1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. LEKAD'dan liderlere çağrı
LEKADdan liderlere çağrı

LEKAD'dan liderlere çağrı

LEKAD Başkanı Hakan Oran, bölgedeki Aplıç Kapısı’nın açılması için Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

A+A-

 

Lefke Kalkındırma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, bölgedeki Aplıç Kapısı’nın açılması için Kıbrıslı Türk Lider  Derviş Eroğlu ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

Oran yazılı açıklamasında, Lefke bölgesinin ekonomik geri kalmışlığının sebeplerinden birinin Aplıç kapısının kapalı kalması ve Lefke’nin çıkmaz sokak mağduriyetinin giderilmemesi olduğunu ifade ederek, kapının bölge için önemine işaret etti.

Kapının açılması amacıyla bölge sivil toplum örgütleri olarak çeşitli zamanlarda komiteler kurarak temaslar yaptıklarını anımsatan Oran, kapının açılması için gösterilen sorunların çözülebileceğini, Aplıç Kapısı’nın Kıbrıs sorununda yaşanan sürece katkı koyabilecek en önemli kapı olduğunu kaydetti.

Oran, kapının açılmasının bölgeye canlılık getireceğini, Lefke ve Maratsa köyleri halklarının iyi komşuluk ilişkilerini yeniden başlatacağını, gerek ekonomik gerekse sosyal birçok iyileşmeyi beraberinde getireceğini kaydetti ve şöyle devam etti:

“Sayın Eroğlu ile Sayın Anastasiadis’in iki toplum lideri olarak bu gerçeği bilerek hareket etmesi ve en kısa zamanda demokratik yaşamın vazgeçilmezi ve en önemli insan hakkı olduğuna inandığımız insanların gezi ve dolaşma özgürlüğüne konan kısıtlamayı kaldırmaları en büyük arzumuzdur.”


Fotoğralar: Arşiv

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler