1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hazırlıklar tam gaz
Hazırlıklar tam gaz

Hazırlıklar tam gaz

Lefkoşa’nın Güney ile Kuzey’ini birleştirecek olan CNP Asfalistiki Cyprus Rally 2014 ile ilgili dün basın toplantısı düzenledi

A+A-

Necmi Belge

“Bir ralliden daha fazlası” sloganı ile 19 Eylül Cuma günü başlayacak olan CNP Asfalistiki Cyprus Rally 2014”nin tanıtımı amacıyla dün Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nde (KTSYD) bir basın toplantısı düzenlendi.
Basın toplantısında Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK) Başkanı Hasan Macila, Kıbrıs Otomobil Kurumu (Cyprus Automobile Association) Başkanı Antonis Michaelides ile KKTOK Koordinatörü Tigin Kişmir konuşmacı olarak hazır bulundu.

Kişmir “Bu etkinlik ralliden fazlası demektir”
Basın toplantısında ilk sözü alan KKTOK Lefkoşa Şehir içi özel etabı ve Ralli koordinatörü Tigin Kişmir, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın, adından da anlaşılabileceği gibi Avrupa’nın en önemli Ralli organizasyonu olduğunu ifade ederken, bu yarışta Avrupa’nın en önemli pilotlarının yarışacağını açıkladı. Kişmir bu organizasyon için, aylardır verilen uğraşlar sonunda bugün özel Lefkoşa etabı ile ilgili olarak, haritayı hazırlamaktan mutlu olduğunu söyledi.
Kişmir, ralliye 66 pilotun kayıt yaptırdığını, 16 Kıbrıslı Türk yarışçının da katılmasının beklendiğini ve bu organizasyonun Ortadoğu Ralli Şampiyonası’na da puan verilecek olmasının Ortadoğu’dan da yarışçıların Kıbrıs’a gelmesini sağlayacağını belirtti.
Bu bağlamda, Kıbrıs Otomobil Kurumu (CAA) ile uzun soluklu yapılan görüşmeler sonunda, Rallinin ilk etabı olan Lefkoşa Şehir içi Özel Seyirci etabının, kendi söylemiyle Güney komuşuları ile birlikte yapıyor olmanın heyecanı ve mutluluğu içinde olduklarını vurguladı.
Bu özel etabın, Lefkoşa’nın Güneyi ile Kuzeyini birleştiriyor olmasının ralli dışında bir heyecan yarattığının altını çizen Kişmir, “Bu bir hayalin gerçek olması”, “Bir ralliden daha fazlası demek” olduğunu ileri söyledi.
Kişmir, ralli hakkında verdiği teknik bilgilerin ardından, bu organizasyona katkı koyanlara teşekkür ederken, tüm halkımızı Lefkoşa Özel Seyirci etabına davet ettiğini sözlerine ekledi.

Harmancı “Bu etkinlik, 74’te ayrılan toplumların birleşmesine katkı koysun”
Tigin Kişmir’den sonra söz alan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, göreve geldikten birkaç saat sonra, Tigin Kişmir’in kalın bir dosyayı masasına koyduğunu esprili bir şekilde anlattı.
Kıbrıslı Türklerin 1974’ten sonra, KKTOK aracılığıyla olsa da böyle uluslararası bir etkinlik içerisinde olmasından dolayı kutladığını ifade eden Harmancı, bu etkinliğin iki halkı birleştireceğini söyledi.
Uzun yıllar, sorunlu yaşayan İrlanda halkının bir Good Friday (Güzel Cuma) günü sorunlarını çözdüklerini ifade eden Harmancı, bu rallinin Lefkoşa Özel  Seyirici etabı ile bir Cuma günü başlamasının güzel bir tesadüf olduğunu ve Kıbrıs sorunun çözülmesine katkı koymasını temmeni ettiğini sözlerine ekledi.       

Michaelides “FIA Kıbrıs Rallisi’ni destekliyor”
CNP Asfalistiki Cyprus Ralli 2014 organizatörü, Kıbrıs Otomobil Kurumu (CAA) Başkanı Antonis Michaelides, rallinin çok önemli bir olay olduğunu ve Dünya Otomobil Kurumu’nun (FIA) bu ralliye çok önem verdiğini söyledi.
Rallinin, üç noktada önemli olduğunu ifade eden Michaelides, bunların genelde Kıbrıs, özelde uzun yıllar ihmal edilmiş Lefkoşa’nın tanıtımı, bölünmüş Lefkoşa’nın birleştirilmesi ve en önemlisi böylesine uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmak olduğunu belirtti.
FIA’nın da ralliye destek verdiğini dile getiren Michaelides, bu organizasyonun yayın hakkını Eurosport’un aldığını ve Al Jazira kanalının da ralliyi yayınlayacağını açıkladı.
Michaelides, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin ortaklaşa düzenleyeceği bu ralliye karşı eleştiri yapanların niyetini çok iyi bildiğini ifade ederken, destekleyenlere de teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Macila “10 yıl önceki düş gerçek oldu”
Basın toplantısında son konuşmayı KKTOK başkanı Hasan Macila yaptı. Macila, ortak Kıbrıs Rallisi’nin 10 yıllık bir düşün sonucu olduğunu açıkladı. Bu düşüncesini, çok yakın dostu olduğunu ifade ettiği Kıbrıs Otomobil Kurumu başkanı Michaelides ile paylaştığını ancak kısmetin bugün olduğunu söyledi.
Organizasyon konusunda çok yoğun bir tempoda çalıştıklarını ve Kıbrıs’ı ayağa kaldıracak Lefkoşa Özel Seyirici etabını organize ederek, uluslararası bir ralliyi Kuzey Kıbrıs’a da taşıdıklarını belirtti. 

Ne var ki, Kıbrıslı Türk yarışçıların ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yarışın genel etabına katılamayacak olmalarının üzüntüsünü duyduklarını belirten Macila, bu konunda Kıbrıs’ta faaliyet gösteren büyük işletmelerden örneğin oteller, benzin tröstlerinden ve bu tür kurumlara sponsorluk için yaptıkları müracaatların duyarsız bir şekilde geri çevrildiğini açıkladı.
Macila, Başbakan Yorgancıoğlu ile Spor Bakanı Denktaş’ın kendilerine yardımcı olduğunu sözlerine eklerken, onlara teşekkür ettiğini belirtti.

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur