1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. TSK'dan IŞİD'e hava operasyonu
TSKdan IŞİDe hava operasyonu

TSK'dan IŞİD'e hava operasyonu

Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden saat 03.12 itibarıyla 5'er dakika arayla 3 F-16 savaş uçağı havalandı.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün Astsubay Yalçın Nane'nin şehit edilmesinin ardından IŞİD'in Türkiye'ye saldırı hazırlığı yaptığının belirlenmesi üzerine hava operasyonu düzenledi. IŞİD hedefleriyle sınırlı kalmak üzere saat 03.12 itibariyle operasyon başlatıldı.

Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nden saat 03.12 itibarıyla 5'er dakika arayla 3 F-16 savaş uçağı havalandı.

Uçakların havalanmasının ardından kısa süre sonra Kilis'in Seve Köyü'nün karşısındaki IŞİD kontrolündeki bölgeden ağır patlama sesleri duyulmaya başlandı.

Patlama sesleri sınırdan uzakta olan Kilis merkezine de ulaştı. İlk gelen bilgiler, Suriye'nin Havar Köyü'nde bulunan IŞİD hedeflerinin savaş uçakları tarafından bombalandığını gösteriyor.

Bölge sakinleri de Kilis karşısına denk gelen Suriye topraklarındaki IŞİD'e ait bazı noktalarda ağır patlama seslerinin geldiğini aktardılar.

Operasyon kararı dünkü Güvenlik Zirvesi'nde alındı.

 

OPERASYONUN AYRINTILARI

- Gece yarısı 03.12'de 3 F-16 Diyarbakır'dan havalandı.
- Savaş uçakları, 2 IŞİD karargahı ile 1 toplama noktasını vurdu.
- Türk savaş uçakları belirlenen hedeflere Suriye hava sahasını ihlal etmeden güdümlü füzeler gönderdi.
- Uçaklar, 1 saat 12 dakika içerisinde (04.24) operasyonu tamamlayarak üsse döndü.
- Operasyona 'Şehit Yalçın' adı verildi.
- Uçak kayıtları ve insansız hava araçlarıyla hedeflere verilen zayiat gözden geçiriliyor.
- Türkiye, operasyonun başlaması ile birlikte müttefiklerine de bilgi verdi.
- Harekatın kapsamı, IŞİD hedefleriyle sınırlı tutuldu.

HAVA OPERASYONUN SİLAHLARI


Operasyonu, 3 F-16 12 dakikada bitirdi.

Operasyonu, gece harekatları için özel donanıma sahip LANTIRN filo gerçekleştirdi. Türk Hava Kuvvetleri'nin Diyarbakır'daki üstte bulundurduğu bu uçaklar gece operasyonları için özel donanım ve eğitime sahip.

LANTRIN- (Low attitude navigation and targeting infrared for night), Gece İçin Alçak İrtifa Seyrüsefer ve Hedefleme Kızılötesi Işını olarak adlandırılan sisteme sahip uçaklar, gece koşullarında radarlara yakalanmayacak kadar alçak irtifada operasyon yapabiliyor.

Uçaklara takılan özel bir podla çalışan sistemde en önemli unsur pilotun bu sistem için eğitim alması. Sistem cevreye yaydığı kızılötesi ışınların yansımalarını toplayarak çevrenin resmini  tekrar çizerek ve görüntü haline çevirerek pilota görsel veri sağlıyor.

Gerek alçak irtifa uçusunun yarattığı risk gerekse de gece uçuşu nedeniyle, pilotun uçağı idare ederken bu görsel verileri değerlendirerek hedefi vurması önemli yetenek gerektiriyor. Türk pilotları bu konuda dünyadaki en deneyimli pilotlar arasında sayılıyor.

IŞİD operasyonuna bu sisteme sahip 3 uçak katıldı.

03.12'de operasyon için emir verilmesinin ardından kısa sürede Suriye sınırı Diyarbakır Urfa hattını izleyerek çok alçak irtifada Kilis yakınlarına gelen uçaklar, 13 dakika içinde 4 adet füzeyi kilitledikleri hedeflere göndererek sınır gerisine çekildi.

NTV

Bu haber toplam 928 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler