1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Kıbrıs Havayolları” için "olumlu" gelişme
“Kıbrıs Havayolları” için olumlu gelişme

“Kıbrıs Havayolları” için "olumlu" gelişme

Sendikalar-hükümet görüşmesinden “beyaz duman” çıktı

A+A-

Kıbrıs Rum Çalışma Bakanlığı’nda dün gerçekleştirilen, üç Bakan ve “Kıbrıs Havayolları” çalışanlarının örgütlü olduğu sendikaların katıldığı toplantıda, Kıbrıs Rum Hükümeti’nin “Kıbrıs Havayolları”yla ilgili kurtarma paketinin uygulanmasını sağlayacak uzlaşmalara varıldığı haber verildi.
Fileleftheros gazetesi; “Kıbrıs Havayolları: Kurtarma Planında Hissedilir İyileşme... Sendikalar ve Hükümet Arasındaki Anlaşma Uygulanmaya Doğru” başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeta Emilianidu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tasos Mitsopulos ve Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, Maliye Bakanlığı Genel Müdürü Hristos Pashalidis, Kıbrıs Havayolları Yönetim Kurulu ve yetkili sendikaların hazır bulunduğu toplantının dün gece geç saatlere kadar sürdüğünü yazdı.
Gazete, bilgilere göre, iyileştirici değişikliklerin, üç temel unsur olan maaş kesintileri, İhtiyat Sandığı ve işten çıkarılacak personelle ilgili olduğunu aktardı.
Toplantıda, maaşlarında kademeli olarak yüzde 7 ile 20 arasında kesinti yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydeden gazete, İhtiyat Sandığı’nın da güvenceye alınmasıyla ilgili bazı uzlaşılar sağlandığını aktardı.
Varılan anlaşmaya göre şirketten 560 yerine 490 çalışanın işten çıkarılacağını kaydeden gazete, işten çıkarılacak personele verilecek tazminatlar konusunda ise, şirkette uygulanan en son plan temelinde ek tazminatlar verileceğini, ancak bunun, o zaman geçerli olanların yüzde 50’sini kapsayacağını aktardı.
Habere göre tazminatlar, ilki 2014 Ocak ayında olmak üzere, 6 taksitle verilecek. TAK

Bu haber toplam 1649 defa okunmuştur