1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sendikalardan eylem ve grev kararı
Sendikalardan eylem ve grev kararı

Sendikalardan eylem ve grev kararı

Sendikalardan ekonomik paketlere karşı eylem ve grev örgütleme kararı “Dayatılan paketler toplumu yok oluş noktasına getirdi”

A+A-

 

Bazı sendikalar ekonomik paketlere karşı toplu direniş, eylem ve grev örgütleme konusunda karar üretti.
12 sendika adına açıklama yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “dayatılan ekonomik paketlerin toplumu yok oluş noktasına getirdiğini” belirterek, bir araya gelen sendikaların gelinen durumla ilgili değerlendirmeler yapıp bazı kararlar ürettiğini kaydetti.

Kararlar
Sendikalar tarafından alınan kararlar şöyle:
“Yıllardan beri TC kaynaklı dayatılan ekonomik yıkım paketleri Kıbrıs Türk toplumunu yok oluş noktasına sürüklemiş olup, bu konuda toplu direnişten başka bir çıkış yolu bulunmamaktadır.
Paketleri uygulamayacağını söyleyen siyasi partiler de hükümete geldikten sonra aynen uygulamalarına devam ederek işbirlikçiliğe devam etmektedirler.
Hedef dayatılan yıkım paketlerinin ortadan kaldırılması olup, paketler içinde yer alan özelleştirme, taşeronlaşma, toplu sözleşmenin ortadan kaldırılması, ‘Göç Yasası’ ile toplumun fakirleştirilmesi, sendikasızlaştırma, özel sektörde çalışanların örgütlenmesinin engellenmesi ve hayat pahalılığı ödeneğinin ortadan kaldırılarak tüm çalışanların Göç Yasası’nda buluşturulmasının önüne geçmek için ortak eylemler yapma kararı alınmıştır.
Sendikalarımız en küçük iş yerinden en geniş çalışma alanlarına kadar toplu direniş eylem ve grev örgütleme konusunda karar üretmişlerdir.
Toplantıya katılamayan sendikalara da ulaşılarak en geniş birliktelikle toplumsal mücadele örgütlenecektir.”
Açıklamada imzası olan sendikalar şunlar:
DEV-İŞ, HÜR-İŞ, KAMU-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTÖES, KAMU-SEN, GÜÇ-SEN, TIP-İŞ, ÇAĞ-SEN, HAZİNE-SEN ve DAÜ-BİRSEN. (tak)

Fotoğraf: Arşiv

Bu haber toplam 937 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler