ‘beyaz kimlik kartı’ verilecek. Ve dikkat: Bundan sonra her gelen de ‘beyaz kimlik’ alabilecek!.. Yani şu an Kıbrıs’ta yaşayan kaçak veya izinlilerin sayısıyla hesap kapanmıyor. Cinayet ve tecavüz suçu işleyenler dışında herkese KKTC’nin kapıları sonuna kadar açılmış olacak. Ülkeye giriş ve legal yaşam kolaylaşınca, gelenlerin sayısı da herhalde kat kat artacak.

Soru: Yurttaş olabilecek mi peki beyaz kimlik kartı alanlar?

Cevap: İçişleri Bakanı bir ara karıştırdı, ama en son açıklamasında net söyledi. Evet, başvuru hakları olacak. Çalışma izni süresini dolduranların başvuru hakkı devam edecek. Ama daha da vahimi, otomatik yurttaşlık verilecek olması... Eğer hükümetin iki ay önce ortaya attığı tasarı yasalaşırsa, bu ülkenin yurttaş sayısı 10 sene içinde 1 milyonu bulur.

Soru: Yok da 1 milyon!..

Cevap: Maalesef ve hatta daha fazla... Üst limiti yok çünkü...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler