1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Mesajım yanlış algılandı"
"Mesajım yanlış algılandı"

"Mesajım yanlış algılandı"

Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye ile gerilime neden olan "Barış Pınarı" açıklamasının ardından HABERTÜRK Yazarı Nagehan Alçı'ya konuştu "mesajım yanlış algılandı" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Akıncı Türkiye ile gerilime neden olan "Barış Pınarı" açıklamasının ardından HABERTÜRK Yazarı Nagehan Alçı'ya konuştu "mesajım yanlış algılandı" dedi.

Alçı’ya konuşan Akıncı şunları ifade etti;

 “Nagehan Hanım Türkiye’den arayan ilk gazetecisiniz. Size çok teşekkür ediyorum. Büyük bir lince maruz kaldım ancak sizin dışınızda kimse bana bir şey sormadı”

“Büyük haksızlık yapılıyor, ciddi bir çarpıtma var. Ben söyleyeceğimi net dile getiren bir insanım. Söylediğim şu: Türkiye’nin terör belasından kurtulmasını istemeyen var mı Kıbrıs’ta? Elbette bunu istiyorum. Çarpıtmaya mahal yok”

“KIBRIS BARIŞ HAREKATI İLE İLGİLİ AYNI ŞEYİ DAHA ÖNCE DE SÖYLEDİM”

 “Ben bunu ilk kez söylemiyorum ki Nagehan Hanım. Mesela 20 Temmuz 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da olduğu törende de söylemiştim. Ben her savaş için aynı şeyi söylüyorum. Bir daha olmasın, yeni şehitler vermeyelim… Benim sıklıkla oturttuğum bir bağlam bu. Bakın o açıklamada da var, ben Kıbrıs Barış Harekatı’nda bir genç olarak Lefkoşa’daydım ve o harekata katıldım. En yakın arkadaşlarım gözümün önünde şehit oldular. Operasyon desek de neticede bu bir savaş. Benim ne demek istediğimi Kıbrıs’ta herkes bilir. Eski bir siyasetçiyim. Söylediklerime burada tepki yok. Kıbrıs’ta yıllardır benim nerede durduğumu görüyor insanlar.”

“KAST ETTİĞİM PKK İLE DİYALOG DEĞİL

Akıncı’ya diyalog ve diplomasiden ne kast ettiğini soran Nagehan Alçı. “Sorunun çözümü için PKK-YPG ile diyalog mu öneriyorsunuz?” dedi.

Akıncı, “Kastım PKK filan değil. Türkiye ile Suriye arasında en kısa zamanda diyalog ve diplomasi kanalları açılsın istiyorum. Yalnızca Suriye değil AB ile Mısır ile de öyle. Ben diplomasi ve diyaloğun gücüne inanıyorum. Bu yalnızca bu mesele ile sınırlı değil. Yoksa terör örgütleri ile görüşsün vs demiyorum. Zaten onu diyecek konumda da değilim”

“Türkiye’deki atmosferi Buradan çok iyi anlamak imkansız. O duygu seli içinde bizim vermek istediğimiz mesaj doğru algılanmadı Nagehan Hanım.”

 

Röportajın tümü için TIKLAYINIZ

 

Bu haber toplam 6691 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler