1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye’nin dondurulan AB müzakere başlıkları yeniden gündemde
Türkiye’nin dondurulan AB müzakere başlıkları yeniden gündemde

Türkiye’nin dondurulan AB müzakere başlıkları yeniden gündemde

Brüksel ve Ankara’nın, daha önce dondurulan “Ekonomik ve Parasal Politika” isimli AB müzakere başlığını, yeniden gündeme getirmeye hazırlandığı belirtildi.

A+A-

 

Brüksel ve Ankara’nın, daha önce dondurulan “Ekonomik ve Parasal Politika” isimli AB müzakere başlığını, yeniden gündeme getirmeye hazırlandığı belirtildi.
Fileleftheros gazetesi “Türk Müzakere Başlığı ‘Ekonomik Politika’nın Buzlarının Çözülmesini Pişiriyorlar-Önkoşullar, Kıbrıs MEB’i İçerisinde Gerilimin Azaltılması ve Fransa-Almanya’nın Rızası” başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, söz konusu müzakere başlığı konusunda revize edilmiş müzakere pozisyonunu Brüksel’e ilettiğini belirtti.
Avrupa Komisyonu’nun ise, üye ülkelerin “Ortak Tutum Belgesi” taslağı üzerinde çalışmaya başladığını, bunun ileriki haftalarda tamamlanmasının beklendiğini belirten gazete, Avrupa Komisyonu’nun, bu başlığın, Letonya AB dönem başkanlığında, Haziran ayı sonundaki hükümetler arası konferansa kadar açılmasını hedeflediğini de yazdı.
Gazete yine elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Türkiye’nin 17’inci başlığının yeniden açılmasının bazı önkoşulları beraberinde getirdiğini, bunlardan bir tanesinin, bu başlığı bloke eden tek ülke olan Fransa’nın vetosunu kaldırması olduğunu belirtti.
Temel önkoşul şeklinde nitelendirilen bir diğer önkoşulun ise, Güney Kıbrıs’ın, söz konusu başlığın yeniden açılması konusunda sarf edilen çabalara itiraz etmemesi için Ankara’nın, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde neden olduğu gerilimi azaltması olduğunu belirten gazete, bu başlığın, Kıbrıs sorunu nedeniyle dondurulan 14 başlık içerisinde yer almadığını da anımsattı.

“İhlal sürdüğü sürece”
Gazete aynı haberinin içerisinde Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Ekim 2014’te AB üyesi ülkelerin liderlerine birer mektup göndererek Güney Kıbrıs’ın, Türkiye’nin “MEB” içerisindeki ihlalini sürdürdüğü sürece, Türk müzakere başlıklarından herhangi birinin açılmasına rıza göstermeyeceğini belirttiğini hatırlattı.
Gazete, bir başka önkoşulun ise, temel özgürlüklerin ihlal edilmesine ilişkin yeni olayların meydana gelmeyeceğinin garanti altına alınması şeklinde olduğunu yazdı. TAK

Bu haber toplam 1462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler