1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. BASIN AÇIKLAMASI
BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, “Yeni Vatandaşlık Yasa Tasarısı” konulu basın açıklamasında, hükümetin Meclis kapalıyken çıkardığı, “yeni vatandaşlık yasasının”, dünyada görülmemiş bir uygulama olduğunu, bu uyg

A+A-

 

 Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası,  “Yeni Vatandaşlık Yasa Tasarısı” konulu basın açıklamasında, hükümetin Meclis kapalıyken çıkardığı,  “yeni vatandaşlık yasasının”, dünyada görülmemiş bir uygulama olduğunu, bu uygulamayla “kültürü ve kimliği ile yok edilmek istenen bir topluma, son olarak kefen giydirilmek istendiğini” ifade edildi.

 

Basın açıklamasını tam metni şöyle;

 

                                          

“Kıbrıs Türk Toplumu kesintisiz, sistemli  saldırılar altındadır. Kendi ülkesinde sadece kararları uygulayan pozisyonundaki işbirlikçi UBP HÜKÜMETİ ise ihanet içerisinde, iyi bir acenta görüntüsü vererek, koltuğunu koruma derdindedir.

     Yıllardır uygulanan yanlış,  politikalarla Kıbrıs Türk Toplumu üretimden koparılmış,  Kıbrıs sorununu buzluğa konulmuştur.Bu gün ise kriz bahane edilerek,  Kıbrıs Türklerini fakirleştirip, mülksüzleştirecek  politikalar geliştirilmiştir. Yapılan yanlışlıklar  yıllardır varoluş mücadelesi veren Kıbrıslı Türkleri yok edecek, onları bu adada eşit ortak olma pozisyondan uzaklaştıracak noktaya gelmiştir. Özellikle nüfus üzerinde oynanması, yanlış nüfus politikaları, 1974’ten sonra adaya dıştan gelip  yerleşen  tüm nüfusu riske edecek, Kıbrıslı Türkleri adadan göç ettirerek Kıbrıs’ı sadece işgal tartışmaları içerisine sürükleyecek seviyeye çoktan gelmiştir. Bu durumu değerlendirip vatandaşlıklar konusunu , giriş-çıkışları kontrol etme yerine yeni vatandaşlıklara kapı açan politikalarla bu risk daha da artırılmaktadır. 

    Anayasaya aykırı davranılarak ülke darbe yönetimleri gibi yasa gücünde kararnamelerle yönetilmekte,  halka polis gücü ile şiddet uygulanmakta,  her fırsatta aşağılamakta, hiş kimseyi dinlemeyen Faşizan bir rejim profili çizilmektedir. Kıbrıs’ın Kuzeyinin kolonize edilmesi yasaları zor ve şiddet de kullanılarak bir bir geçirilmektedir. Bu topraklar üzerinde yaşayanlar, bu ülkeyi yurt yapanlar stratejik öneme kurban yapılmak istenmektedir.Meclis bay-pas edildiği gibi yargı kararları ya geciktirilerek fiili durum yaratılmakta ya da yargı kararları uygulanmamaktadır.     

    Halkından kopmuş işbirlikçi UBP hükümeti, yıllarca usülsüzce dağıttığı vatandaşlıklar yetmezmiş gibi yangından mal kaçırırcasına, meclis de kapalıyken yeni vatandaşlık yasası yapmıştır. Kaç kişinin yararlanacağı, sonuçlarının ne olacağı bilinmeden bu  yasa yapılmıştır.  En az %30 işsizlik olan bir ülkede , iş analizi  yapılmadan resmi açıklamalarla 40 bin üzerinde yeni vatandaşlıklar verilmesi planlanmaktadır.  Dünyada görülmemiş bir uygulama ile yabancıların tüm haklardan yararlanacağı yeni vatandaşlık  yasası çıkarılmıştır. Dünyanın herhangi bir ülkesine çalışmak için gidenlere kaldığı süreye göre vatandaşlık hakları verildiği görülen bir durum değildir. Kültürüyle , kimliği ile yok edilmek istenen bir topluma son olarak kefen giydirilmek istenmektedir.   

     Kıbrıs Türk Toplumunun  artık kabuklarını kırma zamanı gelmiştir. Dünya vatandaşı olmuş bir toplum Sürekli saldırılar karşısında savunma yaparak varlığını koruyamayacağını  anlamalıdır. Bu adayı yurt yapan her kesim esas saldırının Kıbrıs Türk Toplumunun bekasına yönelik olduğunu algılamalıdır. Ekonomik kriz bahane edilerek siyasi bir projenin yürürlüğe konulduğu kavranmalıdır. Dayatana da işbirlikçilere de, yanlış politikalara da kararlılıkla karşı çıkmalıdır. Her alanda kuşatılan, saldırıya uğrayan, demografik yapısı bozulmuş, göç ettirilmeye, kültürüyle, benliğiyle yok edilmeye çalışılan toplumumuz bu saldırılara cevap verecek tecrübelere sahiptir. Hep birlikte mücadele ederek bunu göstermelidir.”

                              

Bu haber toplam 1449 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler