1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Nükleer santral ihtiyaç"
Nükleer santral ihtiyaç

"Nükleer santral ihtiyaç"

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı olduğunu belirtti

A+A-

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Amacımız, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak ve maliyeti düşürmek. Bunu yaparken de insanlarımızın hayatını riske, tehlikeye atacak şeylerden uzak dururuz. Türkiye büyümek istiyorsa nükleer santrallere ihtiyacı var" dedi.

Çavuşoğlu, yerel bir televizyonun canlı yayınında iç ve dış gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

En büyük hedeflerinin, Gazi Mustafa Kemal'in ''Yurtta sulh cihanda sulh'' ilkesi ve hedefiyle uyumlu, komşularla ilişkilerin en iyi düzeyde tutulması ve varsa sorunun çözülmesi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

''Bu sorunlardan bir tanesi Kıbrıs. 2004'de bir şans yakaladık ama Rum tarafı bu şansı iyi değerlendiremedi. Referandumda hayır oyu verdiler. O zamanki siyasi atmosfer böyleydi. Bugün Rum kesiminde de göreceli olarak çok daha iyi bir atmosfer var. KKTC'ye baktığımız zaman gerçekten çözüm konusunda bir konsensüs var. Bir önceki cumhurbaşkanı döneminde de bu konsensüsü görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nden de destek her zaman var. Türk toplumu da milletimiz de çözüm konusunda bir konsensüs oluşturmuş. Bu sorunu çözmek lazım. Bu sorun kimde? Rum tarafı ve Yunanistan tarafında. Şimdi tekrar masaya dönme arzuları var. Biz istiyoruz ki bir an önce masaya dönsünler ve iki kurucu devletle bir çözüme gidelim. Kazan kazan formülüyle. İki tarafın da hakları korunarak bir çözüm bulunsun. Türkiye, Kıbrıs'ta garantör ülkedir ve garantör ülke olmaya devam edecek. Türkiye, oraya kardeşlerimizin haklarını korumak için gitmiştir. İşgal yapmak için gitmemiştir. Yıllardır da KKTC'de yaşayan halkımızın hayat standartlarını yükseltmek için çaba harcıyor."


''TÜRKİYE BÜYÜMEK İSTİYORSA NÜKLEER SANTRALLERE İHTİYACI VAR''

Nükleer santral kurulmasına ilişkin görüşlerini de dile getiren Çavuşoğlu, önemli bir yatırım yapılırken farklı görüşlerin olabileceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, doğalgaz ve petrolü bulunmayan Türkiye'nin büyüyebilmesi için enerjiye ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, şunları belirtti:

"Elektrik doğalgazdan üretiliyor. Barajlar, hidroelektrik santralleri yapıyoruz, kömürden faydalanıyoruz ama bir ülkenin gerçekten enerji sorunun çözmesi için nükleere ihtiyacı var. Yenilenebilir enerjilerin üzerinde de çok yatırım yapıyoruz. Nükleer santralleri, bir Karadeniz'de bir de burada kuruyoruz. Enerji maliyeti yüksek bir şey değil. Rekabetçi olabilmemiz için bizim enerji maliyetini düşürmemiz lazım. Nükleer enerjiyle ilgili teknoloji çok gelişti. Çevreyle ilgili tedbirler zaten alınacak. Güvenlikle ilgili teknolojiler de gelişti. Çernobil'de bir felaket oldu, doğru ama her yaptığınız yatırımda mutlaka bir risk oluşabilir. Önemli olan bu riski minimize etmektir, ortadan kaldırmaktır ve teknolojileri getirmektir. Burada çok çok olağanüstü bir şey olmadığı sürece böyle bir şey olması bugünkü teknolojilerde düşünülemez. Bunun her türlü güvenliğini düşünerek yatırımlar yapılıyor. İşletecek insanlar, 150 mühendisimiz, her yıl Rusya'ya gidiyor. Japonlar ile ortak Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruyoruz. Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Amacımız Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak ve maliyeti düşürmek. Bunu yaparken de insanlarımızın hayatını riske, tehlikeye atacak şeylerden uzak dururuz. Bu açıdan da en güvenilir teknolojileri kullanırız. Burada gereksiz bilgi kirliliği var. Türkiye büyümek istiyorsa nükleer santrallere ihtiyacı var."
(AA)

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler