1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Hasipoğlu: Bu bir başlangıçtır
Hasipoğlu: Bu bir başlangıçtır

Hasipoğlu: Bu bir başlangıçtır

Mağusa Türk Gücü A2 futbol takımının geçtiğimiz mayıs ayında özel bir turnuva için Avusturya’ya gitmesi ve KKTC’yi başarıyla temsil etmesinin ardından uluslararası çapta bu girişimlerin ve katılımların artması bekleniyor.

A+A-

Kaya Emiroğlu
Mağusa Türk Gücü A2 futbol takımının geçtiğimiz mayıs ayında özel bir turnuva için Avusturya’ya gitmesi ve KKTC’yi başarıyla temsil etmesinin ardından uluslararası çapta bu girişimlerin ve katılımların artması bekleniyor. Avusturya organizasyonunun baş mimarı Avukat Oğuzhan Hasipoğlu, bunun bir başlangıç olduğunu, devam etmesi için de çalışmaları sürdüreceklerini belirtti. Viyana’da Simmeringer Sport Club’ın davetlisi olarak her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Barış Futbol Turnuvası’na katılan Mağusa Türk Gücü A2 takımı, KTFF’yi bilgilendirmenin dışında herhangi bir otoriteden izin almadan ve herhangi bir engelle karşılaşmadan turnuvada üç maç yapmış ve ülkesini başarıyla temsil etmişti.

Hasipoğlu: “Bunun bir başlangıç olduğuna inanıyoruz”
Avusturya Turnuvası’yla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Avukat Oğuzhan Hasipoğlu, bu girişimlerin ve katıldıkları organizasyonların bir başlangıç olduğunu, devamının gelmesi için çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı. Hasipoğlu şunları söyledi:
“Spechtboum hukuk bürosuyla yaptığımız ortak girişim neticesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen bu turnuvaya katıldık. KOP veya başka bir kuruluştan izin almadık. KTFF’na sadece bildirim yapıldı. Uluslararası özel bir turnuvada KKTC bayrağıyla yer alırken çıktığımız her maçta milli marşımız çalındı. Bu da bize ayrıca gurur vermiştir. Bu girişim çok önemlidir. Ambargolar altındaki sporumuz ve futbolumuzun dışa açılımı açısından son derece önemi vardır. Ayrıca orada herhangi bir engellemeyle karşılaşma durumunda hukuki olarak her türlü tedbiri de almıştık. Herhangi bir engelleme olmadı. Ancak geçmiş yıllardan hatırlanacağı üzere yapılamayan Çetinkaya – Luton Town maçı ve MTG U-15 takımına İzmir’de katıldığı turnuvada son anda izin verilmemesi gibi üzücü durumlarla karşılaşmamış olmamız da aldığımız tedbirlerle birlikte bir başka önemli başarıdır. Olası bir engelde UEFA ve CAS’a başvuru konusunda ciddi bir hukuki altyapı hazırlığı yaptık.”

“Uluslararası dostluk turnuvalarına katılımımız engellenemez”
“Amaç spor yapmak ve futbol oynamak ise, UEFA düzenlemelerinin dahi bunu engelleyemeyeceğini ifade ettik. Spor yapmak en önemli insan haklarından biridir. UEFA’nın uygulatmaya çalıştığı “bir ülke bir federasyon” kuralı iki nedenden dolayı Kıbrıs’ta geçerli olamaz. Bunlardan biri KTFF, 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinden önce kurulan bir federasyondur, kimse bu federasyonu tanımamazlık yapamaz, diğeri ise KTFF’nun FIFA’nın “bir ülke bir federasyon kuralından” çok daha önce KTFF’nun FIFA’ya üyelik için yapmış olduğu bir müracaat vardır. Bu müracaat halen oradadır ve tıpkı Cebelitarık ve UEFA davasında olduğu gibi Cebelitarık’ın daha önce FIFA’ya yapmış olduğu üyelik müracaatından dolayı UEFA nezdinde özel bir uygulamaya tabi tutulacaktır. Bu konuda CAS Cebelitarık lehine kararını vermiştir. Bu iki unsura ek olarak Kıbrıs’taki çözümün iki toplum temelli olacağı, siyasi eşitliğin olacağı ve bu iki toplumun birbiri üzerinde hak ve üstünlük iddia edemeyeceği konusu anlaşılmış BM parametresi olması bir yana, yakın zamanda iki Liderin Ortak Açıklama Metninde kabul ettiği ilkelerdir. Dolayısıyla, KOP ile KTFF arasında ileride herhangi bir adım atılacak ise, bu ilkeler göz ardı edilmemelidir. Bu arada tüm masraflarımızı karşılayan Avusturya Demiryolları ve Spechtboum Hukuk Bürosu’na teşekkür ederiz.”

Yeni davetler
Önümüzdeki yıl yine Avusturya ve Ukrayna’dan da davet aldıklarını belirten Hasipoğlu, bu çalışmaların ve girişimlerin devam edeceğinin altını çizdi. Bu tür girişimlerin ciddi bir ambargo altında olan KKTC futbolu için çok önemli açılımlar olacağına işaret eden Hasipoğlu, devamının gelmesi adına herkesin çalışması gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler