1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DİN' KURSLARA 2 BİN ÖĞRENCİ
DİN KURSLARA 2 BİN ÖĞRENCİ

'DİN' KURSLARA 2 BİN ÖĞRENCİ

Din İşleri Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle düzenlediği “Din Bilgileri Kursu” 5 ilçede ve 22 okulda bugün başladı. Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı kursa ili

A+A-

'DİN' KURSLARA 2 BİN ÖĞRENCİ

 

·        DİN İŞLERİ BAŞKANI ATALAY: “KURAN KURSU DEĞİL DİNİ BİLGİLER KURSU VERİYORUZ”

 

Din İşleri Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğiyle düzenlediği “Din Bilgileri Kursu” 5 ilçede ve 22 okulda bugün başladı.

Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, yaklaşık 2 bin öğrencinin katıldığı kursa ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Atalay, kurumun görevlerinden birinin, ilgililerle işbirliği içinde din eğitimi talebini karşılamak olduğunu söyledi.

İlk ilkelerinin talep etmeyen ve dilekçe vermeyen kimseye din eğitimi vermemek olduğunu söyleyen Atalay, 2 bin civarında vatandaşın çocukları için dilekçeyle din eğitimi için başvuru yaptıklarını kaydederek, bu rakamın sadece Gazimağusa’da 523, İskele’de ise 504 olduğunu kaydetti.

Din kursu eğitimini okullarda güvenilir bir ortamda vermek istediklerini ifade eden Atalay, bu kursların Milli Eğitim Bakanlığı’nın her türlü denetimine açık olmasını savunduklarını, ayrıca bu işe karşı çıkan sivil toplum örgütleriyle görüşme taraftarı olduklarını ifade etti.

Kursun adının “Din İşleri Başkanlığı Dini Bilgiler Kursu” olduğunu ifade eden Atalay, “Kuran kursu vermiyoruz” dedi.

 

 


VAROĞLU: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU PAPAZIN ORDUSUNA BOYUN EĞMEDİ İMAMIN ORDUSUNA DA BOYUN EĞMEYECEK…”

 

 

İki öğretmen sendikası, din kursu adı altında yapılmak istenenin Kur’an Kursu olduğunu; kursun hedefinin Kıbrıs Türk toplumu ve laik duruşu olduğunu ileri sürerek, kursları Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde düzenlediği etkinlikle protesto etti.

 

“Bakanlığı Fetullah Gülen başkanlığındaki Nur tarikatına teslim olmakla” suçlayan Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), kurslara karşı gerekeni yapacaklarını açıkladı.

 

VAROĞLU

 

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, eylemde yaptığı konuşmada, “Kıbrıs Türk toplumu, Papazın ordusuna boyun eğmedi İmamın ordusuna da boyun eğmeyecektir” dedi.

 

Varoğlu, okullar her tatil olduğunda temcit pilavı gibi ısıtılarak gündeme getirilen Kur’an kurslarıyla  Kıbrıs Türk toplumunun daha fazla Türk daha fazla Müslüman yapılmak istendiğini ileri sürdü.

 

Varoğlu, Kur’an kursunun Kıbrıs Türk toplumunun kültürüne, demografik yapısına uygun olmadığını söyleyerek, kursların masum olmadığını iddia etti.

 

 

GÖKÇEBEL

 

KTOEÖS  Başkanı Tahir Gökçebel, reşit olmayan çocuklara din eğitimi verilmesinin doğru olmadığına işaret ederek, Kur’an kursu için okulların kullanılmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

 

Tahir Gökçebel, “ithal Din İşleri Dairesi Başkanı’nın yaptıklarının ortada olduğunu, emrine E 200 Mercedes oto verildiğini, kirası devlet tarafından ödenen villada yaşadığını” iddia ederek, hiçbir aydın öğretmenin, kurslarda görev almayacağını söyledi.

 

ORTAK AÇIKLAMA

 

KTÖS ve KTOEÖS imzasını taşıyan ortak açıklama ise, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından okundu.

 

Elcil, ortak açıklamayı okumadan önce yaptığı konuşmada, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Fetullah Gülen’in Nur Cemaati’ne tabi olduğunu, onun işgalinde bulunduğunu iddia etti.

 

“Türkiye’nin bir din ve şeriat devleti haline getirilmesi için mücadele edileceği” gibi ifadelerden oluşan ve “Kur’an kursu andı” diye isimlendirilen bir andın yer aldığı ortak açıklamada, andın kaynağının “Niyazi Köymen, Dinsel Bunalımdan Gerçek Hak Yoluna, İst. 1986” olduğu belirtildi.

 

Açıklamada, camilerin siyasi merkezler gibi çalışarak çocukları kurslara çağırdığı ileri sürüldü.

 

“Kur’an kursu için otobüsler tutulmakta, görev alacak öğretmenlere yüksek ücretler önerilmektedir” denilen açıklamada, “Belli ki ‘İmamın ordusuna’ yeşil sermaye tam destek vermektedir” iddiasında bulunuldu.

 

Ortak açıklamada, adaya bir yandan kumarhane, gece kulübü, bet ofisleri, gazinolar ithal edilirken diğer yandan da cami, külliye, Kur’an kursları düzenlenmekte olduğu belirtilerek şunlar savunuldu:

 

“Gece operasyonlarıyla telefonlarla okullarımıza el konulmak istenmektedir. Kıbrıslı Türk kültürü, yok edilmek ve yerine ümmetçi, tarikatçı bir kültür konulmaya çalışılmaktadır. Bilimsel metotlarla çağdaş insanlar yetiştirilmesi gerekirken birbirine karşı ve düşman olabilecek çocuklar yetiştirilmekte adına da arz-talep meselesi denilmektedir.”

 

KTÖS ile KTOEÖS açıklamasında, bilim yuvası olması gereken okulların çocukların kafalarını, hurafe, dogmalarla doldurulan merkezler haline dönüştürüldüğü ileri sürülerek Anayasa’ya göre bilimsel, akılcı, çağdaş bir eğitimle 15 yaşına kadar yetiştirilmek zorundaki çocuklara laik eğitime ters bilgiler empoze edildiği iddia edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1546 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler