1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Ortak acımız Kıbrıs’ta barışa ve dostluğa yol açsın...'
Ortak acımız Kıbrıs’ta barışa ve dostluğa yol açsın...

'Ortak acımız Kıbrıs’ta barışa ve dostluğa yol açsın...'

Yeni Kıbrıs Derneği, her yıl geleneksel olarak Kıbrıs’ta iki toplum arasında işbirliği ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine ve barışa katkı yapan örgüt ve kişileri ödüllendirirken, bu yıl İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanl

A+A-

 

 

Yeni Kıbrıs Derneği, her yıl geleneksel olarak Kıbrıs’ta iki toplum arasında işbirliği ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine ve barışa katkı yapan örgüt ve kişileri ödüllendirirken, bu yıl İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları İnsiyatifi “Birlikte Başarabiliriz” örgütünü onore etmeye karar verdi. “Kayıplar” sorununun çözümüne tümüyle gönüllü olarak katkı koyan ve her iki toplumdan kayıp yakınları, katliam kurbanları ve bu konulara duyarlı kişilerin oluşturduğu “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün onore edildiği etkinlik 24 Eylül 2011 Cumartesi akşamı, Yeni Kıbrıs Derneği kurucularından Cus ve Kleopatra Bayada’nın Ayanapa’daki evlerinde düzenlendi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Yeni Kıbrıs Derneği Başkanı Bay Thukis, özetle şöyle dedi:

“Günler kısaldı ama bir araya gelme arzumuz azalmadı. Sıcaklar düştü ama nabız atışları her zamanki gibi yüksek. Tatil dönemi geride kaldı ama ümitler gelecekte... Ortak vatanımız ve ortak geleceğimiz konularını bir defa daha konuşmak amacıyla gene burada toplanmış bulunmaktayız. Her ne kadar ortak geleceğimiz bu sıralarda belirsiz görülse de bizim, ülkemizin yeniden birleşme hedefinden sapmamız mümkün değildir.

Üç yıldır süregelen görüşmelere rağmen, ne yazık ki ufukta çözüm belirtileri görülmüyor. Türkiye’nin istek ve hedefleri, onun paralelinde giden Kıbrıs Türk liderliğinin ülkenin yeniden birleşmesi yönünde gösterdiği isteksizlik, öte yandan Kıbrıs Rum liderliğinin cesaretsizliği ve zamana oynama politikası, her iki toplumun da büyük bir kesiminde hayal kırıklığına neden olmuştur.

Buna rağmen ve Kıbrıslı liderlerin arasındaki mesafeli duruşa rağmen, Birleşmiş Milletler’in çabaları sayesinde görüşmeler hala sürdürülmektedir. Talat’ın iktidardan düşmesinden sonra da görüşmelerin sürdürülüyor olması, Birleşmiş Milletler’in başarısıdır. Kuşkusuz, Birleşmiş Milletler’in sonuç alabilme ihtimali, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sürdürdüğü politikaların görüşmeleri öldürmemesine bağlıdır.

Bütün bu olan bitenlere rağmen iyimserliğimizi kaybetmeyelim ve bu akşamı mümkün mertebe neşeli geçirmeye gayret edelim.”

Thukis’ten sonra söz alan Yeni Kıbrıs Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hristos Neokleus şöyle dedi:

“Yeni Kıbrıs Derneği’nin İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları İnsiyatifi, “Birlikte Başarabiliriz” örgütünü onore etmesinin gerekçesini açıklamak istiyorum...

Hatırlayacaksınız, geçen yıl da derneğimiz İki Toplumlu Koro’yu onore etmişti.

Bildiğiniz gibi Yeni Kıbrıs Derneği, tüm Kıbrıslılar’ın bir örgütüdür. Hedeflerimiz ve etkinlilerimiz, etnik kökenine bakılmaksızın bütün Kıbrıslılar’ı ilgilendirmektedir.

Ülkemizin içinde bulunduğu kendine özgü koşullarında, Kıbrıslı Rum ile Kıbrıslı Türk toplumları arasındaki işbirliği ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Böylece politik sorunumuzun çözülmesine ve halkımız ile ülkemizin yeniden birleşmesine, elimizden geldiğince katkı koymaya çalışıyoruz.

Bu doğrultuda çaba sarfeden ve kendi etkinlikleri çerçevesinde bu amaca katkı koyan herkese saygı duyar, onlarla işbirliği yapar ve onları onurlandırırız.

Son yıllarda, artık gelenekselleşen bir uygulamamız vardır: İki toplum arasındaki karşılıklı anlayışın ve dostluğun gelişmesi yönünde çaba sarfeden kişi ve örgütleri onore etmekteyiz.

Bu yıl yönetim kurulunun oybirliği kararıyla “İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları İnsiyatifi – Birlikte Başarabiliriz” örgütü onore edilmektedir.

Örgüt iki toplumlu bir dernek olarak ve “Birlikte Başarabiliriz” adı altında kayıt yaptırmış ve şu sloganı benimsemiştir: Ortak acımız, Kıbrıs’ta barışa ve dostluğa yol açsın...

Örgütün amaçları şunlardır:

***  Kayıp şahısların ve kurbanların yakınlarının bir araya gelip deneyimlerini paylaşmaları için fırsat yaratmak...

***  Kayıplar hakkında bilgi alış-verişinde bulunmak...

***  Kayıpların arandığı kazı ve teşhis işlemlerinin hızlandırılması için baskı yapmak.

***  Son 50 yıl içinde yer alan cinayetlerin ve savaşın iki toplum üzerinde bıraktığı izleri kamuoyuna anlatmak...

***  Son olarak da “Gerçeklerin ortaya çıkarılması ve Uzlaşma Komisyonu”nun kurulmasının gerekliliği konusunda kamuoyunda tartışma başlatılmasına katkı koymak. Bu sayede kurbanların yerlerinin saptanması ve ortaya çıkarılmasının yanısıra gerçeklerin anlaşılması, sorumluların belirlenmesi ve son 50 yılda karşılıklı işlenen cinayetlerle yüzleşmenin sağlanması...

Yukarıda belirtilen hedeflere ulaşmak amacıyla örgüt gerek tek başına, gerekse başka örgütlerle işbirliği içinde Kıbrıs’ta ve başka ülkelerde çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bilgilendirici toplantılar, günlük konferanslar ve daha başka etkinlikler düzenliyor. Yakın geçmişte büyük bir heyet olarak kayıplar konusunda Avrupa Parlamentosu’nda bir sunum yaptılar.

Yeni Kıbrıs Derneği, bu örgütle kuruluşundan beri işbirliği içindedir.

Sevgili arkadaşlar, sizi temin ederiz ki uzlaşma ve birleşme oluncaya ve de halkımızın barışçı geleceği gerçekleşinceye kadar bu işbirliğimiz sürdürülecek, hatta güçleneek sürdürülecektir.

Bu iki toplumlu örgütü bu akşam onore etmek, bizim için büyük bir mutluluktur. Onları tebrik ediyor ve hepiniz adına onlara diyoruz ki: Evet, birlikte başarabiliriz!...”

Konuşmaların çevirmenliğini Dr. Bekir Azgın yaparken, daha sonra onur plaketlerinin takdimine geçildi.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları İnsiyatifi Birlikte Başarabiliriz örgütü adına gazeteci Sevgül Uludağ’a ve Spiros Hacınikolau’ya plaketlerini Kıbrıslırum politikacı Kıbrıs Ticaret, Endüstri ve Turizm Bakanı Praksulla Antoniadu ile Yeni Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Alpay Durduran takdim etti. Geceye Kıbrıs barış hareketinin önde gelen isimlerinden Mihalis Papapetru, Takis Hacıdimitriu, Fatma Azgın gibi aktivistlerin yanısıra, çok sayıda Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum barışsever ile “kayıp” yakınları da katıldı. Etkinliğe İki Toplumlu Koro da katılarak barış için şarkılar söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler