1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Trafik öfkesi meclis önüne taştı
Trafik öfkesi meclis önüne taştı

Trafik öfkesi meclis önüne taştı

'Yol Yoksa Seyrüsefer da Yok' eyleminin ikincisi bu akşam yapıldı. Dereboyu Caddesi'nin girişinde bulunan Citroen ışıkları diye bilinen yerde başlayan eylem, Meclisin önünde son buldu. Kalabalık, "Hükümet İstifa" sloganları attı.

A+A-

Ülkedeki yolların durumuna, zamlara ve seyrüsefer için alınan paraların trafik altyapısına harcanmamasına tepki göstermek için sosyal medyada örgütlenen ve 15 Ocak'ta ilk eylemini gerçekleştiren kalabalık, hükümetten herhangi bir açıklama gelmemesi ve zamların geri çekilmemesi nedeniyle yeniden sokağa döküldü.

'Uyarmıştık' isimli ikinci eylem, soğuk havaya rağmen yüzlerce kişinin katılımıyla Dereboyu’nda Citroen Işıkları olarak bilinen yerde başladı. Eyleme Kıbrıs'ta yaşayan bazi İngilizler de katılarak protesto da bulundu. Sarı yelek giyip, sarı balon taşıyan eylemciler, Citroen Işıkları'ndan Pronto çemberi olarak bilinen alana doğru yürüdü.

Eylemcilere Meclis'te bulunan 50 milletvekilinin resminin bulunduğu tenekeleri taşıması için dağıtıldı. Eylemde"Birlik, Mücadele, Dayanışma", "Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek", "Yollarda Ölmek İstemiyoruz", "Hükümet İstifa" sloganları atıldı.

Kazalarda hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Kazaları anlatan bir sinevizyon gösterisi yapıldı.

Komite üyesi Serdinç Maypa, konuşmasında "Bu yollarda hayatlarını kaybedenleri asla unutmayacağız" dedi.

'Yol yoksa seyrüsefer de yok' bestesi yapan müzisyen Murat Ongun, kalabalık önünde şarkısını söyledi.

 

Maraşalı: "Bizim tepkimiz yola, süte ve eğitimedir"

20-001.jpg

Sosyal medyadaki "Yol Yoksa Seyrüsefer de Yok" grubunun kurucusu Fikri Maraşalı: "Ben yol yoksa seyrüsefer de yok dedim ama gaza da süte de zam geldi. Bu konu sadece yollarla ilgili değil daha kapsamlıdır. Bulamadığımız ilaçlarımız var. Bizim tepkimiz yola, süte, okula ve eğitimedir" dedi. Maraşalı, eyleme katılmayanlara da mesaj gönderdi. Milletvekilleri temsilen taşınan sarı tenekeleri de gösteren Maraşalı, "boş bu tenekeler boş" ifadelerini kullandı.


Konuşmaların tamamlanmasının ardından kalabalık meclise önüne gitti. Ellerindeki sarı balonları meclisin kapısına bağlayan eylemciler, "Hükümet İstifa" sloganları attı. 

25.jpg

24.jpg

23.jpg

21.jpg

22-006.jpg 


2-077.jpg
Evleri satılan ve eyleme katılan İngilizlere teşekkür edildi


19-002.jpg

17-001.jpg

18-002.jpg

16-003.jpg

15-003.jpg

14-004.jpg

13-003.jpg


11-020.jpg

10-008.jpg

8-015.jpg

7-017.jpg

9-008.jpg
Çok sayıda polis de eylemde

5-031.jpg

6-019.jpg

4-044.jpg

3-065.jpg

1-095.jpg

Fotoğraflar: Didem Menteş

Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler