1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Eczacılık'ta uzlaşı arayışları
Eczacılıkta uzlaşı arayışları

'Eczacılık'ta uzlaşı arayışları

Akıncı, bugün, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği'ni ve Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi temsilcilerini kabul etti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün, Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ebru Başay ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti.

Başay, Kıbrıs sorununda kalıcı ve güvenilir bir barışa ulaşılacağına yönelik umutlu olduklarını belirtti.
Eczacıların yaşadıkları sorunlar bulunduğunu söyleyen Başay, eczane sayılarının artması ve ekonomik kriz dolayısıyla sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Halk sağlığıyla ilgili acil önlem alınmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten Başay, eczacılık sektörüne yönelik atılan adımı olumlu karşıladıklarını, bundan geri adım atılmaması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Kıbrıs sorunuyla ilgili iki tarafın da onaylayabileceği bir anlaşmaya ulaşmaya çalıştıklarını, bu yöndeki çabalarının sürdüğünü belirtti. Akıncı, anlaşmayla ilgili kararı toplumun vereceğini, liderlerin görevlerinin o noktaya gelmeyi sağlamak olduğunu söyledi.

Seçim sürecinde vizyonunu anlatırken iç konularda da duyarlılık göstereceğini söylediğini anımsatan Akıncı, bu sözlerinin arkasında olduğunu belirtti.

AKINCI: TÜM TARAFLARI DİNLEYECEĞİM

Akıncı, bugün Eczacılar Birliği’nin, ardından Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi’ni de kabul etti.

İnisiyatif adına bir konuşma yapan Hasan Kobat, eczanelerle ilgili 12 Haziran tarihinde geçirilen tüzüğün bazı sınırlandırmalar içerdiğini, bunun gelecekte mesleklerini icra edememeleri ve göçe sürüklenmelerine yol açacağını, Cumhurbaşkanı’na bu konuda sıkıntıları anlatmaya geldiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı da, bugün bu konudaki tüm görüşleri dinleyeceğini, önemli olanın uzlaşı sağlanması olduğunu söyledi.

“En büyük sorun ülkede ciddi bir planlama yapılmamış olmasıdır” diyen Akıncı, özellikle mesleki alanda planlama yapılmış olsaydı bu sorunların bugün yaşanmayacağını kaydetti.

(TAK)

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler