1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEVLET ELİYLE ÇEVRE KATLİAMI
DEVLET ELİYLE ÇEVRE KATLİAMI

DEVLET ELİYLE ÇEVRE KATLİAMI

DEREYİ BETONLA TIKADILAR! YENİDÜZEN’in bugün manşetten verdiği özel haberde, İki yıl önce sel felaketi yaşayan Lefkoşa Göçmenköy’e deredeki bitki örtüsü tamamen kazınarak yerine dereden daha dar beton kanallar yerleştirildiği yazıldı.

A+A-

 

 

 

 

DEREYİ BETONLA TIKADILAR!

 

 

YENİDÜZEN’in bugün manşetten verdiği özel haberde, İki yıl önce sel felaketi yaşayan Lefkoşa Göçmenköy’e deredeki bitki örtüsü tamamen kazınarak yerine dereden daha dar beton kanallar yerleştirildiği yazıldı.

YENİDÜZEN’in Haberine göre, Lefkoşa Belediyesi tarafından yapılan bu inşaatla hem doğal yaşam katledildi hem de sele devlet eliyle davetiye çıkarıldı. “Önlem” diye yurttaşa sunulan bu beton bloklar Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin de tepkisini çekti: “Yapılanı görünce endişe duymamak elde değil. Bu yapı çözüm değildir. Dereler açık olmalı… Kış yaklaşırken devlet eliyle dereler tıkanıyor, sele davetiye çıkarılıyor!..”

 

UTANÇ ABİDESİ…

Konu ile ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği Başkanı Niyazi Türkseven yapılan bu işlemin “utanç abidesi” olduğuna dikkat çekerek ne yazık ki buna hiçbir devlet yetkilisinin müdahale etmemesini eleştirdi. Derelerden kaymakamlıkların sorumlu olduğunu ve yasada müdahale edilmesi halinde ceza alınması gerektiğini söyleyen Türkseven, kaymakamlığın seyirci kaldığını belirtti.

 

DERE İLE SÜRÜKLENECEKLER…

Mimar ve Mühendis Odaları Birliği Başkanı Ahmet Ömer Çağnan yapılan çözümün doğru olmadığına işaret ederek derelerin açık olması gerektiğini söyledi. Çağnan, zamanla söz konusu derenin bir metrelik boruları kopartmasının yanı sıra altına serilen çakılla beraber sürükleneceğini söyledi. Dereleri tıkayarak sele davetiye çıkarıldığını söyleyen Çağnan yaklaşan kış ayları da hesaba katılırsa görüntünün endişe verdiğini sözlerine ekledi.

 

Ayrıntılar YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 955 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler