1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. İmamoğlu: Kıbrıs'ta barış sağlanmalı
İmamoğlu: Kıbrıs'ta barış sağlanmalı

İmamoğlu: Kıbrıs'ta barış sağlanmalı

İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Kıbrıs Haber Ajansı KİPE’nin sorularını yanıtladı, “Kıbrıs’ta barışın sağlanması gerektiğini” söyledi

A+A-

İstanbul’un yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu Kıbrıs’ta her iki toplumun da haklarını sağlayacak bir çözüme ulaşılması gerektiğini dile getirdi.

Alithia gazetesi, Türkiye’de gerçekleştirilen yerel seçimler sonrasında İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun Kıbrıs Haber Ajansı KİPE’nin sorularını yanıtladığını ve “Kıbrıs’ta barışın sağlanması gerektiğini” söylediğini yazdı.

Habere göre İmamoğlu röportajında, 3-4 yıl Kıbrıs’ta kaldığını, Kıbrıslı Rumlarla herhangi bir ilişki kurma veya Kıbrıs Rum tarafını ziyaret etme imkanının olmadığı ancak kuzeydeki insanlarla konuşup anılarını dinlediğini ifade etti.

1 Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’la tanıştığını belirten İmamoğlu, “Keşke savaş olmasaydı, keşke insanlar bunları yaşamasaydı. Nihayetinde, haklar korunarak mantıklı bir şekilde barış sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

İmamoğlu ayrıca, ileride Türkiye Cumhurbaşkanlığına aday olma düşüncesinin sorulması üzerine, şu an için İstanbul’un başarılı belediye başkanı olmayı hedeflediği yanıtını verirken, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilere de değindi.

İmamoğlu, Türkler ve Yunanlıların komşu olduklarını, yemekler, müzik ve kültürel açıdan ortak birçok unsura sahip olduklarını belirterek bu durumun dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2638 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler