1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞTÜ
LİDERLER GÖRÜŞTÜ

LİDERLER GÖRÜŞTÜ

Ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin resmi ikametgahında gerçekleşen görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

A+A-

 

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakereler çerçevesinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’ın bugünkü görüşmesi saat 14.30’da sona erdi.

 

Ara bölgede BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin resmi ikametgahında gerçekleşen görüşme yaklaşık 5 saat sürdü.

 

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” konusunda ilerleme sağlandığını söyledi.

 

Liderler, çarşamba günü yeniden bir araya gelecek.

 

 

DOWNER: İLERLEME VAR

Kıbrıs’ta barış müzakerelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün ara bölgede yaklaşık 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın resmi ikametgâhında yer alan ve saat 14.30 sıralarında tamamlanan görüşme sonrası, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer basına açıklamalarda bulundu.

Alexnder Downer bugünkü görüşmede, Ekonomi, AB, İç Güvenlik, Mülkiyet, Toprak, Yönetim ve Güç Paylaşımı dahil birçok başlık üzerinde görüşme olduğunu söyledi.

Downer, bir soru üzerine, liderlerin geçtiğimiz hafta 2 kez bir araya geldiklerini, uzmanların da aynı hafta içerisinde yararlı toplantılar yaptıklarını anlatarak; konuşulan tüm konular üzerinde ilerlemeler elde edildiğini, özellikle Yönetim ve Güç paylaşımı konusunda ileriye doğru adımlar atıldığını belirtti.

Downer, görüşmenin oldukça faydalı olduğunu ekledi.

KARŞILIKLI ÖNERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mülkiyet konusunda Rum tarafından gelen önerilere karşı Kıbrıs Türk tarafı olarak öneriler ortaya koyarak biraz tartıştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs müzakereleri kapsamında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmesinden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, bugün Yönetim ve Güç Paylaşımı ile ilgili konuları görüştüklerini söyledi.

Geçen görüşmede Ekonomi, AB ve İç Güvenlik gibi konularda oldukça fazla ilerleme olduğunu açıkladığını hatırlatan Eroğlu, tıkanıklık bulunan bir-iki konuyu da bugün tekrar ele alarak uzmanların görüşüp bağlaması yönünde karar aldıklarını ifade etti.

Eroğlu, New York zirvesi yaklaştıkça fazla konuşamadıklarını, gizlilik ilkesine daha fazla bağlı olmak zorunda kaldıklarını da söyledi.

 

HRİSTOFYAS: MECLİS KONUSUNDA DA ANLAŞMAYA ÇOK YAKINIZ

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yapılan görüşmenin ardından, “Kıbrıs Türk tarafıyla anlaştık demeyeyim ama Meclis konusunda da anlaşmaya çok yakınız” ifadelerini kullandı.

Rum radyosunun haberine göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşmesinin ardından Başkanlık Sarayı’na dönüşünde açıklama yapan Hristofyas, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in görüşmeyle ilgili açıklamasının “kendisini yansıttığını” belirtti ve “Kıbrıs Türk tarafıyla anlaştık demeyeyim ama Meclis konusunda da anlaşmaya çok yakınız” diye konuştu.

Yönetim başlığı konusunda hala birtakım ciddi konuların bulunduğunu ifade eden Hristofyas, bu başlıkta daha önceden üzerinde anlaşmaya varılmış tezde ısrar ettiklerini vurguladı, ancak detaya girmedi.

New York’taki üçlü görüşme öncesindeki son görüşmenin 21 Ekim’de yapılacağını söyleyen Hristofyas, bu görüşmede de olumlu adım atılması temennisini dile getirdi.

 

 

 

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler