1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Kıbrıs Türk mallarının satın alımına stop”
“Kıbrıs Türk mallarının satın alımına stop”

“Kıbrıs Türk mallarının satın alımına stop”

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Güney’deki Kıbrıs Türk mallarını satın almayacağı ve bu gibi yerleşim yerlerinde ikamet etmekte olan göçmenlerin, tapu yerine kira belgesi alacakları haber verildi.

A+A-

Kıbrıs Rum basınında dün yer alan bir haberde, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Güney’deki Kıbrıs Türk mallarını satın almayacağı ve bu gibi yerleşim yerlerinde ikamet etmekte olan göçmenlerin, tapu yerine kira belgesi alacakları haber verildi.

Simerini gazetesi, haberinde, Kıbrıs Türk malları fonu bütçesinin 2015 yılıyla ilgili olarak, gelirler açısından 0,69 milyon Euro, giderlerle alakalı olarak da 0,815 milyon Euro daha az olduğunu da haber verdi.

Kıbrıs Türk malları fonu bütçesinin, önceki gün Kıbrıs Rum Meclisi Göçmenler Komitesinde ele alındığını yazan gazete, Komite Başkanı Skevi Kukuma’nın, toplantı çerçevesinde, Güney’deki Kıbrıs Türk malları için ödenmekte olan kira meselesinin de ele alındığını söylediğini iletti.

Gazeteye göre, ekonomideki mevcut durum yüzünden, her iki yılda bir otomatik olarak gerçekleşen yüzde 7 oranındaki kira artışı düzenlemesinin bir şekilde iptal edilmesi gerektiğini dile getiren Kukuma, bunun sadece sürekli bir kira artışından ibaret olmadığını, buralarda kalanların iş döngüsünün azalması yüzünden kirayı karşılayamadıklarını ve bir yığın kira borçları olduğunu belirtti.

Gazeteye göre Kukuma, toplantı çerçevesinde, kira belgesi konusu ile Kıbrıs Türk malları üzerine inşa edilmiş konutlara sahip olanlara kira belgesi verilmesi sürecinin tamamlanması gerektiği konusunun ele alındığını da belirtti. Öte yandan DİSİ milletvekillerinden Kiriakos Hacıyannis de toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Malları Fonu bütçesindeki esas harcamaların, kötü durumda olan Kıbrıs Türk taşınmazlarının tamiratına yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hacıyannis, Kıbrıs Türk mallarının idaresinde bugüne kadar izlenen politikanın, Türkiye’nin politikasının müttefiki olduğunu da savundu.

“Kıbrıs Türk malları fonu bütçesi açık veriyor”

Politis gazetesi ise “Kıbrıs Türk Mallarının İdaresinin Düzene Konması Gecikiyor” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk mallarının idaresinin düzene konmasının önünde hala daha uzun bir yol olduğu, çünkü bir kez daha Meclise Kıbrıs Türk Malları Fonuyla ilgili olarak açık vermiş bir bütçe sunulmakta olduğunu haber verdi.

Kıbrıs Türk Malları Fonunun büyük miktarda taşınmaz mülk idare ediyor olmasına rağmen, tahsil edilmemiş kiraların bu yıl da arttığını ve bu miktarının 4 milyon Euro’nun da üstüne çıktığını yazan gazete, bu miktarın geçen yıl 4 milyon Euro’nun hemen altında olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığının bu yıl kiralardan 2,75 milyon Euro tahsil etmesinin beklendiğini, devletin de Kıbrıs Türk malları fonuna 8,8 milyon Euro katkıda bulunacağını kaydeden gazete, geçen yılın bütçesine göre, giderlerin 815 bin Euro, gelirlerin de 690 bin Euro azaldığını belirtti.

Haberde, fonun harcamalarına ilişkin olarak, 4 milyon Euro’luk bir miktarın ise Kıbrıs Türk evlerinin tamiratı için öngörülmekte olduğu da ifade edildi.

-------------------------------------------------------

“Tahsil edilemeyen kiralar ve diğerleri”

Politis, “Kıbrıs Türk mallarının idaresi biriminde ezelden beridir izlenmekte olan tahsil edilmeyen kira politikasının en belirgin vakasının ise, Orfanidis süpermarketin durumu ile ilk süpermarketlerini açtıkları yer olan, Larnaka’da kiraladıkları 4 dönümlük Kıbrıs Türk arazisi olduğunu” da yazdı.
Önceki günkü toplantıda ele alındığı üzere, Kıbrıs Türk Malları Vasiliğinin Orfanidis’in alacaklıları arasında bulunduğunu yazan gazete, ancak Larnaka’daki Orfanidis süpermarketin yerinde başka bir şirketin faaliyet göstermesinden önce, vasilikle yeni bir sözleşme yapıldığını belirtti.
Gazeteye göre, Kıbrıs Türk Mallarının İdaresi Birimi Müdür Yardımcısı Meri Lambru ise konuşmasında, “Dromolaksia” (Mormenekşe) skandalının ardından, Kıbrıs Türk mallarının idaresinin düzene sokulması hedefleri ile Türk topraklarının dağıtılması konusuna değinerek, yasalarda, hakkı olmayanların bir diğer ifadeyle göçmen olmayanların, Kıbrıs Türk mallarına erişmesine izin veren tüm boşlukların kapatıldığını söyledi.

Haberde, bir Kıbrıs Türk yerleşim birimi içerisinde barınmakta olan bir derneğin, taverna haline gelmesine de atıfta bulunuldu.
Öte yandan gazete, Kıbrıs Türk mallarının dağıtımı için alınan önlemlerden birinin, Kıbrıs Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos’un kararıyla, Kıbrıs Türk mallarının devrine ilişkin olarak bakanlıkta faaliyet göstermekte olan danışma komitesindeki parti ve örgüt temsilcilerinin değişmesi olduğunu da ekledi.

(tak)

Bu haber toplam 1483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler