1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kim bitirdi?
Kim bitirdi?

Kim bitirdi?

Atletizm Federasyonu Başkanı Ersin Doğaç, dün YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada “Kulüpsel bazda atletizm bitmiştir” dedi. Bu cümlenin altında bir çok “sitem” ve “sorun” yatar. Doğrudur da kulüpsel bazda atletizm

A+A-

Kim bitirdi?

 

Atletizm Federasyonu Başkanı Ersin Doğaç, dün YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada “Kulüpsel bazda atletizm bitmiştir” dedi.   Bu cümlenin altında bir çok “sitem” ve  “sorun” yatar.  Doğrudur da kulüpsel bazda atletizm bitti.  Yok oldu.  Sorun ise “Kim bitirdi ?” sorusuna yanıtı kimsenin vermediğidir. 

Atletizmin içinde olan herkes bu sorunun yanıtını bilir aslında ama dillendirmez.

Ersin Doğaç da bilir, söylemez, söyleyemez.

Bireysel başarının ön planda olduğu atletizimin takımsal alanda kurumsallaşması olmazsa gelişmesi mümkün değildir.

 

***

Bu noktadan hareketle ülkede takımsal bazdaki atletizmin yok olmasındaki nedenlerin başında bana göre üniversiteler gelir. En başta da iki tane “büyük üniversite” yer alır.

Kendi aralarındaki “rekabet ve çekememezlik” “kazanmanın her türlü yolla elde edilmesi” felsefesi atletizmin kulüpsel bazda yok olmasına zemin hazırladı.

2000’li yılların hemen başında Besim Erdenay döneminde başlayan kulüplerarası lig müsabakaları sonrasından bugüne kadar gelinen süreçte üniversiteler atletizme katkı koymakla birlikte sonunu da hazırladılar.

“Sportif rekabetten uzak” düşünce anlayışı ile hareket eden bazı üniversiteler sporcuları demirbaşları olarak gördü. 

Kulüp değiştirmek isteyen sporculara çıkarılan zorluklar onları bu spordan uzaklaştırdı. En başta ligde yer alan şirketler üniversitelerin verdiği olanakları sporcularına sağlayamadığı için sporcusuz kalıp liglere katılmadı.

Devlet bu kurumları desteklemedi.  Bu sporu bırakan atletlere sporu yönetenler “Bırakmasalardı ne bıraktılar” gibi cümleler sarf ettiği sürece geldiğimiz noktanın ne olduğunu anlayamayız.  

 

***

Belediyeler sporun hiçbir alanına katılmadı.  Yiğidi öldür hakkını ver derler, Gazimağusa Belediyesi hariç.  Biraz da Alsancak ile Girne belediyelerinin spora katkısı var… 

Lefkoşa Türk Belediyesi spora sadece maddi yardım yapıyor.  Cemal başkanın yanına giden eli boş çıkmıyor.  Güzelyurt deseniz tamamen boş. Yol yarışları bile iptal.

 

***

Kulüpsel bazda atletizmin bitmesinde federasyonun da suçu var.  Alkan Değirmencioğlu döneminden başlayan düşüş, Hasan Çek döneminde devam etti. Şimdiki başkan Ersin Doğaç’ın döneminde ise yere çakıldı.

Takımsal yayılma yapılmadı. Yönetim kurulllarındaki kişiler antrenörlükle uğraşmaktan, enerjilerini yayılmaya veremedi. Bazı yönetimler olur olmaz seyahatlere çıktı.

Dediğim gibi tüm bunlar bir süreç. 7-8 yıl önce başlayan ve bugünlere gelen bir yok oluş süreci.

Sonuç,kulüpsüz bir atletizm. Birkaç tane elit atletin olduğu bir yapı.  O kadar. Artık federasyonun oturup bir karar vermesi gerekir.  “Projelerimiz var. Bürokrasiye takılıyoruz” gibi günü kurtarma açıklamalarını bir kenara koymanın zamanı geldi. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 843 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler