1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sokak hayvanları güvencede
Sokak hayvanları güvencede

Sokak hayvanları güvencede

LAÜ tarafından projelendirilen Lefke Sokak Hayvanları Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi Projesi uygulama aşamasına geldi.

A+A-

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) tarafından projelendirilen Lefke Sokak Hayvanları Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi Projesi uygulama aşamasına geldi.

LAÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, yaklaşık bir buçuk yıl önce LAÜ öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Salman Günalp tarafından sokak hayvanlarının daha iyi koşullarda yaşatılmasının toplumsal yaşama yapacağı olumlu katkı düşünülerek tasarlanan proje, Avrupa Komisyonu’nun yarışmalı jürilerinden onay alarak uygulama aşamasına getirildi.

AB Toplumsal Kalkınma Merkezi’nde LAÜ adına Genel Sekreter Mehmet Yalçın’ın imza koyduğu ve iki aşamalı olarak hayata geçirilmesi planlanan projenin ilk bölümünde sokak hayvanları için doğal yaşam park alanı içerisine hayvanların barınmalarını sağlayacak bir ünite ile operasyon ve müdahalelerin yapılabileceği bir ameliyathane inşa edilecek.
Proje, Lefke Belediyesi ile işbirliği içinde yürütülecek.

Hedef farkındalık…

Yrd. Doç. Dr. Özlem Salman Günalp, geleneksel barınak formatından ziyade, sokak hayvanlarının doğal ortamlarında hayatlarını sürdürecekleri bir yaşam alanı olarak tasarlanan projenin, Lefke kent sınırları içerisinde yaşayan sahipsiz sokak hayvanlarının toplanarak kısırlaştırmaları, aşılanmaları ile gerekli bakımlarının yapılacağı ünite şeklinde hazırlanacağını vurguladı.
Günalp, projenin ikinci aşamasının ise, hayvanların sahiplendirilmesi ve kent sakinleriyle birlikte yaşama pratiği çerçevesinde tasarlandığını söyledi.

Özlem Günalp, “kentin farklı yerlerine yerleştirilecek su ve mama kaplarıyla noktalar oluşturmayı”, “kent içerisinde yaşayacak hayvanların barınabileceği kulübeler kurmayı” ve “kent yaşamının doğallığı çerçevesinde halkta konuyla ilgili farkındalık yaratmayı” amaçladıklarını belirtti.
Günalp, olanaklar çerçevesinde bölge halkının evcil hayvanlarına da sağlık hizmeti verileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 933 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler