1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İngiltere’den hellim dosyasına tepki
İngiltere’den hellim dosyasına tepki

İngiltere’den hellim dosyasına tepki

İngiltere’deki hellim üreticileri, hellimin “menşe korumalı ürün” olarak Kıbrıs’a tescillenmesine tepki koydu

A+A-

• ‘HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ’…Politis gazetesi “Hellimimizi İstiyorlar” başlığıyla aktardığı haberine göre, İngiltere’de yayımlanan “The Grocer” adlı dergiye konuşan İngiliz hellim üreticileri, hellim üretimiyle ilgili haklarını sonuna kadar arayacaklarını açıkladı.

• RESMİ İTİRAZ YOK… Kıbrıs Rum Tarım Bakanı Kuyalis, hellim dosyası için 28 Ekim’e kadar itiraz süresi bulunduğunu ve şu ana kadar, dosya için herhangi resmi itiraz yapılmadığını kaydetti.

• İTİRAZ GELMEZSE… 28 Ekim’e kadar hellim dosyasına itiraz gelmezse, Avrupa Komisyonu’nun hellim dosyasını otomatikman onaylayabileceği belirtiliyor.

İngiltere’deki hellim üreticilerinin, hellimin “menşe korumalı ürün” olarak Kıbrıs’a tescillenmesine tepki koyduğu bildirildi.

Politis gazetesi “Hellimimizi İstiyorlar” başlığıyla aktardığı haberine göre, İngiltere’de yayımlanan “The Grocer” adlı dergiye konuşan İngiliz hellim üreticileri, hellim üretimiyle ilgili haklarını sonuna kadar arayacaklarını ve İngiltere’nin, Kıbrıs’tan sonra en büyük hellim piyasasına sahip olan ülke olduğunu söyledi.

Gazeteye göre, Kıbrıs Rum Bakanı Nikos Kuyalis, İngiliz hellim üreticilerinin bu açıklamaları karşısında “Bazı yabancı şirketlerin hellimin tescili konusundaki paniğinin, Kıbrıs’ın hellim dosyasını sunmasının ne kadar doğru bir karar olduğunu ve hellimin önemini gösterdiğini” belirtti.

Kuyalis, hellim dosyası için 28 Ekim’e kadar itiraz süresi bulunduğunu ve şu ana kadar, dosya için herhangi resmi itiraz yapılmadığını kaydetti.

Haberde, 28 Ekim’e kadar hellim dosyasına itiraz gelmezse, Avrupa Komisyonu’nun hellim dosyasını otomatikman onaylayabileceği belirtildi. TAK

Bu haber toplam 1294 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler