1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Alithia: “Eide toparladı”
Alithia: “Eide toparladı”

Alithia: “Eide toparladı”

Alithia gazetesi “Eide Toparladı” başlığı altında verdiği haberinde, BM Barış Gücü Sözcülüğü’nün Eide’nin sözlerine ilişkin önceki gün yaptığı bir açıklamada, Eide’nin sözlerinin “yanlış anlaşılmış olabileceğini” duyurduğunu belirtti ve Hükümet Sözcüsü Ni

A+A-

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesine (MEB) ilişkin iki gazete ve bir haber ajansına yaptığı açıklamalar ve ardından Güney Kıbrıs’tan gelen sert tepkiler sonrasında geri adım atarak düzeltme açıklaması yayınlaması Kıbrıs Rum basınında geniş yer buldu.

Alithia gazetesi “Eide Toparladı” başlığı altında verdiği haberinde, BM Barış Gücü Sözcülüğü’nün Eide’nin sözlerine ilişkin önceki gün yaptığı bir açıklamada, Eide’nin sözlerinin “yanlış anlaşılmış olabileceğini” duyurduğunu belirtti ve Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in yaptığı açıklamaya yer verdi. Habere göre Hristodulidis, “Eide’den uluslar arası yasallığa uymasını ve hidrokarbonlar ile Kıbrıs sorunu konusunda tartışma yaratan tezlerini tekrar yinelememesini beklediklerini” belirtti.

Eide’nin bazı sözlerinin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünerek ikinci açıklamayı yaptığını vurgulayan Hristodulidis, Eide’nin BM kararları ve Deniz Hukuku Anlaşmalarına uymasını ve benzer ifadeleri tekrarlamamasını beklediklerini ifade etti. Gazete, DİSİ ve AKEL yetkililerinin de, dün yaptıkları açıklamalarda, Eide’nin izahat nitelikli açıklamasının doğru adım olduğunu, bundan sonra Eide’nin benzer ifadeleri tekrarlamamasını beklediklerini açıkladıklarını da yazdı.

Diğer partilerin ise Eide’nin açıklamalarının kabul edilemez olduğunda ısrarlarını sürdürdüklerini ifade eden gazete, EDEK ve Rum Vatandaşlar İttifakı’nın ise Eide’nin görevinden uzaklaştırılması talebini yinelediklerini aktardı.

(TAK)

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler