1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Yakında New York’ta görüşelim...”
“Yakında New York’ta görüşelim...”

“Yakında New York’ta görüşelim...”

BM Genel Sekreteri Ban, Cumhurbaşkanı Akıncı ile New York’ta buluşmayı arzu ettiğini iletti…

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, önceki gece Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’yı telefonla arayarak, yakın bir zamanda kendisiyle New York’ta yüz yüze görüşmeyi arzu ettiğini iletti.

Ban Ki-Moon-Akıncı görüşmesinin tarihi, iki tarafın çalışma programına uygun olarak belirlenecek.
Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon telefon görüşmesinde; Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’den aldığı bilgiler çerçevesinde, Akıncı’nın, Rum Lider Anastasiadis ile başlattığı müzakere sürecinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, uzun süredir devam eden “bölünmüşlüğün” sona ermesi için yürütülen çabalara desteğini yineledi.

Açıklamaya göre, “Bir dizi güven yaratıcı önlem üzerinde varılan uzlaşıdan duyduğu mutluluğu da belirten” Moon, “Her ikiniz de önünüzdeki bu eşsiz fırsatı değerlendirerek adanız ve toplumlarınız için bir gelecek inşa edebilirsiniz. Bu fırsatı iyi değerlendirirseniz, çok uzun süren uyuşmazlıkların bile siyasi irade, vizyon ve liderlikle çözülebileceğini tüm dünyaya göstereceksiniz” dedi.

“Yakında New York’ta görüşelim...”

Genel Sekreter, bu yolda güçlü desteğinin süreceğinden emin olunmasını istedi. Ban, ayrıca Akıncı’ya yakın gelecekte New York’ta  yüz yüze görüşme arzusu taşıdığını da ifade etti.

Akıncı da konuşmasında, Genel Sekreter Ban Ki-Moon’a, gerek telefon gerekse daha önce gönderdiği mektup aracılığıyla ilettiği tebrik için teşekkür ederek, önemli bir fırsat penceresinin olduğuna inandığını ifade etti.
Akıncı, Genel Sekreter’in ve İyi Niyet Misyonu’nun yardımıyla yeni dönemde sonuç odaklı bir süreci öngördüğünü, başarıya ulaşabilmek için disiplinli bir çalışmaya ihtiyaç olacağını, azim ve siyasi iradeyle somut bir yol haritası çerçevesinde özünümüzdeki aylarda yeterli ilerlemeyi sağlamayı umut ettiğini ifade etti.

“Programlarımızın uygunluğuna göre en yakın sürede sizinle bir araya gelmekten memnuniyet duyacağım” diyen Akıncı’ya teşekkür eden Ban Ki-Moon, en kısa sürede New York’ta buluşmak için ikisine de uyan bir zamanı belirlemeye çalışacağını söyledi.

 

------------------------------------------

Anastasiadis ile Ban telefonda görüştü

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un ile önceki gün öğleden sonra bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi

Kıbrıs Rum haber kaynaklarına göre Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, telefon görüşmesi sırasında BM Genel Sekreteri Ban’a, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin resmen yeniden başlaması ve iki lider arasındaki görüşme konusunda bilgi verdi.

Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis konu hakkında yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in, samimi ve özlü bir diyalog içerisinde, tüm müdahil tarafların katılımıyla, sözde “işgalin” sonlanması ve ülkenin yeniden birleşmesi konusunda iyimser olmalarını sağlayacak perspektiflerin yaratılması isteğini yinelediğini belirtti.

Hristodulidis, BM Genel Sekreteri Ban’ın ise müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin iyimserliğini ve BM’nin, iyi niyet misyonu çerçevesinde yeni çabaya katkı koymaya hazır olduğunu dile getirdiğini ifade etti. 

TAK

 

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler