1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 26 YURTTAŞ DAHA!
26 YURTTAŞ DAHA!

26 YURTTAŞ DAHA!

Göreve geldiği günden itibaren yurttaşlık dağıtmaya başlayan UBP-DP Azınlık Hükümeti, erken seçim kararı alındığından bu yana yurttaşlık dağıtımını sürdürüyor…

A+A-

Göreve geldiği günden itibaren yurttaşlık dağıtmaya başlayan UBP-DP Azınlık Hükümeti, erken seçim kararı alındığından bu yana yurttaşlık dağıtımını sürdürüyor.

24 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, 17 Ekim tarihli Bakanlar Kurulu toplantılarında onaylanan 26 YENİ KKTC YURTTAŞLIĞI daha yürürlüğe girdi.

UBP-DP Azınlık Hükümeti, olağan yurttaşlık hakkı kazananlar ya da Bakanlık onayı ile bu statüyü alanlar dışında Bakanlar Kurulu kararı ile “zorunlu” ya da “istisnai” yurttaş yapmayı sürdürüyor.

Bakanlar Kurulu’nun Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının C bendi gerekçe gösterilerek, 26 kişi daha KKTC yurttaşlığına alındı.

Yurttaşlıklardan ikisinde ise, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine sanayi, ticaret, turizm, sosyal ve ekonomik alanlarda yatırım yapmış olan veya bilim, teknik, siyaset veya kültür alanlarında olağanüstü hizmeti geçmiş veya hizmet verebilecek kişiler’i kapsayan Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının B bendi gerekçe gösterildi.

Kararlar, 24 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İlgili madde ne içeriyor?

Yurttaşlık Yasası’nın 9’uncu maddesinin 1’nci fıkrasının C bendi, “istisnai” yurttaşlıklara işaret ediyor ve ikamet koşulu da aranmıyor. Bu maddeye göre “zorunlu” durumlarda verilen yurttaşlıklarda, başvuru tarihinden geriye doğru Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 5 yıl kesintisiz ikamet etmiş olmak ayrıca Kıbrıs’ın kuzeyinde yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmak koşulları gerekmiyor.

Yasa’nın bu durumu “Yurttaşlığa alınması Bakanlar Kurulu’nca zorunlu görülenler” olarak açıklanıyor.

Bakanlar Kurulu’nun son yurttaşlık kararlarının tamamında ülkede ikamet ve yerleşme kararı koşulu aranmıyor.

 

Yurttaşlığa alınan isimler şöyle:

yurttablo.jpg

 

Bu haber toplam 2475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler