1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Ironman madalyası aldılar
Ironman madalyası aldılar

Ironman madalyası aldılar

Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen Ironman Avrupa Şampiyonası ayağında Ares Spor Kulübü triatletleri 15 saatin altında bitiş çizgisine ulaştı

A+A-

Yüzme-bisiklet ve koşu parkurlarının arka arkaya yapıldığı triatlon sporunun en uzun mesafesi olan “Ironman” yarışına hafta sonu Ares Spor Kulübü triatleti iki sporcu katıldı. Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşen ve Avrupa Şampiyonası ayağını oluşturan Ironman yarışında yaklaşık 3 bin sporcu mücadele etti.

Dünyanın en iyi triatletlerinin de yarıştığı Ironman Frankfurt’ta Ares sporcuları mutlu sona ulaşarak ironman madalyasını takmayı başardı. 3.8 kilometre yüzme, 180 kilometre bisiklet ve 42.2 kilometre koşu parkurlarının arka arkaya geçildiği Ironman yarışında hedef 15 saatlik zaman diliminde içerisinde finişe ulaşmaktı.
KKTC saati ile Pazar sabah 08.00’da başlayan yarışın özellikle yüzme parkuru çok sıkıntılı geçti. Almanya tarihinin en sıcak döneminde gerçekleşen yarışta sporcular 40 derece sıcak havada ve bisiklet parkurunda etkisini gösteren şiddetli rüzgara karşı mücadele etti.

Öztuna üçüncü kez finiş gördü

Ares triatloncularından ve daha önce iki kez Ironman finişi gören Çağan Öztuna, Ironman Franfurt’taki yüzme parkurunda zor anlar yaşadı. 3 bin kişinin birlikte start aldığı yarışın gölde gerçekleşen yüzme parkurunda Öztuna diğer sporcuların dirsek ve ayak darbelerine maruz kalarak kalabalık arasından kurtulamadı ve 3.8 kilometrelik yüzme etabını 1 saat 34 dakika 03 saniyede tamamlayabildi.
Bisiklet parkurunda 180 kilometreyi 6 saat 11 dakika 18 saniyede tamamlayan Öztuna bu etapta da sıcak ve rüzgarın etkisinde kaldı. 42.2 kilometrelik koşu mesafesini 4 saat 40 dakika 47 saniyede geçen Öztuna 12 saat 48 dakika 30 saniyede finişe ulaşarak üçüncü kez ironman madalyası aldı.

Arhan olumsuzluklara rağmen

Ares triatloncularından Hüseyin Arhan ilk kez katıldığı Ironman yarışında yüzme parkurunu çok iyi tamamladı. 3.8 kilometrelik yüzme etabını 1 saat 14 dakika 10 saniyede tamamlayan Arhan, bisiklette de çok iyi tempo yakaladı. 120’inci kilometreye takım arkadaşı Çağan’ın 36 dakika önünde giren Hüseyin Arhan bu noktada talihsiz bir kaza geçirdi. Sert virajda yavaşlayamayan Arhan düşerken yaşadığı kasılmadan dolayı bir süre yerden kalkamadı. Doktorların müdahalesi ile zaman kaybettikten sonra bisiklete daha yavaş tempoda devam edebilen Arhan bu kez 150’inci kilometrede pedal çevirmeye ara vermek zorunda kaldı. Ağrıları dinmeyen Hüseyin bu noktada da durarak vücudunu dinlendirdi ve buz tedavisi aldı. Son 30 kilometreyi yaklaşık 2.5 saatte tamamlayan Hüseyin koşu parkuruna başlamadan da 50 dakika doktor tedavisi gördü. 50 dakikalık tedavinin ardından yılmayan ve yarışa devam eden Ares triatloncusu Hüseyin Arhan 42.2 kilometrelik koşu mesafesini 4 saat 29 dakika 54 saniyede tamamladı ve finişe 14 saat 8 dakika 10 saniyede ulaşarak kariyerinde bir ilke imza attı ve Ironman madalyasını taktı.
Ironman Frankfurt yarışında 2 sporcusu finişe ulaşan Ares Spor Kulübü’nde Cem Dağdelen’in ve Çağan Öztuna’nın ardından Hüseyin Arhan da Ironman olmayı başardı.

Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler