Lastik Kokusu, Hız, Adrenalin=DRİFT

Lastik Kokusu, Hız, Adrenalin=DRİFT

Merhaba Damalı Bayrak okurları. Bu haftaki sayımda Drift sporuyla bütünleşmiş bir kardeşimi sizlere tanıtacağım. Celal Bozbeyli gelişmekte olan Drift sporuna gönül vermiş isimlerden biri. Arabalara ve motorlara çok düşkün olan Celal kardeşimiz hemen hemen

A+A-

Merhaba Damalı Bayrak okurları. Bu haftaki sayımda Drift sporuyla bütünleşmiş bir kardeşimi sizlere tanıtacağım. Celal Bozbeyli gelişmekte olan Drift sporuna gönül vermiş isimlerden biri. Arabalara ve motorlara çok düşkün olan Celal kardeşimiz hemen hemen düzenlenen bütün organizasyonlara gerek seyirci gerek ise yarışmacı olarak katılmıştır.

350Z marka aracı ile organizasyonlara katılıp güzel sonuçlara da imza atmıştır. İlerisi için güzel projeleri de olan bu arkadaşımızı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

 

·         YILTANMUSLU: Bize biraz kendinden bahseder misin?

·         CELAL BOZBEYLİ: İlk olarak ismim Celal Bozbeyli. 21 yaşındayım ve lefkoşada kalıyorum.Yakın Doğu Üniversitesinde Mimarlık Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim.Okuduğum bölüm ne kadar zor ve zaman ayrılması gereken bir bölüm olsa da her zaman hobilerime zaman ayırmak için elimden geleni yapıyorum.Çocukluk yıllarımdan itibaren Motor sporları benim için hep vazgeçilmezdi. Motor sporlarına ilk adımımı 16 yaşında ailemin bana aldığı ATV ile başladım ve ilerleyen yıllarda hep içimde olan spor araba hayalim de gerçekleşti.Motor sporları yanında amatör olarak zıpkınla balık avı ve normal av ile ilgileniyorum.

 

·         YILTANMUSLU:Ne kadar zamandan itibaren driftle ilgilenmektesin ve kaç yarışa katıldın? Derecelerin neler?

·         CELAL BOZBEYLİ: Drift sporuna uzun zamandır ilgim vardı ve daha önceden yapılan tüm organizasyonlara izleyici olarak katıldım. 2 yıl önce kendi aracımı aldığımda bu sporla daha yakından ve daha ciddi olarak ilgilenmeye başladım.Son 2 yıl içinde toplam 4 organizasyon yapıldı ve Bunların 3 tanesine kendi aracım ile katıldım en son yapılan 15 Mayıs’taki drift organizasyonuna seyirci olarak katıldım orda çok sevdiğim bir büyüğümün ricası ile onun aracını kullandım ancak bu olay sadece show amaçlı gerçekleşmişti.Benim kendi aracımla katıldığım organizasyonların show amaçlı olması nedeniyle sıralama yoktu sadece gün hatırası olarak kupa aldım.

 

·         YILTANMUSLU:Genel anlamda bize drift sporundan biraz bahseder misin? Ne gibi kurallar çerçevesinde düzenlenmektedir?

·         CELAL BOZBEYLİ: Drift sporu dünyamızda son 5 yıl içerisinde bir hayli popüler hale geldi.Benim görüşüm bu kadar popüler olmasının sebebi sürekli adrenalin ve heyecan’ın hat safhada olması ve seyircilerin en küçük ayrıntıya kadar her şeyi görebilmesidir.Örneğin bugün bir ralliye gittiğinizde araçları bir anlığına sadece önümüzden geçtiğinde görüyoruz fakat Drift pistlerde düzenlendiğinden seyirci açısından daha çok tercih ediliyor.Adamızda düzenlenen organizasyonlar ise günden güne daha ileriye gitmektedir ancak senede 1 yada 2 kere yapıldığı için fazla bir ilerleme kaydedilmiyor.Drift’i düzenleyen arkadaşlar bu konuda pek bilgi sahibi olmadıkları için her hangi bir kural konulmuyor  ve yarışmacılar nasıl neyi yapmak istiyorsa karar verme hakkı onlarda oluyor.Bu nedenden ötürü drift sporu adamızda gelişemiyor.

 

·         YILTANMUSLU:Düzenlenen her organizasyonda inanılmaz bir seyirci kitlesi görmekteyiz. Sence sadece drift için bir pist yapılıp kurslar düzenlenmeli mi?

·         CELAL BOZBEYLİ: Bugün ralli veya karting yarışlarına baktığımızda drift’te olan seyirci kitlesinden eser yok.Sadece ralli veya karting değil futbol maçları da buna dahil.Ülkemizde bu tarz sporlara etkinliklere insanlar pek ilgi göstermiyor.Drift için bir pist yapılsa ve burada kurslar düzenlense bence çok iyi olur ve spor aracı  olup da adrenalin yapmak isteyen herkes buraya belli bir ücret vererek ve belli kurallar çerçevesinde girip istediğini yollarda değil güvenli olarak pist’te gerçekleştirebilirler.Bu yapılırsa yaşanan trafik kazalarının ciddi anlamda azalacağına inanıyorum.

 

·         YILTANMUSLU:Ülkemizde son 2-3 yıldır bu spor yapılmaktadır ve her sene biraz daha iyi pilotlar izlemekteyiz.Yurtdışından daha güçlü ve profesyonel yani sadece drift için tasarlanmış arabalar getirtip belli bir aşama kaydetmiş sporculara kiralanırsa göze ve kulağa daha iyi hitap etmiş olur muyuz?

·         CELAL BOZBEYLİ: Bunun içinde biz drift’e giren arkadaşlarla birlikte 1-2 kez toplandık ve konuştuk ne yapabiliriz bununla ilgili araştırmalara devam etmekteyiz. Benim ve son organizasyona katılmayan bir çok arkadaşımın katılmama sebebi de  kendi günlük kullandığımız araçlara zarar vermekten korktuğumuzdur.Her hangi oluşacak gerek kaza gerekse mekanik anlamda bir sorun olsa mağdur olacağız.Dediğiniz gibi bu spor’u profesyonel anlamda yapan pilotlara bir hak tanınsa gümrükten muaf araç getirme ve bu araçları sadece pistte drift amaçlı kullanılsa bu sporun çok daha ileriye gideceğine ve seyirci kitlesinin 2’ye katlanacağına inanıyorum.

 

·         YILTANMUSLU:Sence yurtdışındaki özellikle Japonya’da düzenlenen organizasyonlardan ne kadar eksiğimiz var?

·         CELAL BOZBEYLİ: Japonya’da yapılan organizasyonlara baktığımda  her şey bir disiplin çerçevesinde yapılıyor en önemlisi,belli kurallar var ve herkes o kurallara uyuyor.Her konuda eksik olduğumuza inanırım ben gerek pist gerekse araçlar.Güvenlik konusunda seyirciler hiçbir şekilde pist içine değil pist yakınına bile gelemiyor ve orda bekleyen ambulanslar oluyor. Ancak çok eksiğimiz olması bir şey yapamayacağımız anlamına gelmez.Devlet ve bu sporla ilgili diğer kurumların yardımları ile yapılabileceğine inanıyorum.

 

·         YILTANMUSLU: Ülkemizde gerçekten drift ve drag sporlarına ilgi çok fazla.Başarılı veya arabasına güvenen pilotları sponsor desteği ile yurtdışına kursa veya yarışlara gönderme ihtimalimiz var mı?

·         CELAL BOZBEYLİ: Pilotlara gerekli sponsorluklar sağlandığında  yurtdışında başarılı olabileceğine gönülden inanıyorum.Ancak sponsorluk konusuna kimse sıcak bakmıyor ve ilgilenmiyor.Bu drift sporunu yapanların yaş ortalaması 25 olduğu için kimsenin kendi gücüyle yurtdışında herhangi bir yarışa katılabileceğini sanmıyorum.

 

·         YILTANMUSLU:Uzun zamandan itibaren arabalara ve motorlara düşkün olduğunu biliyorum. Sence drift ve drag birliği veya kulübü kurulmalı mı?

·         CELAL BOZBEYLİ: Bu birliğin kurulması için yaklaşık 1 aydır çalışmalara başladık ve küçükte olsa ilerleme kaydettik en azından bilgilenme açısından.Güncel bilgileri internette veya facebook’tan herkes takip edebilir.Böyle bir birlik veya kulüb kurulursa isteklerimizin  daha kolay gerçekleşeceğine inanıyorum.

 

·         YILTANMUSLU:Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

·         CELAL BOZBEYLİ: İlk olarak bu hoş sohbeti benimle yaptığı için Yıltan kardeşime teşekkür ediyorum. Drag ve Drift sporu ile ilgilenen tüm arkadaşlara bir birlik olup bir şeyler yapmalıyız demek isterim çünkü birlik olmadığımız sürece her hangi bir ilerleme gösteremeyeceğiz ve bu sporları  amatör olarak yapmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Bu haber toplam 1062 defa okunmuştur