1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sarayda 'bilgilendirme' toplantısı
Sarayda bilgilendirme toplantısı

Sarayda 'bilgilendirme' toplantısı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyasi partiyle yoğunlaştırılmış müzakere süreci ve Cenevre zirvesi konusunda toplantı yaptı. Toplantıda, süreç değerlendirilirken özellikle Güney Kıbrıs’ın petrol ve doğal ga

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyasi partiyle yoğunlaştırılmış müzakere süreci ve Cenevre zirvesi konusunda toplantı yaptı. Toplantıda, süreç değerlendirilirken özellikle Güney Kıbrıs’ın petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerine başlayacak olması da gündeme geldi.
Saat 16.15’te başlayan ve 18.45’te tamamlanan toplantının ardından siyasi parti başkanları basına açıklama yaptı.


YORGANCIOĞLU: “YAPICI GİRİŞİMLERE DESTEK OLACAĞIZ”

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın kendilerine 7 Temmuz Cenevre zirvesi ve sonrasında yoğunlaştırılmış müzakerelerle ilgili bilgi verdiğini; kendilerinin de düşüncelerini aktardığını belirtti.
Müzakerelerdeki aranın ardından devam edecek yoğunlaştırılmış müzakerelerde yapıcı olması ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapması, yapıcı önerilerde bulunması halinde Cumhurbaşkanı’na destek olacaklarını söylediklerini bildiren Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının uğrayacağı zararları belirterek, sorunun bir an önce halledilmesi gereğinin altını çizdiklerini açıkladı.

ÇAKICI: “MEMNUN DEĞİLİZ”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, şu andaki gidişattan memnun olmadıklarını çünkü Kıbrıs Türk tarafının önerilerinde dahi gerileme olduğunu söyledi.
Mülkiyet ve toprak konularında zaten uzlaşma olmadığını; Cenevre’de toprak konusunda kriterlere dayalı açılımı sıcak karşıladıklarını ancak şu anda mülkiyet ve yönetim ve güç paylaşımı konularında gerileme gördüklerini belirten Çakıcı, olaya hep iyimser değil, kötümser de bakacağını ifade etti.
Çakıcı, “Çünkü şu anda Cumhurbaşkanı’nın ortaya koyduğu öneriler, süreci geriye götüren önerilerdir. Rum tarafında Sayın Hristofyas da konumu gereği yeni bir öneri ortaya koyamamaktadır. Ama o tarafta kriz olması demek, bizim de daha da gerileyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bunlar yanlış değerlendirmelerdir” diye konuştu.
Güney Kıbrıs’ın, Mısır arasındaki denizde Amerikan-İsrail ortaklığındaki şirket aracılığıyla petrol ve doğal gaz çıkarma girişimlerinin tehlikesine işaret eden Mehmet Çakıcı, Türkiye’nin buna her şekilde karşılık vereceğinin görüldüğünü belirtti ve “Kıbrıs’ta bizi kurtaran tek şey çözümdür. Aksi halde petrol ve doğalgaz da dahil bizi çatışma bekler. Bunu görerek siyaset yapmalıyız” dedi.

DENKTAŞ: “YAKINDAN TAKİP EDECEĞİZ”


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cenevre’den bugüne kadarki süreçle ilgili bilgi aldıklarını; yoğunlaştırılmış görüşmelerdeki gizlilik kuralına bağlı kalarak açıklama yapmayacaklarını, süreci yakından takip edeceklerini söyledi.
Denktaş, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını nasıl yorumladığı sorusuna karşılık şöyle konuştu:
“Sayın Erdoğan’ın açıklamaları eğer bir kırmızıçizgi olarak oluşturulmuşsa iki yönüyle önemli. Biri hem AB’yi hem Rum tarafını motive edici bir yaklaşımdır, arkasında sağlam durulması gerekir. Bu mesajı almazlarsa ve ret yoluna giderlerse, arkasında durulması halinde Türkiye’nin kaybedeceği hiçbir şey yoktur. Kazançlı çıkacaktır bu süreçten. Hiç değilse AB ile Türkiye ilişkilerindeki samimiyet derecesi sınanmış olacaktır. O anlamda önemli görüyorum ve ciddi şekilde arkasında durulması gerektiğini söylüyorum. Öyle de olacağa benziyor.”

AVCI: “AYNI YERDE DURUYORUZ”


ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Güney Kıbrıs’ın petrol araması konusunun ve Cenevre ve sonrasındaki süreci değerlendirdiklerini belirterek, ÖRP’nin dış politikada dün hangi noktada duruyorsa, bugün de aynı noktada durduğunu söyledi.
Avcı, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden devam eden görüşme sürecine tam destekleri bulunduğunu ifade ederek, “Masaya konulan görüşlerde bize sunulan kadarıyla desteğimiz olacağını Sayın Cumhurbaşkanı’na belirttik” dedi.
Rum tarafının petrol ve doğalgaz konusunda çılgınlıktan vazgeçmesini isteyen ÖRP Genel Başkanı Avcı, KKTC ve Türkiye’nin de petrolde kesinlikle söz sahibi olduğunu, bu çılgınlıktan vazgeçilmezse, görüşme sürecinde sıkıntı yaşanacağını ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU İLK KEZ KATILDI


Cumhurbaşkanlığı’ndaki meclis platformu toplantılarına ilk kez katılan Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, toplantıda işittiklerinden sonra müzakere süreciyle ilgili görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, “Rum tarafından, halkımızın çok da büyük bir beklenti içinde olmasını gerektirecek bir yaklaşım görülmemektedir” dedi.
Rum tarafının bilinen tavrını koruduğunu, masaya taktiksel nedenlerle geldiğini, zaman geçiştirmeye ve takvime bağlı kalmamaya çalıştığını belirten Ertuğruloğlu, halkın müzakere süreciyle ilgili herhangi bir beklentiye girmesini gerektirecek bir şey olmadığı görüşünü yineledi.
Tahsin Ertuğruloğlu, Ankara’yla beraber sürdürülen müzakere sürecini onayladıklarını ama karşı tarafta yeni, eşitliğe dayalı, yaşayabilir bir ortaklığa niyet, ihtiyaç olmadığını kaydederek, “Olacağı yönünde de benim ciddi kuşkularım vardır” diye konuştu.

KÜÇÜK’Ü NE ÜZDÜ?


Cumhurbaşkanı’ndan aldıkları bilgiler uyarınca Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Cenevre’deki ve sonrasındaki tutumunda fazla bir değişiklik olmadığını gördüklerini kaydeden Başbakan Küçük, üçlü zirvelerin önemli olduğunu, bugüne dek üç kez yapılan zirvelerin dördüncüsü için New York’ta tarih belirlendiğini belirtti.
Küçük, liderlerin bu zirveye ciddi çalışarak hazırlanması gerektiğini ama Hristofyas’ın Cenevre’ye geçmişteki önerileri dışında bir öneri getirmediğini görmenin kendilerini üzdüğünü çünkü bunun gelişmeleri engelleyen bir tutum olduğunu söyledi.


 

 

 

Bu haber toplam 911 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler