1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yeni iddia: “Türkiye, Şubat’ta 2 ve 3 numaralı parselde”
Yeni iddia: “Türkiye, Şubat’ta 2 ve 3 numaralı parselde”

Yeni iddia: “Türkiye, Şubat’ta 2 ve 3 numaralı parselde”

Türkiye’nin Azeri petrol şirketi ile petrol sondaj platformu kiralama konusunda anlaşma sağladığı iddia edildi

A+A-

 

Simerini, aynı yayın grubu içerisinde faaliyet gösteren Sigma TV’yi kaynak göstererek Türkiye’nin Azeri petrol şirketi ile petrol sondaj platformu kiralama konusunda anlaşma sağladığını, kiralayacağı platformu Doğu Akdeniz’deki 2 ve 3 numaralı parsellerde sondaj yapmak için şubat ayında bölgeye göndereceğini yazdı.

Haberi “Türkiye Platform Buldu... Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi ile Anlaştı... Kıbrıs Parsellerinde Sondajlara Şubat Ayında Başlıyor” başlığıyla aktaran gazete “Sigma’nın teyit edilmiş bilgilerine göre Türkiye Kıbrıs MEB’ine saldırısına son vermek niyetinde olmamakla kalmayıp, sonuna kadar giderek faaliyetlerini tırmandırmaya hazırlanıyor görünüyor” ifadesine yer verdi.

Gazete Türkiye ile Azerbaycan arasındaki platform kiralama anlaşması yapılalı bir hafta olduğunu, Azeri Devlet Petrol Şirket SOCAR’ın, Türk Petrolleri Anonim Şirketi’ni (TPAO) bir değil iki sondaj platformuyla takviye edebilecek durumda olduğu teyidinde bulunduğunu yazdı.

“Gelecek hafta açıklanacak”

SOCAR’ın Türkiye ile yaptığı anlaşmanın “Heydar Aliyev” isimli platform ile ilgili olduğunu ancak Azeri şirketin “Dada Gorgud” platformunu da Türkiye’nin emrine vermeye hazır olduğunu da belirten gazete iki taraf arasında varılan anlaşmanın büyük bir ihtimalle gelecek hafta açıklanacağını yazdı, özetle şöyle devam etti:

“Sigma’nın açıkladığı üzere SOCAR’ın hedefi, Türkiye’nin petrokimya grubu Pektim’e katılmasından ve Türkiye’nin en büyük ticari petrol şirketi Petrol Ofisi’ni satın almayı hedefliyor ki bu konuda da istişarelere devam ediyor.

Sigma’nın işaret ettiği çok iyi bilgili bir kaynaya göre Türkiye Barbaros’un sismolojik araştırmalarının 20 Aralık’ta sona ermesini bekliyor. Sonuçların analize edilmesinden sonra, şubat ortalarına doğru yeni bir Navtex yayımlayarak, bugün araştırma yaptığı bölgeleri yeniden bağlayacak.

Her iki Azerbaycan platformu da eski teknolojiye sahiptir, biri 1980’de inşa edildi. Dahası yapacakları sondajlar 600 metreden derine gidemez. Afrodit yatağındaki sondajda bin 700 metreye, Onasagoru’da ise bin 800 metre aşılabilir. Türklerin dolaştığı deniz bölgeleri çok da derin değil, dolayısıyla 1, 2 ve 3 numaralı parsellerde sondaj sonuç alıcı olmayacak çünkü oraları Azeri platformlarının ulaşamayacağı kadar derindir.”

Lakkotripis, Balter’in görüşünü değerlendirdi: “Bütün seçenekler masada”

Aynı gazete “Lakkotripis, Bütün Seçenekler Masada Diyor” başlıklı haberinde ise Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in Kıbrıs Rum yönetiminin, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbonları değerlendirme konusunda bütün seçenekleri incelemekte olduğunu belirterek “Kara terminalinin sürdürülebilir ve dünya piyasasıyla rekabet edebilir olması için belirli ön şartlar gerekiyor” dediğini yazdı.

Gazeteye göre Lakkotripis İsrail’in Globes isimli internet gazetesinin yer verdiği, İngiltere eski Başbakanı Gordon Brown’un enerji danışmanı Nick Balter’in, ekonomik açıdan sürdürülebilir olmayacağından İsrail’in doğal gazını ihraç etmeyi unutması gerektiği görüşünü değerlendirdi.

“Biz de tam bu yüzden aylardır, kara terminalinin sürdürülebilir ve dünya piyasalarıyla rekabet edebilir olması için belirli ön şartlara ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Bu, İsrail yataklarıyla da Kıbrıs yataklarıyla da ilgilidir. CNI’nin ilerlemekte olan bir araştırma programı var. Önümüzdeki haftalarda, aylarda elimizde çok daha kapsamlı bir görüntü olmasını bekliyoruz” dedi. TAK

Bu haber toplam 1909 defa okunmuştur