1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Uluslararası örgütün Kıbrıs notu
Uluslararası örgütün Kıbrıs notu

Uluslararası örgütün Kıbrıs notu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Rum kesimi) kredi notunu indirdi. Fitch yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin ''A-'' olan kredi notunu iki kademe birden düşürerek ''BBB''ye çektiğini, kredi notunun görünümünün

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Rum kesimi) kredi notunu indirdi.

Fitch yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum kesiminin ''A-'' olan kredi notunu iki kademe birden düşürerek ''BBB''ye çektiğini, kredi notunun görünümünün ise ''negatif'' olduğunu bildirdi.

İndirimle birlikte Kıbrıs Rum kesiminin kredi notu çöp seviyesi ''junk''ın sadece iki kademe üzerinde bulunuyor.

Fitch kredi notunun indiriminin ''gerçek ve beklenen mali gerilemeyi'' yansıttığını ve Kıbrıs Rum kesiminin borçlarını yeniden finanse etmek için uluslararası borç piyasasında kaynak bulmasının zor olacağını beklediğini belirtti.

Kuruluş, Kıbrıs Rum kesiminin elektriğini sağlayan Vasiliko elektrik santralinin devre dışı kalmasına yol açan 11 Temmuz'daki patlamanın ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini, böylece bütçe açığının bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 7'sine yaklaşmasının beklendiğine işaret etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de geçen ay Kıbrıs Rum kesiminin ''A2'' olan kredi notunu iki basamak düşürerek ''Baa1''e indirmişti.

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler