1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Temel sorun maddiyatsızlık
Temel sorun maddiyatsızlık

Temel sorun maddiyatsızlık

“Yerel Yönetimlerde Gençlik ve Spor” yazı dizisi kapsamında altıncı durağımız Akdoğan oldu. YENİDÜZEN Spor Servisi’nin karış karış gezdiği, yetkililer ve halkla yaptığı görüşmelerde bölgenin ciddi sorunlarının olduğuna tanık olundu. Ak

A+A-

YEREL YÖNETİMLERDE GENÇLİK VE SPOR (6)

 

Akdoğan’da belediyenin spora ve gençliğe yatırım yapamamasının en büyük nedeni yetersiz bütçe…

 

Temel sorun maddiyatsızlık

 

·        Belediye Başkanı Ademgil: “Kulüplere sadece aidat ödeyebiliyorum. Param var da vermem. Yok. Olsa veririm ama yok.  İki kulübü birleşmesi için de çok çalıştım, canımı yedim birleştireyim diye ama başaramadım”

 

·        Akıncılar Spor Kulübü Başkanı Özyalçın: “Belediyemizin maddi durumunu biliyoruz. Bize destek veremiyor. Diğer belediyelerin sınırları içerisinde bulunan kulüplere verdikleri desteği açıkçası imrenerek izliyoruz”

 

·        “Akdoğan Özgürlük Stadı bizim malımız değil. Rum’dan kalan bir stattır. Bakımsızlıktan içler acısı bir duruma geldi. Kapalı tribün projesi var ama henüz hayata geçmedi”

 

 

Kamil KOLCU-Hüseyin KIRAL

“Yerel Yönetimlerde Gençlik ve Spor” yazı dizisi kapsamında altıncı durağımız Akdoğan oldu. YENİDÜZEN Spor Servisi’nin karış karış gezdiği, yetkililer ve halkla yaptığı görüşmelerde bölgenin ciddi sorunlarının olduğuna tanık olundu.

Akdoğan’daki ilk durağımız Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil’in makamı oldu. İçtenlikle soruşlarımıza yanıt veren başkan Adem Ademgil, bölgenin en büyük sorununu Annan Planı döneminde yaşanan göçle birlikte, yatırım yapılmaması olarak gösterdi.

 

YILLIK BÜTÇE YETERSİZ

2581 nüfusa sahip belediyede gençlik ve spora çok fazla yatırım yapılmaması dikkat çekti. Belediyenin yıllık bütçesi 3 milyon TL. Başkan Adem Ademgil’in en büyük derdi ise belediye sınırları içerisinde bulunan Akıncılar Spor Kulübü ile Aydoğan Spor Kulübü’ne maddi destek verememesi.  

Adem Ademgil, kulüplere sadece aidat ödediğini belirtirken, “Param var da vermem. Yok. Olsa veririm ama yok” diyerek sitem etti.

İki kulübü birleştirip bir çatı altında toplanması gerektiğini söyleyen Ademgil, “Bu konuda çok çalıştım, canımı yedim birleştireyim diye ama başaramadım” dedi. 

 

“ÇOK FAZLA YATIRIM YAPAMIYORUM”

Bölge gençliğine ve spora çok fazla yatırım yapamadığından yakınan başkan Adem Ademgil, yıllık bütçeleri ile sadece halka hizmet verebildiğini söyledi.

Annan Planı sürecinde bölgeden çok fazla göç olduğunu ve o dönemlerde yatırım yapılmadığına dikkat çeken başkan Adem Ademgil sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yatırım yeni yeni başladı. Biraz hareketlenme oldu. Bizde bu noktada hareketlenmek istiyoruz. Spor Bakanlığı ve TC yardım heyeti ile hazırlanan bir projemiz var. Kapalı bir spor salonu yapmak için proje çıkarttık. Bir önceki spor bakanı Nazım Çavuşoğlu’ndan projemizle ilgili onay aldık. Vadili ve Akdoğan arasında yaparak tüm bölgenin yararlanmasını amaçlıyoruz. Ayrıca belediyemizin uhdesinde basketbol takımı kurmayı hedefliyoruz.  Çünkü bu konuda ailelerin bize ciddi talepleri var. Bunlara karşılık vermek için kolları sıvadık.”   

 

SORUNLAR… SORUNLAR… SORUNLAR….

 

AKDOĞAN ÖZGÜRLÜK STADI

Bir dönem ülkenin en güzel stadı olan ve gece maçı bile oynanan Akdoğan Özgürlük Stadı adeta kaderine terk edildi. Çimleri kuruyan, elektriği kesik olan saha terk edilmiş bir görüntü veriyor. Albenisi kalmayan stat neredeyse yok olma noktasına geldi.

Akdoğan Belediye Başkanı Adem Ademgil, maddi sıkıntılar nedeniyle stada gereken desteği verememekten yakındı. Baklanlığın stadı kendilerine devretme talebinde bulunduğunu söyleyen Ademgil, “Devretmek kolaydır. Ama bize destek verilmezse bu statta hiçbir şey yapamayız” dedi.

Stada kapalı tribün yapılması için projesi olduğunu söyleyen Adem Ademgil, “Bu projenin parası da ayrıldı. 120 bin TL’ye tribünlerin üstünü kapatılacak” şeklinde konuştu.

 

ÖZYALÇIN: “İMRENİYORUZ”

Akdoğan Belediyesi’nden sonraki durağımız Akıncılar Spor Kulübü oldu. BTM liglerinden yükselip, Birinci Lig’e kadar çıkan ve burada şampiyonluk yaşayan Akıncılar Spor Kulübü’nü gezerken, tarihe tanıklık ediyorsunuz.

Kırsal kesim bölgeleri içerisinde bulunan spor kulüpleri arasında en başarılısı olan Akıncılar Spor Kulübü’nde başkan Cenk Özyalçın, kulübü eski günlerine getirmek için çalıştıklarını vurguluyor.

Ekonomik zorlukları günübirlik başarılarla değil, mantıklı ve uzun vadeye yayılan projelerle aşmayı amaçladıklarını söyleyen Cenk Özyalçın, “Belediyemizin maddi durumunu biliyoruz. Bize destek veremiyor. Diğer belediyelerin sınırları içerisinde bulunan kulüplere verdikleri desteği açıkçası imrenerek izliyoruz” şeklinde konuştu.     

 

“İÇLER ACISI DURUMDADIR”

Akdoğan Özgürlük Stadı’na da değinen Akıncılar Spor Kulübü Başkanı Cenk Özyalçın “Bizim malımız değil. Rum’dan kalan bir stattır. Bakımsızlıktan içler acısı bir duruma geldi. Kapalı tribün projesi var ama henüz hayata geçmedi” dedi.

 

GENÇLERİN İSTEMİ

Akdoğan gençlerinin bazıları bölgelerindeki belediyenin spor ve gençlik adına yapılan faaliyetlerden memnun olurken, kimi yapılanları eksik buluyor.   

Bölge sakinlerinden Yaşar Doğu, belediyenin gençlik ve sporla ilgili çalışmalarından memnunluk getirirken, Kemal Sekizler, özellikle gençlik ve sportif alanlardaki yatırımlara biraz daha fazla önem verilmesini istiyor.

Bölgelerinde bulunan Polatpaşa Lisesi’nin sahası ve tesisleri olduğunu söyleyen gençler, “O sahada futbol oynamak bir cinayettir. Yanında bulunan basketbol sahasında da aynı. Nitekim bu sahalarda birçok arkadaşımız sakatlandı” şeklinde konuştular.

 

 

Bu haber toplam 1011 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler