1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Biyopsi sonuçları bir ay sonra"
Biyopsi sonuçları bir ay sonra

"Biyopsi sonuçları bir ay sonra"

Ahmet Gülle,Tabipler Birliği binası önünde basın mensuplarına, “Deli Dana” hastalığı şüphesiyle ilgili bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

A+A-

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden bir kişinin ölüm nedeninin “Deli Dana” hastalığı olup olmadığı konusunda kesin teşhis konabilmesi için biyopsi sonuçlarını almak gerektiğini, bu sonuçların ellerine geçmesinin ise bir ay süre alabileceğini söyledi.

Ahmet Gülle, katıldığı sertifika töreninin ardından Tabipler Birliği binası önünde basın mensuplarına, “Deli Dana” hastalığı şüphesiyle ilgili bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

Gülle, biri vefat eden, diğeri de hastanede bulunan hastalarla ilgili bilgilerin iki hafta kadar önce ellerine geçmeye başladığına işaret ederek, deli dana hastalığı şüphesinin bulunduğunu ancak kesin tanının ancak biyopsi sonuçlarıyla konabileceğini vurguladı. Gülle, “Arkadaşlarımız büyük oranla deli dana şüphesi içerisindeydiler” dedi.

Ahmet Gülle, deli daha hastalığı taşıyan yeni bir vakanın bulunmadığını da belirtti.

“ETMENLE İLGİLİ BİR ŞEY SÖYLEMEK ÇOK ZOR”

Biyopsi sonucunun, vefat eden hastada “Deli Dana” hastalığı olduğunu göstermesi halinde bunun nedeninin ne olduğunu öğrenmek için ciddi araştırma yapılması gerektiğini ifade eden Gülle, “Deli Dana” hastalığının bulaşıcı olmadığını söyledi.

Gülle, hastalığın, alındıktan 10-15 yıl sonra da ortaya çıkabileceğine işaret ederek, “etmenle ilgili birşey söylemenin çok zor” olduğunu belirtti.

BİYOPSİ İNGİLTERE VEYA ABD'DE

Biyopsi işleminin Türkiye’de yapılamadığını, dolayısıyla İngiltere veya ABD'de yapılması gerektiğini kaydeden Gülle, sonuçlarının gelmesinin bir ay gibi bir süre alabileceğini ifade etti.

Gülle, hastalığa neden olan “Priyon proteinin” çiğ etlerle alınabileceğini, dolayısıyla etlerin pişmiş şekilde yenmesini tavsiye etti.

“HASTALIĞA NEDEN OLAN ETMENİN İTHALİ UZUN YILLAR ÖNCE YASAKLANDI”

Hayvansal yemlerde “Deli Dana” hastalığına neden olan etmenlerin ithalinin uzun yıllar önce yasaklandığını ifade eden Gülle, “Tarım Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre de herhangi bir hayvanda deli dana vakasına rastlanmadı” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler