1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Avrupa arenasında boy gösterdiler
Akdeniz-Nurçelik Süper Lig’e koşuyor

Akdeniz-Nurçelik Süper Lig’e koşuyor

Akdeniz-Nurçelik Süper Lig’e koşuyor

A+A-

Necmi Belge

Kuzey Kıbrıs Kadın Futbolu’nun öncüsü olan Akdeniz-Nurçelik Futbol Kulübü kuruluşunun 10. yılını kutlarken, Kuzey Kıbrıs’ta Kadın futboluna gösterilen ilgi yeterli olmamasına rağmen, Cyprus X/P Travel sponsorluğunda Türkiye Kadınlar Ligi’nde fırtına gibi esiyor.
2011’dan beri Türkiye Kadınlar İkinci Liginde mücadele eden kızlarımız, geçtiğimiz sezon play-off’ta yitirdikleri Süper Lig’e yükselmeyi bu sezon başaracak gibi.
2013-14 sezonuna müthiş bir giriş yapan Akdeniz-Nurçelik sekiz takımlı ligde oynadığı 10 maçta yedi galibiyet, iki yenilgi ve bir beraberlikle topladığı 22 puanla liderliğe yükseldi. Liderliğe, geçtiğimiz hafta oynadığı ve 5-0 gibi, farklı bir skorla kazandığı Yalova maçından sonra yükselmişti.
Bu başarının mimarlarından, Akdeniz-Nurçelik Antrenörü Serhat Deniz ile takım kaptanı Mine Dayı Adres dergisine bu başarının öyküsünü anlattı.

Deniz: “Kadın Futbolunda Kuzey Kıbrıs sınırlarını aştık”

Serhat Deniz, 2004 yılında kurduğu Akdeniz Spor Birliği’nin kadın futbol şubesini aynı yıl içerisinde faaliyete geçirerek, ülkede kadın futbolunun bir anlamda öncüleri olduğunu belirtti.
2007 yılında, Futbol Federasyonu’na yaptıkları baskı sonucunda Kadın Futbol Liginin kurulduğunu anmıstan Deniz, Akdeniz Spor Birliği olarak,  dört yıl yaşadıkları yenilgisiz şampiyonluklara rağmen, kadın futbolunun gelişiminden çok da tatmin olmadığını, var olan güçlerinin ve sporcularının kapasitesinin ülke sınırları dışında kullanılabileceğinin farkında olduğunun altını çizdi.

Kadın futbolunun Kuzey Kıbrıs’ta gelişmemesinin nedenlerini de sıralayan Serhat Deniz, Futbol Federasyonu’nun kadın futboluna yeterli ilgiyi göstermemesi olduğunu, bunun yanında altyapıda özellikle, okullarda kadın futbolunun başlatılmamasının kadın futbolunun gelişmemesinin nedenleri olduğunu vurguladı.
Bu nedenle, Türkiye Futbol Federasyonu ile bire bir yaptığı görüşmelerde olumlu sonuçlar aldığını ifade eden Deniz, Akdeniz-Spor Birliği’ni İstanbul’dan Nurçelik Spor ile birleştirerek, Akdeniz-Nurçelik ismi ile Türkiye Kadınlar İkinci Liginde 2011 yılından itibaren yer almaya başladıklarını söyledi.
Geçtiğimiz iki yıl içerisinde,gruplardan çıkma başarısını gösterdiklerini ancak, çeyrek finallerde şansız bir şekilde elendiklerini belirten Deniz, bu sezon takımın daha da güçlendiğini ve tecrübe kazandığını, bugüne kadar oynadıkları 10 maçta kanıtladıklarının ve hedeflerinin Süper Lig olduğunu dile getirdi.
Serhat Deniz, bu güzellikleri yaşarken, ne yazık ki, Futbolun patronu konumumda olan Futbol Federasyonu’nunda maddi ve manevi hiçbir ilgi görmediklerinden yakındı.

Futbol Federasyonu’nun kadın futbolunun gelişebilmesi, Futbol Federasyonu bünyesinde kadın futbolu biriminin kurulması gerektiğin ifade eden Deniz, altyapıların gelişmesi içinde Futbol Federasyonu ile Milli Eğitim Bakanlığı Okul Sporları Biriminin koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini vurguladı.
Deniz devamla, Akdeniz-Nurçelik’te sadece Akdeniz Spor Birliği sporcularının yer almadığını, başka kulüplerden de sporcuların yer alabileceğini belirterek, halen mevcut kadroda MAGEM’den, dört tane sporcu olduğunu, bu sporcuların Akdeniz-Nurçelik’in başarısı için ter döktüklerin söyledi.
Üç yıldır, Türkiye Kadınlar Liginde mücadele ettiklerini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil ettikleni ifade eden Deniz, görsel ve yazılı medyada yeteri kadar görmediklerinden yakınırken, aynı zamanda her ay düzenlenen ayın futbolcusu ödüllerinde neden üç yıldır canla başla mücadele eden bu sporculardan seçilmediğini sordu.
10 yıldır, bu kadın futbolcuların kadınlarında neler yapabileceğini kanıtladıklarını ancak, hiçbir sivil toplum kadın örgütlerinin bu sporculara sahip çıkmadığını ve ilgi göstermediğini ileri sürdü.

Sadece sportif başarı değil

Akdeniz Spor Birliği içerisinde bulunan sporcuların sadece, sportif başarıları ve çalışmaları ile igilenmediklerini, bunun yanında sporcularının sosyal yönden topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerini,  eğitimlerini tamamlamaları için burs ,hayatlarını devam ettirmek için iş imkanları yaratmaya çalıştıklarının altını çizdi.
Serhat Deniz, Kadın futbolu kurulduğu günden beri kadın futboluna ilgi gösteren Adres Kıbrıs Dergisi ve YENİDÜZEN Spor servisine,  beş yıldır kulübün ana sponsoru olan CYPRUS X/P Travel Direktörü Zeki Ziya’ya sadece Akdeniz-Nurçelik Spor Kulübüne değil, Kuzey Kıbrıs sporuna gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Dayı: “Kimsenin hayal edemediği yerdeyiz”

Kurulduğu 2004 yılından beri takımla birlikte olan ve Akdeniz Spor Birliği kurucuları arasında yer alan Kaptan Mine Dayı, 10 yıldır Akdeniz-Nurçelik Kulübü’nün bir ferdi olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Mine Dayı, bugünlere çok kolay gelinmediğini,  büyük zorluklarla, büyük özverilerle başarının yakalandığını belirtti.

Akdeniz-Nurçelik antrenörü Serhat Deniz’in bu kulübün temellerini adeta tek başına attığını ve biz sporcuları da Akdeniz-Nurçelik bünyesine kattığını ifade eden Mine Dayı, takım arkadaşları ile kenetlenerek, bugünkü noktaya geldiklerini vurguladı.
10 yıldır, birlikte olduğu takım arkadaşlarına yıllar içerisinde yeni sporcularında katıldığını anlatan Mine Dayı,  gelinen noktada alın terleri olduğunu ifade etti.

Birçok sporcunun hayal bile edemediği bir noktada olduklarını, Kuzey Kıbrıs sınırlarını aşarak, verdikleri mücadele ile Akdeniz-Nurçelik isimini Türkiye Kadın futbolunda duyurduklarını belirten Mine Dayı, bu başarıda en büyük payın antrenörleri Serhat Deniz’in olduğunu belirtti.

Mine Dayı, ana sponsorları olan CYPRUS X/P Travel Direktörü Zeki Ziya için ayrı bir paragraf açmak gerektiğini dile getirirken, bu başarıda Zeki Ziya’nın payının çok önemli olduğunu belirtti.

Yaptıkları işin kolay olmadığını, Spor Bakanlığı, Futbol Federasyonu ile Eğitim Bakanlıklarından  bugüne kadar göremerdikleri gerekli ilgiyi ve desteği görmek istediklerini vurguladı.
Akdeniz Spor Birliği’nin, Türkiye’deki temsilyetinde kulübe Nurçelik adını veren Nurcan Çelik’in de katkılarının çok büyük olduğunu ifade eden Mine Dayı, kendilerine yer veren Adres dergisine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 3488 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 145. Sayısı

Adres Kıbrıs 145. Sayısı