1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Cemal Kara
Cemal Kara

Cemal Kara

Ülkemizde her geçen gün ilgi ve başarının arttığı masa tenisinde başarılı bir sporcumuz olan Cemal Kara, geleceğin yıldız adaylarından biri

A+A-

GENÇ YETENEKLER

 

Cemal Kara

 

·        Ülkemizde her geçen gün ilgi ve başarının arttığı masa tenisinde başarılı bir sporcumuz olan Cemal Kara, geleceğin yıldız adaylarından biri…

Cemal Kara 28 Mayıs 1997 yılında Mağusa’da doğdu. Masa tenisine 2007 yılında kendisi gibi masa tenisi sporcusu olan arkadaşı Celal Çorba’nın önerisi ile Lefkoşa Türk Belediyesi’nin kurmuş olduğu tenis kulübünde başladı. Raketi eline aldığı ilk günden itibaren Cemal’de büyük yetenek olduğu hemen dikkat çekiciydi. 2007 yılından itibaren LTB Tenis Kulübü sporcusu olarak ilk resmi müsabakalarına başladıktan sonra hemen diğer kulüpler tarafından fark edildi ve Girne Amerikan Üniversitesi tarafından ortaokul eğitimi için tam burs verilerek spor hayatına orada devam etmeye başladı.

Cemal, İlkokul öğrenimini 9 Eylül İlkokulu’nda tamamladı. Şu an Girne Amerikan Koleji 9’ncu sınıf öğrencisi olan Cemal, masa tenisinde oldukça hırslı ve azimli bir yetenek.

Son yıllarda masa tenisi sporunda başarıları ile isminden sıkça söz ettiren Cemal’in üzerinde, ülkemiz adına yıllardır birçok başarıya imza atmış masa tenisi sporcuları yetiştiren başarılı hocalardan Levent Menteş Baytaroğlu’nun emekleri oldukça fazla. Menteş hoca, üzerindeki yoğun ve sistemli çalışması ile Cemal’i masa tenisi sporunda kısa zamanda tüm yaş gurubundaki diğer masa tenisçilerinin fark edilir şekilde üzerine çıkarttı.

Başarıları ve Dereceleri

Cemal Kara, 10 yaşından itibaren katıldığı müsabakalarda deyim yerinde ise “Yenilmez Raket” ünvanını ele geçirdi. Cemal, 10 yaşından itibaren Kıbrıs’ta katıldığı masa tenisi müsabakalarında, gerek minikler gerekse yıldızlar lig maçları ve gerekse ferdi turnuva maçlarında birçok kez birincilikler elde eden başarılı raket oldu. Cemal henüz genç yaşına rağmen bu başarıları ile sınırlı değil. Cemal’in önemli başarılarından biri de Türkiye’de 2010 yılında ferdi olarak katıldığı Türkiye Minikler Masa Tenisi Şampiyonasında üçüncülük elde ederek kendi adına ilk yurt dışı başarısını elde etmesi. Cemal son olarak içinde bulunduğumuz 2011 yılında, iki hafta önce Adana’da katıldığı Türkiye Yıldızlar Masa Tenisi Şampiyonası’nda yine yarı final oynama başarısı göstererek Türkiye üçüncülüğünü elde etti ve ülkemize bir sevinç yaşattı.

 

 “Başarımın Sırrı Ailem, Yeteneklerim ve Hırsım”

Cemal’e spor hayatında elde ettiği bu üstün başarısının sırlarını sorduğumuzda cevabı öncelikle ailesinin gösterdiği sonsuz destekleri, sevgileri ve fedakarlıkları olduğunu söyledi. Ailesinden aldığı bu güç ve destekle idmanlarda yeteneklerini hiç bıkmadan usanmadan hırslı bir şekilde çalışıp birleştirdiğini belirten ve müsabakalarda hedeflerini hep büyük koyarak rakiplerinden çekinmemesi Cemal’in bu başarıları yakalamasında önemli rol oynuyormuş.

Cemal ayrıca bu sebeplerin dışında, masa tenisi sporuna başladığı ilk yıllardaki antrenörü Mehmet Aktunç, daha sonraki yıllarda Aşkın Demiray ve şu an günümüzde Levent Menteş Baytaroğlu’nun emeklerinin bu sporu sevmesinde ve başarılar elde etmesine büyük rol oynadığını vurguluyor. Ayrıca lise eğitimini ve spor hayatını sürdürdüğü Girne Amerikan Üniversitesi Spor Kulübü Başkanı Türkay Akpınar’ın da Cemal için her türlü desteği göstermesinin de başarısında önemli bir moral ve güç kaynağı…

Tüm bu isimler dışında Masa Tenisi Federasyon Başkanı Yusuf Karayusufoğlu’nun da sporculuk hayatına başladığı ilk günden itibaren kendisine göstermiş olduğu ilgi ve sevginin başarılarında büyük bir pay sahibi olduğunu da ekliyor Cemal.

 

“İdolum Timo Ball”

Dünya masa tenisi sporunda Almanlar’ın dünyaca ünlü bir numaralı raketi olan Timo Ball’ı kendisine örnek aldığını belirten Cemal, bir gün kendisinin de bu ün yapmış sporcular gibi uluslararası arenada başarılar elde etmek istediğini söylüyor. 

 

Hedefler Büyük

Cemal Kara’nın şimdilerdeki ilk hedefi Türkiye’de yapılacak olan ilk yıldızlar kategorisindeki ferdi masa tenisi şampiyonasında finale kalarak Türkiye Şampiyonluğunu elde etmek. Daha sonrası ise Cemal’in en büyük hedefi ve arzusu Avrupa Masa Tenisi Şampiyonasına katılarak orada da başarısını göstererek uluslararası önemli bir dereceye, başarıya imza atmak.

Cemal’in gelecek yıllardaki hedeflerinden bir diğeri ise, lise eğitimi sonrası şu an tahsilini sürdürdüğü Girne Amerikan Üniversitesi’nde spor ve beden eğitimi alarak ileriki yıllarda kendisi gibi birçok yetenekli sporcuyu eğitmen olarak ülkemize kazandırmak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1039 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler